› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Jest rozwiązanie dla Zatorza. Musi być jednak inwestor

› bieżące ponad rok temu    8.11.2013
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 4 ocen 11 / 100%
A A A
Jest rozwiązanie dla Zatorza. Musi być jednak inwestor fot. Konrad Kosacz

Praktycznie nie ma szans, aby w najbliższym czasie rozpoczęła się budowa wiaduktu na Zatorze, tak potrzebnego mieszkańcom tej dzielnicy. Jednak dla zatorzan jest szansa na lepszą komunikację z miastem. Problem w tym, że musi znaleźć się inwestor.

Wiadukt na Zatorze – to jedno z głównych haseł wyborczych praktycznie wszystkich samorządowców z tej dzielnicy. Kiedy jednak opada wyborczy kurz, mieszkańcy Zatorza nadal czekają na opracowanie dogodnej komunikacji swojej dzielnicy z resztą miasta.

Nic nie wskazuje jednak na to, aby samorząd miejski rozpoczął realizację budowy wiaduktu na Zatorze. W budżecie na 2014 r. raczej nie znajdą się środki na taką inwestycję.

- W budżecie miasta na rok 2013 nie zapisano żadnych kwot na budowę wiaduktu. Czy znajdą się na to środki w budżecie na 2014? Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ projekt budżetu jest dopiero przygotowywany – wyjaśnia Rafał Maliszewski z biura prasowego prezydenta miasta.

Czy to oznacza, że mieszkańcy Zatorza będą zmuszeni nadal jeździć do miasta przez przejazd kolejowy? Niekoniecznie. Miasto ma plan alternatywny. Jednak do tego potrzebny jest… inwestor.

- Miasto planuje połączenie ul. Lotniczej z Akacjową, to podniosłoby atrakcyjność terenów inwestycyjnych po jednostce wojskowej (przy Lotniczej), ale i zapewniłoby możliwość dojechania na Zatorze od strony ronda Kaliningrad. Oczywiście nie jest to rozwiązanie, które całkowicie rozwiązuje problem mieszkańców Zatorza, choć na pewno ułatwiłoby dotarcie na tę dzielnicę – wyjaśnia Rafał Maliszewski.

Jak informuje biuro prasowe prezydenta, została już opracowana koncepcja, zakładająca połączenie terenów inwestycyjnych przy ul. Lotniczej z ul. Akacjową oraz został wytyczony przebieg tego odcinka. Na podstawie istniejącego planu miejscowego, na tym terenie można prowadzić działalność przemysłową, produkcyjną lub usługową.

- Tego typu połączenie byłoby korzystne dla inwestorów, którzy mogliby ominąć w ten sposób niezwykle ruchliwą al. Grunwaldzką, ale także dla mieszkańców Zatorza. Pozwalałoby na uniknięcie stania na zamykanych przejazdach kolejowych – oczywiście jeśli chodzi o mieszkańców, to byłoby rozwiązanie tymczasowe, do momentu wybudowania wiaduktu na Zatorze – wyjaśnia Rafał Maliszewski. - Dalsze prace nad połączeniem ulic Lotniczej i Akacjowej, są uzależnione od pojawienia się inwestora, który zechce prowadzić działalność na tym terenie. W tej chwili miasto prowadzi rozmowy z kilkoma podmiotami zainteresowanymi rozpoczęciem działalności na tym terenie.

W ramach powojskowego kompleksu przy ul. Lotniczej dostępne są obiekty, takie jak: magazyny, warsztaty, bocznica kolejowa z rampą, obiekty biurowe i mieszkalne.

Powiązane

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Luki
ponad rok temu ocena: 0%  4
Tą dzielnicę powinno się zburzyć i zaorać ;)
~ jasio
ponad rok temu ocena: 25%  3
na co oni narzekają przecież do Elbląga wjeżdzają 3 pociągi na krzyż i co to za utrudnienie jak na chwile zmyka sie przejazd przeciez na światłkach w miescie stoi sie dłużej ludzie o co wam chodzi????????????????????/
~ xxl
ponad rok temu ocena: 33%  2
oj jasiu jasiu.. pociagow jest o wiele wiecej , do tego dochodza jeszcze składy towarowe. Bezpeieczniki czasowe, które zawiadowca bierze przed faktycznym przejazdem pociągu wydłużają czas oczekiwania do granic absurdu. Samochody np: strazy czy pogotowia tez muszą stać przed szlabanem. Nie życze Tobie aby karetka czekała w tak absurdalnej sytuacji by udzielić pomocy.
~ xxl
ponad rok temu ocena: 33%  1
oj jasiu jasiu.. pociagow jest o wiele wiecej , do tego dochodza jeszcze składy towarowe. Bezpeieczniki czasowe, które zawiadowca bierze przed faktycznym przejazdem pociągu wydłużają czas oczekiwania do granic absurdu. Samochody np: strazy czy pogotowia tez muszą stać przed szlabanem. Nie życze Tobie aby karetka czekała w tak absurdalnej sytuacji by udzielić pomocy.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.