› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Jubileusz w elbląskiej Czwórce

› bieżące 3 miesiące temu    20.06.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jubileusz w elbląskiej Czwórce fot. Nadesłane

Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła dzisiaj uczestnikom bardzo ważnego wydarzenia. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i zaproszeni goście świętowali bowiem 75. urodziny Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu. Dobiegł właśnie końca jubileuszowy rok elbląskiej Czwórki - czas obfitujący w konkursy, imprezy i akcje związane z historią Elbląga, szkoły i jej patronem.

Placówka wpisuje się w historię naszego miasta jako jedna z pierwszych w wyzwolonym Elblągu. Uczniowie zasiedli w szkolnych ławkach 10 września 1946 roku, dlatego rok 2021/2022 stał się okazją do świętowania 75-lecia. A wszystko po to, żebyśmy nie zapominali o swojej przeszłości, żebyśmy szanowali teraźniejszość i mądrze planowali przyszłość.

Podczas dzisiejszych uroczystości swoją obecnością zaszczycili nas znamienici goście: przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy elbląskich szkół i placówek oświatowych, przedstawiciele instytucji kulturalno-oświatowych, związków zawodowych, byli dyrektorzy i oczywiście nasi absolwenci. Były życzenia, kwiaty i prezenty.

Punktem kulminacyjnym stało się uroczyste odsłonięcie muralu, którego pierwsza część nawiązuje do nazwy emporium Wikingów, znajdującego się w okolicach ujścia Wisły i rzeki Elbląg. Nazwa Truso to przecież nieodłączny kawałek historii SP 4, bo tak nazywała się przed rokiem 1945 ulica Mickiewicza, przy której mieści się nasza szkoła. Tuż za wojownikiem z osady Truso dostrzec można piękną nimfę - Hommulę. Jak głosi legenda, to właśnie od jej imienia wzięła nazwę dzisiejsza Kumiela, potocznie zwana Dzikuską. Mural znajduje się przy Szkole Podstawowej nr 4, nie mogło więc zabraknąć Henryka Sienkiewicza, który od 31 maja 1975 roku jest naszym patronem. Ostatni element grafiki przedstawia symbole wybrane przez absolwentów pamiętających apele, uroczystości, podczas których był śpiewany hymn przy akompaniamencie muzyki granej przez panią Alicję Olech na szkolnym pianinie. Centralną część zajmuje oś czasu z najważniejszymi datami wyznaczającymi bieg historii SP 4. QR, kod znajdujący się na ścianie szczytowej od strony boiska, zaprowadzi nas na stronę z informacjami o muralu.

Dla uczczenia tak ważnego święta posadzono trzy piękne drzewa, nadając im imiona związane z utworami Henryka Sienkiewicza. Odtąd będziemy mogli podziwiać: Litwosa, Ligię i Nel.

Po części oficjalnej na każdego czekał słodki poczęstunek – tort, a później festyn, podczas którego: Trylogia smaków – Elbląski Klub Szefów Kuchni i podpłomyki mazurskie, występ grupy tanecznej Mad Cat Crew, konkursy, sportowe gry podwórkowe, czytanie pod chmurką, dmuchańce-skakańce. W czasie, kiedy dzieci i ich rodzice korzystali z atrakcji, absolwenci i byli pracownicy spacerowali po szkolnych korytarzach i salach lekcyjnych, z łezką w oku wspominając czasy swojego pobytu w murach Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu.

Ten dzień uświadomił nam, że: ,,Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia. Kierują nasz wzrok w stronę przebytej drogi”.

Informacja nadesłana
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.