› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Jubileusz 550-lecia II pokoju toruńskiego w szkołach naszego regionu

› bieżące ponad rok temu    5.10.2016
Paweł Rodziewicz
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jubileusz 550-lecia II pokoju toruńskiego w szkołach naszego regionu

W październiku zakończyła się realizacja projektu edukacyjnego poświęconego 550 rocznicy II pokoju toruńskiego, którego zadaniem było ukazanie znaczenia wojny trzynastoletniej i skutków powstania Związku Pruskiego dla rozwoju naszego regionu.

W 2016 roku obchodzimy 550 rocznicę II pokoju toruńskiego. Zakończył on 13-letnią wojnę z zakonem Krzyżackim, której przebieg i skutki wywarły duży wpływ na dalsze życie i politykę naszego regionu.

Upamiętnienie tego wydarzenia stanowi doskonałą okazję do popularyzacji wiedzy historycznej, nie tylko w kontekście lokalnym, ale i narodowym.

W maju br. rozpoczął się projekt organizowany przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Polskie Towarzystwo Historyczne. W jego ramach odbywały się festyny, warsztaty, lekcje i inne zajęcia historyczne, związane z tematyką projektu.

W siedemnastu szkołach, które przyłączyły się do projektu, utworzone zostały czteroosobowe grupy uczniowskie, pod opieką nauczycieli, które musiały wykazać się inwencją w zakresie przygotowania prac nawiązujących do tych historycznych wydarzeń. Wszystkie te prace są udokumentowane i zaprezentowane zostaną w postaci fotoreportażu

- mówi Irena Poździech, koordynatorka projektu.

19 października odbędzie się uroczysta konferencja podsumowująca całokształt działań w zakresie realizacji projektu. W jej ramach swój wykład na temat historii regionu wygłosi dr Alicja Dobrosielska. Wyłoniony zostanie także najbardziej aktywny zespół uczniów, który przygotuje najciekawsze sprawozdanie z realizacji swoich działań.

Nagrodą w konkursie na najlepszą prezentację, ufundowaną przez Marszałka Województwa, będzie wyjazd do Torunia i możliwość zwiedzenia miejsca podpisania słynnego pokoju toruńskiego dla uczniów oraz ich opiekuna.

Patronem honorowym projektu jest Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.