› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Kampania wyborcza w kościołach. Tym razem u św. Brunona

› bieżące ponad rok temu    13.11.2014
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 47 ocen 16 / 75%
A A A
Kampania wyborcza w kościołach. Tym razem u św. Brunona

Potwierdza się to, o czym już wcześniej pisaliśmy. Księża z elbląskich parafii jawnie wspierają kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do samorządu. Dementują też „kłamstwa”, jakie na łamach mediów pojawiły się w stosunku do prezydenta Wilka.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że w wielu elbląskich parafiach księża agitują z ambon za kandydatami Prawa i Sprawiedliwości oraz Jerzym Wilkiem. Udostępniają również pomieszczenia parafialne na spotkania z kandydatami na radnych z PiS. Tym razem agitacja wyborcza z ambony miała miejsce w parafii pw. Św. Brunona. Informuje o tym portel.pl. Dziennikarzy tej gazety poinformowała o tym parafianka.

Jak informuje gazeta: - W środę, 5 listopada, byłem w kościele na wieczornej mszy i ze zdumieniem usłyszałem, że po mszy w świątyni odbędzie się spotkanie wyborcze z Jerzym Wilkiem i radnymi, mieszkającymi w okręgu, w którym znajduje się parafia św. Brunona. Po interwencji niektórych parafian ksiądz zmienił miejsce spotkania, organizując je w salce na terenie plebanii. To oburzające, że ksiądz wykorzystuje swoją funkcję do agitacji wyborczej – stwierdził nasz czytelnik, który napisał w tej sprawie skargę do biskupa elbląskiego.

To jednak nie koniec sprawy. Proboszcz parafii św. Brunona ksiądz Janusz Kawęcki podczas niedzielnej mszy świętej (9 listopada) o godz. 9.00, czytając ogłoszenia parafialne wspomniał o ostatnim spotkaniu z kandydatami PiS, namawiając wiernych do oddania na nich głosu. Jego wystąpienie nagrał jeden z parafian i przekazał naszej redakcji: - W środę gościliśmy w naszej parafii na spotkaniu prezydenta miasta pana Wilka i radnych Prawa i Sprawiedliwości z naszej parafii. Mimo wielu pomówień i kłamstw na ich temat, trzeba im przyznać, że dbają o sprawy miasta, są dobrymi gospodarzami. Czynsze staniały, nie podrożały podatki i opłaty między innymi za wodę. Dlatego zachęcamy, aby oddać za nich swój głos wyborczy, a nie za tymi, którzy obiecują gruszki na wierzbie albo na tych, którzy już rządzili i zadłużyli nasze miasto, okazali się niegospodarni – mówił proboszcz.

Najbardziej zaś szokuje wyjaśnienie proboszcza parafii księdza Janusza Kawęckiego, który… nie widzi nic nagannego w tym, że pochwalił tych, którzy na pochwałę zasługują, jego zdaniem. Kuria elbląska wydała w tej sprawie oświadczenie: - Kuria w związku ze zbliżającymi się wyborami nie wydała żadnej nowej instrukcji, gdyż cały czas obowiązują powszechnie znane zasady. Kapłan jako obywatel ma prawo do własnych poglądów politycznych, ale jako reprezentant Kościoła nie powinien angażować się w popieranie żadnej konkretnej partii politycznej.

Najwyraźniej jednak elbląscy księża za nic mają te zasady. Dziś bowiem o Boże błogosławieństwo dla elblążan będą modlili się wierni w kościele przy ul. Częstochowskiej. Mszę w tej intencji zamówił prezydent miasta Jerzy Wilk. O tym fakcie informowano w kościele, podczas niedzielnych mszy świętych.

O całej sprawie powiadomił nas nasz Czytelnik, który uczestniczył w mszy świętej w kościele przy ul. Częstochowskiej.

- Dziś, będąc w kościele na mszy świętej, ksiądz ogłosił, że w najbliższy czwartek odbędzie się msza w intencji Bożego błogosławieństwa dla elblążan. Ksiądz informował, że mszę zamówił prezydent Jerzy Wilk. Część ludzi, wychodząc z kościoła, bardzo mocno to komentowała. Dlaczego prezydent Wilk znów angażuje kościół do kampanii wyborczej? Dlaczego ksiądz wyczytuje na głos, że to prezydent Jerzy Wilk zamówił taką mszę? To przecież już element kampanii wyborczej w kościele.

Potwierdzenie tej informacji znaleźliśmy na stronie internetowej parafii. Faktycznie taka msza święta zostanie w czwartek odprawiona. Co ciekawe, przy innych mszach w intencji osób czy ważnych spraw, nie podaje się nazwisk osób wnoszących takie intencje. Wyjątek zrobiono jedynie dla Jerzego Wilka.

Monice Borzdyńskiej, rzecznik prasowej prezydenta Wilka zadaliśmy pytanie, kto był płatnikiem intencji mszy świętej – Jerzy Wilk, jako osoba prywatna czy prezydent miasta? Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Do spotkania kandydatów na radnych PiS i prezydenta Wilka doszło też niedawno w parafii pw. Św. Pawła Apostoła. Pochwalił się tym Rafał Traks. Informację potwierdził jeden z naszych Czytelników, który uczęszcza ma msze do tego kościoła.

- Jestem przeciwny kampaniom wyborczym w kościołach. Dzisiaj po mszy św. o godz. 10.30 odbyło się spotkanie z prezydentem w salce ks. Klimuszki w parafii św. Pawła. Zaplakatowany cały plac przed kościołem. Czegoś takiego w mojej parafii nigdy nie było. Wstyd! - pisze nasz Czytelnik.

Ponownie apelujemy do księży, aby przestrzegali zasad nakreślonych przez Kurię. Księża, jak wszyscy, mogą mieć swoje poglądy wyborcze, ale kościół nie jest miejscem do prowadzenia agitacji wyborczej.

------------------------------------------------

Aktulizacja:

Po publikacji naszego materiału otrzymaliśmy odpowiedź Moniki Borzdyńskiej, rzecznik prasowej prezydenta Jerzego Wilka: - Prezydent zapłacił za mszę z własnych środków. Nie wiem dlaczego jest tak wymieniony, ale Jerzy Wilk prosił żeby tego nie nagłaśniać.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (47)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ priest
ponad rok temu ocena: 33%  47
od kiedy to za mszę się płaci pani rzecznik - warto by się było trochę orientować w terminologii eklezjalnej - składa się ofiarę (co łaska).
~ plif
ponad rok temu ocena: 56%  46
A gdzie sumienie-pana Wilka i księży?Tak zniechęcają do kościoła.
~ sąsiad-z-sasiadką
ponad rok temu ocena: 50%  45
Hajdukowskiego to pewnie aż skręcam, że musi łazić z tym Wilkiem po tych mszach - on to ma głęboko w d..ie. On by się tylko nachlał i pobawił a nie tam jakieś celebracje. Co to k...wa jest? Klasztor --- tylko msze i msze. A gdzie biby i błogie życie.
~ katoliczka
ponad rok temu ocena: 64%  44
Ubolewam nad tym, że księża zniechęcają ludzi do kościoła. Co do Wilka - pokazuje właśnie, jak niską ma kulturę.
~ taka prawda
ponad rok temu ocena: 77%  43
Do czego doprowadzili? to już . Z Koscioła zrobic miejsce dla kampanii reklamowych, niedługo jak ktos zapłaci to bedzie reklama podpasek w Kościele, fuj, wstyd , o zgrozo!
~ Rozmaryn
ponad rok temu ocena: 70%  42
A czy ks, Kawęcki skomunikował p. Wilka z Panem Bogiem?
~ TR
ponad rok temu ocena: 75%  41
Gdy upadła komuna, to od 1989 roku w kościołach księża rozpoczęli różne swoje "wywody polityczne", czy właśnie agitacje przedwyborcze. Jako młody człowiek strasznie zraziłem się wtedy do kościoła. Na zdjęciu widać, jak kościół "przyciąga" dzisiaj młodzież.
~ Pumpernikel
ponad rok temu ocena: 50%  40
Co się czepiasz, to cały elektorat Wilka, PiSu i Rydzyka siedzi. Odkąd młodzi zaczeli z tego kraju wyjeżdzać za chlebem, tacy ludzie właśnie decydują komu powierzyć nasz kraj. Nasłuchają się telewizji i kazań w kościele, a później czynią jak im przykazano. Młodzi ludzie jak ja nie mają czasu na takie głupoty bo pracują. Nie pamiętam kiedy ostatni raz oglądałem wiadomości w telewizji, dlatego pewnie inaczej postrzegam rzeczywistość!
~ wierzacy-praktykujacy
ponad rok temu ocena: 73%  39
Pismo Święte dokładnie mówi o takich obłudnikach dla pokazu. Boga nikt nie przekupi i nie oszuka. Za ta Komunie, za te kościelne kampanie Bóg go "wynagrodzi" piekłem i to pewnie jeszcze za życia.
~ 100% Elblążanin
ponad rok temu ocena: 80%  38
Jestem katolikiem popieram innego kandydata i inny komitet, nie wykorzystuję kościoła do gierek politycznych. Wstyd !! Dlaczego kościół został przywłaszczony dla jednej słusznej partii- taki obrót sprawy tylko kształtuje w ludziach jak i katolikach bardzo złe instynkty..... nie chrześcijańskie.
~ katoliczka
ponad rok temu ocena: 83%  37
Nie jestem komuchem, kościół to dla mnie DOM BOŻY i jako katoliczka nie chcę by zamieniano go w miejsce,gdzie toczy się kampania.
~ parafianin
ponad rok temu ocena: 10%  36
co komuchy żal wam d..pę sciska???że was nie promują??Wolnoć Tomku w swoim domku ,katolicy z katolikami tak trzymać
~ p
ponad rok temu ocena: 40%  35
jestem katolikiem i z wami nie trzymam! według ciebie jestem komuchem, bo katolikami jesteście tylko wy. nie przejmuję się tym, nie mnie ciebie oceniać. osądzi was BOG
~ wiza
ponad rok temu ocena: 77%  34
Księża zapominają, że wszyscy wobec Boga są równi. A take gloryfikowanie PiS-u i p. Wilka podczas Mszy Świętej to cynizm w wykonaniu księdza.
~ Arczibar
ponad rok temu ocena: 5%  33
Od zawsze kościół interesował się sprawami publicznymi co w tym złego ? Przynajmniej popierają dobrego gospodarza a nie człowieka który zadłużył miasto.
~ Bob
ponad rok temu ocena: 50%  32
Trzeba laczyc nowoczesnosxc z tradycja a nie wszystko brac bezkrytycznie bo w latach 90 tych wszuystko wzielismy bez krytycznie z zachodu dlatego mamy takie panstwo ze zostalo wszystko sprzedane za pol darmo bo prywatyzacja jest dobra lub dlateog mamy takie smutne spleczenstwo ze nie czuje zadnych korzeni a w innych krajach jest inaczej czy to niemcy USA Chiny Holandia Francja Anglia czy Hiszpanie na wyspach Kanaryjskich tam jest tozsamosc narodowa i do panstwa tez a wiem co pisze bo bylem w tych miejscach zapracowalem sobie na to wlasna praca
~ ello
ponad rok temu ocena: 33%  31
Bob jakbyś nie zauważył, żyjemy w trochę innych czasach niż średniowiecze. Wyjdź z kościoła i rozejrzyj się wokół mamy XXI wiek...
~ Bob
ponad rok temu ocena: 25%  30
wy jestescie ciemniakami wyprawy Krzyzowe byly bo muzulmanie przejeli sila cala ziemie swieta od imprerium bizantyjskiego a wczesniej to muzulmani nas atakowali dlatego Karol Wielki uratowal cala europe , dla mnie jestescie zwyklymi lewakami co nie macie zadnych wartosci w sobie ja powyzej napisalem fakty historyczne jaki kosciol mial i ma wplyw na polske a wy macie klapki na oczy , kazda wiara ma swoje dobre i zle strony ale jest ona wiara ktora cnetralizuje narod a akurat nasze panstwo stworzyla i za to jest wymagany szacunek i nie bede sie juz wiecej powtarzal bo kazdy obiektywny wie ze mam racje
~ Nemesis
ponad rok temu ocena: 33%  29
Bob a to ci ksiądz powiedział że religia katolicka tylko się broniła? A wyprawy krzyżowe coś Ci mówią ? narzucanie innym swojej wiary i mordowanie w jej imieniu? A palenie na stosie za czytanie ksiąg zakazanych przez kościół? Mordowanie uczonych? Mało? A przykłady z życia codziennego ? Nie mam nic do katolików, ale tych normalnych wasza wiara wasz wybór, tylko zanim zaczniej przekonywać i wykłucać się jaka to super religia jest proponuję zapoznać się z jej historią nie tylko zapisaną w biblii. Pozdrawiam
~ nwo
ponad rok temu ocena: 33%  28
żyj sobie z tym swoim kościołem kalafiorem mi to lata, jeżeli jesteś taki krótkowzroczny i wierzysz w te swoje bajeczki to twoja sprawa. Potem się dziwić dlaczego w tym kraju jest jak jest. Odpowiedz mi na jedno proste pytanie, czy taki wzorowy katolik jak ty żyje zgodnie z kanonem jaki narzuca twoja religia? dzieli się ? pomaga innym? i oczywiście uprawiasz miłość tylko małżeńska i nie używasz środków antykoncepcyjnych zakazanych przez kościół ? dla mnie jesteś zwykłym egoistą i fanatykiem religijnym a fanatyzm kończy się zawszę tak samo. Durny hipokryta.
~ Bob
ponad rok temu ocena: 0%  27
Jaki ty głupi jestes kosciol przez chrzest w 966 mamy wspolna wiare io dzieki wplywowi kosciola na eropa polska przyjela administracje i infrastukture ktora scentralizowala nasz kraj a nasze religia walczula o swoje bo inne wiary chcialy odbierac nasze ziemie i widze ze jestes zbyt tępy zeby sie domyslec jaka tozsamosc narodowa dal nam kosciol i wiara
~ Bob
ponad rok temu ocena: 0%  26
Jaki ty głupi jestes kosciol przez chrzest w 966 mamy wspolna wiare io dzieki wplywowi kosciola na eropa polska przyjela administracje i infrastukture ktora scentralizowala nasz kraj a nasze religia walczula o swoje bo inne wiary chcialy odbierac nasze ziemie i widze ze jestes zbyt tępy zeby sie domyslec jaka tozsamosc narodowa dal nam kosciol i wiara
~ nwo
ponad rok temu ocena: 70%  25
Widać prawdziwego katolika.... popierdziela do kościoła a gdy tylko wyjdzie to obgaduje i obraża innych bo tylko on jest kimś on jest katolikiem... a czy ty wiesz katoliku ile ta twoja religia przelała krwi niewinnych ludzi ? Tożsamość narodową to nam dali ludzie tacy jak Piłsudzki a nie opaśli księża.
~ Bob
ponad rok temu ocena: 15%  24
PIsz co chcesz lewaku ale kosciol dal nam tozsamosc narodowa czyli rzecz najwazniejsza a narod bez tozsamosci to nie narod tylko ciemnota
~ nwo
ponad rok temu ocena: 64%  23
To może na prezydenta RP wybrać księdza a wtedy to już totalny ciemnogród nastanie.
~ Bob
ponad rok temu ocena: 17%  22
Jak by nie kosciol to by nie bylo panstawa polskiego bo to kosciol stworzyl administracje ksiestwa polskiego , zjednoczyl narod oraz to dzieki kosciolowi komuna padla w polsce
~ nwo
ponad rok temu ocena: 80%  21
Kościół powinien tylko i wyłącznie interesować się sprawami religijnymi a nie prowadzić agitacje wyborcze.
~ Polak
ponad rok temu ocena: 79%  20
Jedyny prawdziwy jeszcze kościół w Elblągu jest na Warszawskiej 9. Prawdziwy i niezmanierowany ksiądz proboszcz, normalna tradycyjna msza św., zero polityki i piękne, wzruszające kazania. To perełka w dzisiejszych czasach i alternatywa dla zmęczonych polityką i agitacją ze wszystkich stron.
~ nienawistnik
ponad rok temu ocena: 80%  19
Gość pokazowa pcha się w pierwsze ławy: "-Niech widza jaki ze mnie dobry katolik". Ohyda. Brzydzę się takim zachowaniem!
~ arw
ponad rok temu ocena: 18%  18
W większości kościołów jest nawolywanie do pojscia na wybory i Elbląg nie jest jedyny gdzie kandydat zamawia mszę za swój lud. Gdyby piszący artykuł wiedział, ze to normalne w Polsce to nie wiem czy by się tak zapalał, bo naprawdę z tym to trzeba sie pogodzić bo katoli-ków jest więcej i czasami wieczorem sie wraca do domu gdy jest ciemno, prawda? No i jak się ma pracę to też jest fajnie, tak? Jestem spoza Elbląga i swoją walkę dawno zakończyłam. Dopóki to pokolenie koscielne nie wymrze to nikt mu nie da rady. Wydaje mi się, ze kościół zyskuje na pieniactwie mediów bo zwieksza tym zainteresowanie całą tą szopką z której raczej powinniśmy sie śmiać i omijać szerokim łukiem.
~ yataman
ponad rok temu ocena: 80%  17
w ubieglym roku gdy wilk zostal prezydentem to w podziemiach kosciola przy robotniczej odbywaly sie spotkania wilka i innych czlonkow PIS z mlodzierza na ktorych to spotkaniach wilk mowil aby mlodzi ludzie nie czytali intrnetu i nie ogladali tvn. Kto tym lotrom dal budynki kosciola na wyglaszanie ich ideologii? kosciol jest dla wiernych i ksiezy czy dla politykow i siania ich propagandy? proponije redakcji zadac to pytanie proboszczowi tego wielkiego bunkru przy robotniczej
~ Vladmir Putin
ponad rok temu ocena: 73%  16
Tego jeszcze nie było polityka na dobre wkracza do kościołów.Za wszelką cenę pisowcy chcą wygrać.Takimi działaniami kościół w Polsce zniechęca ludzi do uczestniczenia w mszach świętych.Politycy szukają wszystkich metod aby zaistnieć.Kościół na tym straci bo pozwala na takie działania.
~ Katolik
ponad rok temu ocena: 77%  15
Ja jestem wierzący, moja rodzina biega do kościoła chociaż od dawna próbuję wyjaśnić że to już nie jest ten sam kościół. Myślę że po takich ruchach będzie mi łatwiej przemówić im do rozsądku. Boga mam w sercu, a jak chcę polityki to czytam gazetę. Miejsc spotkań z Bogiem dla mnie już w Elblągu nie ma.
~ King
ponad rok temu ocena: 21%  14
Jak jest dobrym prezydentem to jest mile widziany w kosciele
~ Bob
ponad rok temu ocena: 40%  13
Co ty gadsasz Walesa sprzedal cala polske byl nawet w SB kosciol wioara to etyka ludzka i ona wspiera najlepszego czlowieka
~ johnny
ponad rok temu ocena: 50%  12
Bob nie douczony to jestes ty.W tamtych czasach kler wspieral Solidarnosc i Walese.Dzis ten sam kler nazywa Walese zdrajca.Jak Wilk przegra wybory wtedy kosciol dopiero bedzie na nim wieszal psy.Kosciol jest wtedy tam gdzie ma swoj prywatny interes.Nie jest bezinteresowny niestety.
~ Bob
ponad rok temu ocena: 25%  11
Zawsze kosciol stoi po tej lepszej stronie przyklad to lata 60 do 80 tych wsperali zwiazkowcow . oragnizowali zebrania opozycji i wsparli solidarnosc dzieki temu komuna padla w polsce i teraz historia sie powtarza wladza panstowwa atakuje kosciol bo ma wlasne myslenie a wspiera ta lepsza strone tak jak teraz wspiera Wilka a ty johny jestes niedouczony skoro o tym nie wiesz
~ johnny
ponad rok temu ocena: 62%  10
King wlasnie dla tego Bog ukochal czlowieka ze bez wzgledu na to czy jest dobry czy zly jest miejsce w kosciele dla kazdego ale ty jestes na to za glupi.Ksieza nie maja prawa dzielic ludzi na lepszych czy gorszych.
~ w wieku produkc.
ponad rok temu ocena: 78%  9
I weź tu chodź do kościoła. Ludzie trzeba iść do urn, bo te mohery nabuntowane przez księży pójdą wszystkie i to one będą rządzić w Elblągu a normalni ludzie pracy będą dojeżdżać do Gdańska piękną drogą - jak przypomina pan wilk.
~ Martusia
ponad rok temu ocena: 85%  8
Na zdjęciu idealnie widać przekrój wiekowy elektoratu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ R.M.
ponad rok temu ocena: 67%  7
Widać jak Pan Wilk zarządzał ELSINem, tak więc nic dziwnego, że tak samo zarządza miastem. Pan Wróblewski oprócz dróg niech pokaże inne inwestycje, które są Jego dziełem za Pana Słoniny, chyba że liczy na inwestycję w Szymanach, na którą idą też pieniądze od podatników z Elbląga, po co? Pan Nowak=wałek Elbrol i Śródmieście. Dzisiejszy kościół to przeważnie chciwi księża, limuzyny i bogate życie i gdzie tu kierowanie się Pismem Świętym? Pozdrawiam.
~ zdziwiony
ponad rok temu ocena: 76%  6
Absolutny skandal !!!! A potem zdziwienie, dlaczego ludzie przestają chodzić do kościoła. O grzechu prezydenta także księża mówili ? Nie, grzechy są dla maluczkich, a nie dla wielkich polityków. Żartowałem z tym wielkich.
~ R.M.
ponad rok temu ocena: 84%  5
Pan Kawęcki ma ładny dom na Krakowskiej, nawet kafelki na zewnątrz są z kościoła, ludzie też mówią, że w środku jest basen. Ten ksiądz zawsze leciał na kasę. Przykład pogrzeb mojego Dziadka 18 lat temu, żeby nie Babcia to by nic nie dostał,a pogrzeb odprawił by ktoś inny. Pozdrawiam.
~ yataman
ponad rok temu ocena: 69%  4
a kim jest ta dziewczyna w czerwonej kurtce ktora siedzi w tej samej lawce z wilkiem? tam gdzie wilk tam zawsze i ona, czy to jego corka?
~ johnny
ponad rok temu ocena: 83%  3
Dla tego nie chodze juz do kosciola.Kosciol powinien byc apolityczny.Jednak popierajac jedna i jedyna sluszna partie chce dla siebie jedynie korzysci.Ksieza sa tak samo zaklamani jak i politycy zwlaszcza jednej i jedynej slusznej partii.Tym samym kosciol dzieli wiernych a nie laczy.Kosciol w Elblagu kurczy sie tak samo jak i jego obywatele.Lepiej pracowac w Gdansku,moze nawet tam zamieszkac i tam zaczac chodzic do kosciola????
~ Wierny Bogu
ponad rok temu ocena: 78%  2
zgadzam się w 100% dzisiejszy kościół to sekta ludzi nienawiści karmiących się wrogością do innych BLIŹNICH. I winić za to należy jedynie księży. Oni powinni być mądrzejsi, często są lepiej wykształceni od swoich słuchaczy. Na szczęście wiedza nie jest już reglamentowana i kto myśli samodzielnie, ten wie, że PIS to zło.
~ CHRZEŚCIJANIN NIE KATOLIK
ponad rok temu ocena: 81%  1
Dokładnie tak-mam starszą sąsiadkę bardzo bogobojną i ostatnio z nią rozmawiam a ona mówi że wraca ze spotkania z prezydentem w kościele. Wyciąga ulotki, kalendarzyki, nalepki i mówi jaki to dobry człowiek. On tyle robi dla miasta i ksiądz go szanuje. A teraz takie ataki są na niego organizowane przez bezbożników. Chcą go oczernić i zniszczyć jego chrześcijańską rodzinę. WYMIEKŁEM. TO CAŁA PRAWDA.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.