› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Kanał przez Mierzeję Wiślaną w końcu otwarty

› bieżące 9 dni temu    18.09.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Kanał przez Mierzeję Wiślaną w końcu otwarty fot. Urząd Wojewódzki w Olsztynie

Otwarcie drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, symbolicznie, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę to wydarzenie, o którym Jarosław Kaczyńskim, prezes PiS, powiedział: "Spełnia się marzenie, aby Polska była na prawdę niepodległym, silnym państwem - Nowy Kanał Żeglugowy ma wzmocnić naszą suwerenność od Rosji".

17 września, w rocznicę ataku ZSRR na Polskę, pierwsza jednostka pływająca przepłynęła przez śluzę, otwierając tym samym nową drogę wodną łączącą Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

- Uruchomienie tego szlaku wodnego, spowoduje swobodny przepływ między Zalewem Wiślanym a Elblągiem i Tolkmickiem. To jest wielkie zwycięstwo Polski i wszystkich patriotów - mówi prezydent Andrzej Duda.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, jest długo wyczekiwaną, strategiczną inwestycją, zapewniającą Polsce bezpieczeństwo i suwerenność.

- Wierzę, że to początek czwartego portu RP, nowy impuls dla rozwoju tej ziemi, by Polska była na prawdę niepodległa, silna i była poważnym, liczącym się państwem - mówi Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Teraz polskie jednostki mogą swobodnie wypływać na Bałtyk, omijając Cieśninę Piławską. Nie muszą prosić Rosji o zgodę. Niezależność to jedno, drugie - to nowa perspektywa rozwoju tej części kraju.

- Dziś widzimy, jak te inwestycje otwierają nowe możliwości i nowe szanse, nie tylko dla Elbląga, ale również Frombork rozbudowuje swój port - dodaje premier Mateusz Morawiecki.

To zwieńczenie wielu lat starań. Jako pierwszy o potrzebie tej inwestycji mówił w 2006 roku Prezydent Lech Kaczyński. Dzieło realizować chciał premier Jarosław Kaczyński, ale po zmianie na scenie politycznej, partia rządząca odstąpiła od pomysłu. Dopiero powrót Prawa i Sprawiedliwości do władzy sprawił, że inwestycja stała się realna.

- To jest podsumowanie tych starań. Chciałbym powiedzieć, że warto mieć marzenia - dodaje poseł PiS, Leonard Krasulski.

- Wielkie projekty komunikacyjne, które były i są marzeniem pokoleń Polaków, wymagają wizji, a co za tym idzie - wymagają wielkiej odwagi, żeby te wizje realizować - dodaje minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Zakończono pierwszy etap, czyli budowę portu osłonowego, kanału żeglugowego ze śluzą i budynków technicznych oraz mostów obrotowych, a także sztucznej wyspy.

- Kolejne etapy są przed nami, a finisz tej inwestycji w przyszłym roku - przypomina wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki.

Od niedzieli nowy szlak wodny będzie dostępny dla wszystkich jednostek pływających. Obecnie trwają również prace na drugim etapie, czyli przebudowie toru wodnego na rzece Elbląg i budowie mostu obrotowego w Nowakowie, który ma być oddany do użytku w przyszłym roku.

źródło: TVP Olsztyn, PAP

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ turysta
8 dni temu 2
Ciekawe, czy będą rejsy pasażerskie z Gdańska do Elbląga ;)
~ jjj
9 dni temu 1
Przepraszam - ale gdzie tu "wielki projekt komunikacyjny"? Kanał dla mikro-stateczków do 4,5m zanurzenia - to "wielki projekt"?? Hmmm, Szwedzi zbudowali kanał z Goteborga do jeziora Vanern. Tamten kanał ma głębokość ponad 6m. Ale zbudowano go ponad 100 lat temu...
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.