› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

Kadyny. Dawna cesarska manufaktura wystawiona na sprzedaż. Wiemy ile zażądał właściciel

› biznes 11 miesięcy temu    13.06.2018
Grażyna Wosińska
komentarzy 5 ocen 1 / 100%
A A A
 Kadyny. Dawna cesarska manufaktura wystawiona na sprzedaż. Wiemy ile zażądał właściciel  fot. archiwum elblag.net

Cesarz Wilhelm II w swoim majątku w Kadynach założył manufakturę wytwarzającą ceramikę artystyczną. Budynki przetrwały do dziś. Obecny właściciel zdecydował się sprzedać cały obiekt. Proponuje on cenę: jeden milion 950 tys. zł. 

Cesarz Wilhelm II w swoim majątku w Kadynach założył manufakturę wytwarzającą ceramikę artystyczną. Uczynił to za namową słynnego rzeźbiarza, który docenił jakość gliny wydobywanej w okolicy. Cesarz osobiście zatwierdzał wzory, które nawiązywały do tych antycznych i renesansowych. 

Proste formy, w większości wazy i paterki, zdobiono białymi i czarnymi wzorami na naturalnym ciemnoczerwonym tle. W tym okresie oprócz przedmiotów majolikowych powstawały, utrzymane w naturalnej kolorystyce, obiekty terakotowe

- czytamy na rynki.sztuki.pl.

Wyroby cieszyły się uznaniem. Na  wystawie światowej w Turynie w 1911 roku fabryka została wyróżniona dwoma złotymi medalami. Do tej pory te artystyczne przedmioty są pożądane na rynku antykwarycznym, ceny wahają się od 300 do 1500 euro. 

Zakład przetrwał do 1945 roku, a budynki do dziś. Nieruchomość przez obecnego właściciela została przeznaczona na sprzedaż. Obiekt składa się z czterech budynków tworzących całość, ale podzielonych na część mieszkalną, produkcyjną oraz magazynową. Budynki nie są wpisane do rejestru zabytków.

W części mieszkalnej znajdują się przestronne pokoje z łazienkami. Schody prowadzą od piwnicy do samej wieży z pięknym widokiem na Zalew Wiślany. W budynku głównym korytarzem z mieszkania dojdziemy do części dawnej hali produkcyjnej, w której znajdują się oryginalne maszyny i stanowiska pracy.

Obiekty nadają się doskonale na hotel, rezydencję lub działalność agroturystyczną 

- czytamy w ogłoszeniu.  

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ nick
11 miesięcy temu ocena: 0%  5
tak się robi biznes dlaczego się dziwicie
~ Jan Serce
11 miesięcy temu ocena: 80%  4
Ten obiekt wyceniony jest na tyle samo (1mln 950 tysiecy) odkad pamietam tj.conajmniej kilka lat a przeciez jego stan techniczny ulegl przez lata znacznemu pogorszeniu np. rozpadl sie dach na jednej z wież i odpadla sciana na tej wiezy a dawna cegielnia kosztuje ciagle tyle samo.... to jest chore. Zal patrzec jak obiekt z tak zacną historia niszczeje ale za taka kwote to nikt normlany tego nie kupi, za duzo nalzey wlozyc w remont.bedzie stalo az sie rozpadnie wszytko i wtedy tylko ziemia na ktorek stoi pojdzie na sprzedaz.
~ Jan Serce
11 miesięcy temu ocena: 75%  3
Za taka kwotę ciężko będzie to sprzedać... Za duzo trzeba włożyć w remont. Za ta końcówkę 930 tysiecy moze ktos by sie tym zainteresowal bo historie to ten obiekt akurat ma ale za takie pieniadze to nikt rozsadny tego nie kupi. Z wieży po kilku latach odpadla widze jedna sciana a niedlugo rozpadnie sie wszystko, szkoda tego obiektu ale widac ,ze pazernosc sprzedajacego duza.
~ Alik
11 miesięcy temu ocena: 87%  2
Nie zainwestował złotówki, doprowadził do ruiny, porozbierał piece i posprzedawał.Powinien zwrócić za darmo.
~ Teodor Polonista
6 miesięcy temu 1
chyba dobrze Pan zna właściciela? może Panu odda za darmo.. warto zapytać
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.