› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Kaczyński i Wilk piszą list do premiera w sprawie przekopu

› bieżące ponad rok temu    3.07.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 11 ocen 4 / 100%
A A A
Kaczyński i Wilk piszą list do premiera w sprawie przekopu fot. nadesłane

Jarosław Kaczyński i kandydat PiS na prezydenta Elbląga Jerzy Wilk wystosowali do premiera list, w którym apelują, by podjął się przekopania Mierzei Wiślanej. - To ważna sprawa, a premier ma obowiązek służyć krajowi - stwierdził prezes PiS. Premier Tusk informuje, że listu Kaczyńskiego nie otrzymał. Jeśli zaś chodzi o przekop, trwają w tej sprawie analizy opłacalności przedsięwzięcia.

Kaczyński podkreślił, że można ws. przekopania Mierzei Wiślanej "marnować kolejne lata, a można też podjąć ten temat, tak żeby po nowych wyborach, nowy rząd mógł przystąpić do realizacji tego planu".

- Razem z panem Wilkiem postanowiliśmy wystosować list do obecnego premiera, zwrócić się do niego o to, żeby tę sprawę podjął - poinformował Kaczyński na konferencji prasowej. I dodał: - Wszystkie plany są gotowe (ws. przekopania Mierzei Wiślanej - red.), ci, którzy mówili, że to się nie opłaca, mówili nieprawdę. Są ekspertyzy z czasów rządu premiera Tuska, które wskazują na to, że to jest przedsięwzięcie opłacalne, sensowne gospodarczo. I stąd właśnie to postanowienie, żeby publicznie zwrócić się do pana premiera o podjęcie sprawy.

- Sądzimy, że tego rodzaju podejście będzie ze strony Donalda Tuska podejściem konstruktywnym i właściwie takim, które powinno być bezalternatywne - stwierdził prezes PiS. W liście do premiera, Kaczyński wraz z Wilkiem wytknęli Tuskowi, że - wbrew rządowym ekspertom - zaniechał inicjatywy przekopania Mierzei Wiślanej. "Oczekujemy, że w trybie pilnym wyjaśni pan motywy swojego działania. Panie premierze, nie jest pan tylko szefem rządu działaczy partyjnych Platformy, powinien pan działać w imieniu wszystkich obywateli, a nie wąskiej grupy" - czytamy w liście do szefa rządu.

"Port w Elblągu to wielka szansa dla tego miasta i jego mieszkańców. To również strategiczny interes dla kraju, tak, jak kiedyś Gdynia" - dodają Kaczyński i Wilk.

- Listu nie czytałem. Z reguły Jarosław Kaczyński pisze listy do mnie i nie wysyła ich do mnie, tylko do mediów. To jest dość osobliwy sposób na komunikowanie się poprzez listy, ale już się do tego przyzwyczaiłem - powiedział we wtorek na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Premier skomentował sprawę listu, choć zaznaczył, że go nie dostał. - Wierzę, że ten list zawiera nieprawdziwą informacje o tym, jakoby rząd Jarosława Kaczyńskiego załatwił i zaplanował przekop Mierzei a mój rząd tego zaniechał. Sytuacja jest taka, że kiedy pojawił się projekt przekopania Mierzei, to pomyślano o środkach europejskich i przekazano ten projekt do Brukseli do zaopiniowania. Premier Kaczyński tuż przed końcem swojej kadencji dostał informację jednoznaczną, że ocena w Brukseli jest miażdżąca dla tego projektu jeśli chodzi o opłacalność i że nie ma mowy o przyznaniu jakichkolwiek środków europejskich. W związku z tym tuż przed wyborami premier Kaczyński zapowiedział, że przekopie Mierzeję za środki państwa polskiego. Na tym koniec planowania - powiedział Tusk. I dodał: - Podjęliśmy działania, które miały doprowadzić do stworzenia projektu oceniającego, czy się opłaca czy nie. Zamówienie, które złożył rząd Kaczyńskiego, było kontynuowane, czekam na ten raport. Dla mnie jest bardzo ważne, żeby uzyskać wiarygodną informację czy ta inwestycja jest opłacalna z punktu widzenia państwa polskiego i Elbląga przede wszystkim. Po to, żeby Elblągowi nie robić kłopotu na siłę, bo gdyby się okazało, że do tego przedsięwzięcia będzie trzeba stale dopłacać, to będzie kłopot dla tego miasta a nie korzyść. Jeżeli z badań będzie wynikało, że ta inwestycja się opłaca, to oczywiście podejmiemy takie prace. Warunek jest oczywisty - to musi później dobrze działać - zapewnił premier.

Przekop Mierzei Wiślanej to projekt połączenia drogą morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską mający na celu skrócenie i pogłębienie morskiego szlaku na Bałtyk. Według projektu kanał ma mieć 1100 m długości oraz 40 m szerokości w dnie. Obecnie przejścia z Zalewu Wiślanego na Bałtyk prowadzą przez rzekę Szkarpawę i przez Rosyjską Cieśninę Pilawską. Pomysłowi temu sprzeciwiają się niektórzy mieszkańcy Mierzei. Również władze województwa pomorskiego sceptycznie podchodzą do tej inicjatywy.

źródło: TVN24.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (11)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Zenek
ponad rok temu ocena: 25%  11
Tusk naobiecuje, wyjedzie i zapomni o Elblągu
~ Lolo
ponad rok temu ocena: 50%  10
Czy prawdą jest że Ruch Palikota dogadał się z PiS i Białkowska z Kraśniańskim poprą Wilka?
~ Gifas
ponad rok temu ocena: 50%  9
kazdy rozsadny czlowiek w niedalekiej przyszlosci wyjedzie z tego kraju.
~ Alutka
ponad rok temu ocena: 50%  8
Każdy rozsądny człowiek poprze Wilka
~ jak
ponad rok temu ocena: 36%  7
Są ważniejsze sprawy niż przekop mierzei. Wilk wracaj do Elbląga. Kiedy debata z Gelert? Po co ten lans przy boku Prezesa czy występ w TV TRWAM?
~ `Angelika
ponad rok temu ocena: 25%  6
Przekopu nie będzie powód jest jeden taki przekop musiało by finansować Państwo polskie a nie biedne miasto Elbląg, do tego niby Unia też się nie zgadza, zresztą Pan Premier Donald Tusk sam wypowiadał się że wpierw musi sprawdzić opłacalność inwestycji, więc raczej nie pozwoli by jego miasto Gdańsk na tym ucierpiało, natomiast Pan Jarosław Kaczyński ma jak co wybory dobry punkt wyborczy próbowaliśmy ale i tak się nie udało bo PO się nie zgodziło, natomiast jak już będzie tak że PIS przejmie władze wtedy PO będzie za przekopem wtedy ci z PIS się oczywiście nie zgodzą.
~ trzeba być debilem!
ponad rok temu ocena: 60%  5
"..."Port w Elblągu to wielka szansa dla tego miasta i jego mieszkańców. To również strategiczny interes dla kraju, tak, jak kiedyś Gdynia" - dodają Kaczyński i Wilk...."
~ Gifas
ponad rok temu ocena: 0%  4
portem 4 RP nie bedzie raczej :P zaden duzy statek tutaj nie wplynie
~ orcio7
ponad rok temu ocena: 56%  3
Wypowiedź Tusk świadczy dobitnie że Elbląg nic nie dostał i nic nie dostanie. Nie można przez 6 lat sprawdzać opłacalności,.
~ Jus
ponad rok temu 2
Bob- czep sie nosa to jest naj lepszy kandydat nie chcemy nowaczyka w spódnicy
~ bob
ponad rok temu ocena: 43%  1
Panie Wilk, proszę wracać do Elbląga, spotkać się na debatach, opłacić w końcu zaległe składki zusowskie za pracowników ELSIN, wypłacić zaległe wypłaty oraz zlikwidować do końca spółdzielnię.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.