› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jeszcze dzisiaj, 11 listopada, możesz bezpłatnie odwiedzić elbląskie muzeum po remoncie (+ zdjęcia)

› bieżące ponad rok temu    11.11.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 1 / 100%
A A A
Jeszcze dzisiaj, 11 listopada, możesz bezpłatnie odwiedzić elbląskie muzeum po remoncie (+ zdjęcia) fot. Marcin Mongiałło

Jeszcze dzisiaj, w godz. 10.00 do 18.00, możesz bezpłatnie zwiedzić nowo otwarte (po trwającym prawie 2 lata remoncie) elbląskie muzeum. Później budynek Podzamcza zostanie wyłączony dla odwiedzających.

Przypomnijmy, że 8 listopada elblaskie muzeum otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających po trwającym około 2 lata remoncie. Gruntownie odświeżony został budynek Gimnazjum. Po raz pierwszy udostępnione dla zwiedzających zostały również wielowiekowe piwnice południowego skrzydła Podzamcza.... Nowe wystawy, instalacje multimedialne oraz.... możliwość zobaczenia przedwojennego Elbląga dzięki wirtulanej rzecywistości 3D, a więc w trójwymiarze –do wyboru trwający kilkanaście minut przejazd dorożką oraz "chodzenie" po elbląskim zamku lub oglądanie galerii sztuki, wykonanej przez elbląskich artystów. Na pokazy należy się umawiać z wyprzedzeniem. Naprawdę warto.

Na uwagę, oprócz możliwości zwiedzenia starego Elblaga w trójwymiarze, zasługuje sczególnie interaktywna wystawa "Historia ukryta pod ziemią", która umożliwia zobaczenie badań archeologicznych od środka. W piwnicach Podzamcza zlokalizowano także pokój przypominający czasy PRL-u. 

W gmachu Gimnazjum Elbląskiego umiejscowiono wystawę "Żuławy – ziemia ujarzmiona. Między trzema gardzielami Wisły", na której możemy zobaczyć jak wyglądało wnętrze wnętrza żuławskiej oraz świat dawnych mieszkańców tych ziem. Wyroby sztuki elbląskiej można natomiast zobaczyć na ekspozycji "Relikty chwały Elbląga i regionu", która powstała dzięki współpracy z Muzeum Diecezji Elbląskiej.

Projekt remontu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu pod nazwą „Z Muzeum w przyszłość” opiewał na około 12 mln zł, w tym 10 mln 350 tys. zł dofinansowania z funduszy europejskich. Prace budowlane ruszyły wiosną 2017 r. 

Gimnazjum Elbląskie, które stanowi główną siedzibę wyremontowanego muzeum, zostało założone w 1535. Warto zauważyć, że mimo, że założyli je luteranie, to wśród jego wychowanków byli wojewodowie: Mikołaj Firlej (lubelski), Andrzej Leszczyński, Wacław Leszczyński (podlaski) i Paweł Działyński (pomorski). Wśród jego absolwentów było również wielu dostojników polskiego kościoła katolickie, np. biskup chełmiński Kasper Działyński oraz kanonik chełmiński i warmiński Andrej Konopacki. 

Zatrudniano tutaj najlepszych nauczycieli, zjeżdżali tutaj na naukę synowie najmożniejszych polskich rodów i nie tylko. W związku z tym to, że dzisiaj możemy ten budynek otworzyć jest bardzo ważne w dniach, w których myślimy o tym, że sto lat temu Polska odzyskała niepoedległość

– mówiła w dniu otwarcia muzeum po remoncie (8 listopada) jego dyrektor dr Maria Kasprzycka. 

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

    • 1
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 1
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (3)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
    ~ puotr
    ponad rok temu ocena: 0%  3
    Luteranie uczniowie tamtego gimnszjum wysmiewali teorie kopernika . Wiele domumentow i artykulow o tym mowi. Czemu to zatajac?prawda jest ciekawa.
    ~ marian
    ponad rok temu ocena: 0%  2
    Prawda jest ciekawsza niz myslicie. A historia powinna mowic prawde.
    ~ marian
    ponad rok temu ocena: 0%  1
    Prawda jest ciekawsza niz myslicie. A historia powinna mowic prawde.
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.