› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Kiedy warto pożyczać pieniądze?

› biznes ponad rok temu    11.10.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Kiedy warto pożyczać pieniądze?

Wszyscy wiemy o zaletach oszczędzania, ale czy zdajemy sobie sprawę z potencjału pożyczania? Czasami pożyczenie pieniędzy może przynieść nam korzyść. Co trzeba zrobić, żeby pożyczka była opłacalna?

Od dziecka jesteśmy uczeni szacunku do pieniędzy, a z każdym rokiem życia coraz bardziej rozumiemy ich wartość. Pewnie właśnie dlatego kładziemy taki nacisk na oszczędzanie. Są jednak sytuacje, kiedy warto pożyczyć pieniądze. O czym powinniśmy wtedy pamiętać? 

Mądre zarządzanie budżetem to podstawa sukcesu finansowego. Najczęściej skupiamy się przede wszystkim na tym, jak racjonalizować codzienne wydatki i oszczędzać. Niewiele mówi się natomiast na temat zalet pożyczania, a tych wbrew pozorom jest całkiem sporo. Choć długów lepiej nie mieć za dużo, warto wiedzieć, że w niektórych sytuacjach opłaca się wziąć pożyczkę. Jakie to sytuacje i o czym powinniśmy wtedy pamiętać?


Oszczędzanie i pożyczanie – czy są sprzeczne?

O oszczędzaniu mówi się sporo – mamy do wyboru coraz więcej publikacji i specjalistycznych stron, które mają za zadanie zachęcić nas do systematycznego gromadzenia środków. Bycie oszczędnym jest jednak dużym wyzwaniem, wymaga samodyscypliny i odpowiedniego planu. Przynosi jednak dużo satysfakcji i realne korzyści, przede wszystkim na poziomie naszego poczucia bezpieczeństwa.

Może się wydawać, że pożyczanie znajduje się na zupełnie innym biegunie finansowej strategii. Okazuje się jednak, że pożyczanie także może być dla nas bardzo opłacalne i wspierać nasz budżet. Wystarczy tylko wiedzieć, kiedy rzeczywiście pożyczka będzie pomocna i stosować zasady bezpiecznego pożyczania. Wtedy dodatkowe zobowiązanie finansowe nie tylko nas nie obciąży, ale przyniesie nam korzyści.

Na co warto pożyczać?

Czy są jakieś towary lub usługi, na które warto pożyczyć pieniądze? Okazuje się, że tak. Niektórych wydatków nie bylibyśmy w stanie pokryć bez zewnętrznego wsparcia finansowego. Na zakup mieszkania czy samochodu najczęściej bierzemy kredyty. Także rząd udostępnia obywatelom specjalne produkty kredytowe na naukę lub rozwój konkretnych sektorów gospodarki.

Co jednak z produktami lub usługami, które nie wymagają tak dużych nakładów finansowych, a jednocześnie są na tyle drogie, że nie możemy sobie na nie pozwolić z naszych bieżących środków lub nawet oszczędności? Atrakcyjny wyjazd, nowa lodówka w miejsce starej, która nagle się zepsuła, komputer potrzebny do pracy – to wydatki rzędu kilku tysięcy złotych, na które najczęściej nie możemy sobie pozwolić z aktualnie posiadanych funduszy. Są to natomiast koszty, do których pokrycia potrzebujemy dodatkowych pieniędzy.

Kiedy zatem warto wnioskować o pożyczę pozabankową? Na pewno powinniśmy być wyczuleni na wszelkie „okazje” i umieć spośród nich wyodrębnić te, które rzeczywiście są okazjami. Jeśli zatem w ciągu roku planujemy wyjechać na dłuższe wakacje i mamy możliwość zakupić wyjazd z wyprzedzeniem po obniżonej cenie, nie warto się wahać – w dłuższej perspektywie zaoszczędzimy. Tak samo jest w sytuacji, kiedy nagle zepsuje nam się ważny sprzęt, taki jak lodówka albo komputer – w tym przypadku nie warto czekać na zakup towaru do chwili, kiedy uzbieramy odpowiednią kwotę. Brak tych sprzętów przez dłuższy czas z pewnością doprowadzi do wygenerowania strat.

Wiedza podstawą mądrego pożyczania

Opłacalne pożyczanie wymaga podejmowania przemyślanych decyzji w wielu kwestiach. Czasami rezygnacja z zakupu określonego towaru może doprowadzić do dodatkowych kosztów. W niektórych sytuacjach zaciągnięcie pożyczki może zatem wesprzeć nasz budżet. Wtedy pożyczanie staje się tak naprawdę oszczędzaniem. Zanim więc zdecydujemy się na wnioskowanie o pożyczkę, powinniśmy przeanalizować nasze możliwości finansowe i rozważyć, który krok będzie dla nas opłacalny w dłuższej perspektywie.

„Mądre zarządzanie finansami to konieczność ciągłego budowania strategii. Skupianie się na jednych działaniach kosztem innych raczej nie przyniesie nam korzyści. Nie warto zatem koncentrować się wyłącznie na oszczędzaniu i całkowicie rezygnować z pożyczania – są bowiem sytuacje, kiedy pożyczka może nam przynieść realny zysk.” – komentuje Maciej Suwik, ekspert Loando.

Decydując się na pożyczkę od instytucji pozabankowej, powinniśmy mieć odpowiednią wiedzę na temat firmy, którą wybraliśmy. Podstawą mądrego pożyczania jest wiedza – tylko posiadając odpowiednio dużo informacji na temat pożyczkodawcy będziemy pewni swojego wyboru. W znalezieniu najbardziej cenionych firm i najlepszych usług finansowych pomagają profesjonalne rankingi pożyczkowe i porady ekspertów.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.