› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

Jerzy Wilk (PiS) prezydentem Elbląga. Urząd obejmie w piątek?

› bieżące ponad rok temu    8.07.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 21 ocen 9 / 67%
A A A
Jerzy Wilk (PiS) prezydentem Elbląga. Urząd obejmie w piątek? fot. Konrad Kosacz

W drugiej turze przedterminowych wyborów na prezydenta Elbląga Jerzy Wilk z PiS uzyskał 51,74 proc. poparcia, pokonując kandydatkę PO Elżbietę Gelert. Jak powiedział, nie boi się wyzwań, które czekają na niego w elbląskim ratuszu. Wilk zostanie zaprzysiężony na prezydenta prawdopodobnie na piątkowej sesji Rady Miasta.

Jak poinformował oficjalnie przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej sędzia Michał Bober, kandydat PiS otrzymał w II turze wyborów prezydenta Elbląga 17 266 głosów, czyli 51,74 proc poparcia. Jego kontrkandydatka Elżbieta Gelert z PO uzyskała 16 106 głosów, czyli 48,26 proc. poparcia. Frekwencja w elbląskich wyborach wyniosła 34,69 proc. Do urn poszło o blisko 3 tys. osób więcej niż w drugiej turze wyborów samorządowych w 2010 roku.

Elbląskie wybory wzbudziły medialne zainteresowanie w całym kraju, bo w kampanię wyborczą obojga kandydatów zaangażowali się liderzy PiS i PO. Według części komentatorów wynik "bitwy o Elbląg" może być sprawdzianem dla ogólnopolskich sondaży obu partii.

Czas realizacji obietnic

Jerzy Wilk powiedział, że nie boi się wyzwań, które teraz przed nim stoją. - Mam 20 lat doświadczenia w pracy samorządowej, nie boję się tego, co mnie czeka - podkreślił. Dodał, że "będzie chciał być innym prezydentem niż odwołany Nowaczyk". - Będę chciał być bardziej prospołecznym, takim, który rozmawia z ludźmi. Zresztą ja cały czas w rozmawiałem z ludźmi, to był mój atut. Prowadziłem kampanię spotykając się bezpośrednio z ludźmi, a nie przez media - powiedział Wilk.

Jak wyjaśnił, osobiście odwiedził ponad tysiąc elbląskich mieszkań prosząc o poparcie. Wilk podziękował też elblążanom za zaufanie i oddane na niego głosy. Powiedział, że zaufanie jakim został obdarzony jest o tyle cenne, że uzyskał je mimo, "iż lokalne media nie sprzyjały mu".

Wilk przyznał, że w nadchodzącym tygodniu ma nadzieję na spotkanie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Kluczową obietnicą Wilka w kampanii wyborczej PiS był przekop Mierzei Wiślanej i uczynienie z Elbląga "czwartego portu RP". Opowiedział się także za referendum w sprawie przynależności administracyjnej Elbląga, które ma związek z postulatami przyłączenia tego miasta do woj. pomorskiego. Zapowiadał likwidację straży miejskiej i wprowadzenie znacznych ulg dla rodzin wielodzietnych. Przed drugą turą Wilk zdobył poparcie przedstawicieli grupy Wolny Elbląg, która doprowadziła do odwołania w referendum poprzednich władz miejskich.

Wilk jest z wykształcenia ekonomistą. Należał do Porozumienia Centrum, obecnie jest członkiem PiS. Nieprzerwanie od 1990 roku ma mandat radnego, był wiceprzewodniczącym rady miasta odwołanej w referendum. W 2010 roku bez powodzenia kandydował na stanowisko prezydenta Elbląga. Kandydatka PO

Gelert: Będę kibicowała Wilkowi

Elżbieta Gelert powiedziała, że "będzie kibicować panu Wilkowi" i przyznała, że swój wynik wyborczy odbiera jako odbudowanie zaufania do Platformy Obywatelskiej w Elblągu. - Sądzę, że on będzie chciał realizować swój program wyborczy. Skoro większość ludzi na niego zagłosowało to znaczy, że przekonał do siebie i swoich racji i z tego powodu jestem spokojna o miasto, które kocham - powiedziała Gelert. Dodała, że uważa, że ludzie będą się przyglądali działaniom Jerzego Wilka jako prezydenta i jeśli przez nieco ponad rok, jak został do wyborów samorządowych "przekona on do siebie to pewnie będzie i dalej prezydentem, a jak nie to za rok i trochę Elbląg znowu czeka zmiana".

- Wynik jaki uzyskałam pokazuje, że zrobiliśmy jako PO bardzo dużo, że odbudowaliśmy w Elblągu zaufanie do Platformy wśród mieszkańców. Proszę pamiętać, że po referendum startowaliśmy z zerowym poparciem, a nawet poparciem, które bym określiła na poziomie "minus dwa" - podkreśliła Gelert.

Czas na układy w Radzie

Wyniki niedzielnych wyborów prezydenckich mogą mieć wpływ na to, kto będzie rządzić w elbląskiej radzie miasta. Żadne z czterech ugrupowań, które w przedterminowych wyborach przed dwoma tygodniami zdobyły mandaty, nie posiada większości w 25-osobowej radzie; PiS ma 10 radnych, PO - siedmiu, SLD - pięciu, a KWW Witolda Wróblewskiego związanego z PSL - trzech. Rozmowy na temat ewentualnych koalicji i porozumień o współpracy odłożono do czasu wyboru prezydenta.

źródło: PAP

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (21)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ss
ponad rok temu ocena: 67%  21
http://www.youtube.com/watch?v...
~ ss
ponad rok temu ocena: 50%  20
Ciekawe jaką koalicje stworzy z SLD? A co na to Pan Janusz Nowak ? http://www.youtube.com/watch?v...
~ asz#
ponad rok temu 19
Mariusz Lewandowski potwierdził, że nie da zgody na zaprzysiężenie Wilka dopóki Jarosław Kaczyński nie odbędzie z nim poważnej debaty o sytuacji w mieście. Sztab Lewandowskiego jeszcze dziś zaproponuje termin tej debaty.
~ ta
ponad rok temu ocena: 59%  18
Teraz się okaże, że obietnica zerowego bezrobocia dotyczyła tylko działaczy PIS i ich rodzin ;)
~ ss
ponad rok temu ocena: 53%  17
ufff... super. teraz bezropbocie w końcu spadnie do zera i zabieramy się od jutra za przekop Mierzei. No i w ruch Czarna lista osobista.
~ Panie Wilk - czekamy!
ponad rok temu ocena: 50%  16
Apel do Prezydenta - Elekta Jerzego WILKA. Panie Prezydencie ! Proszę wykazać minimum kultury osobistej i obywatelskiego honoru i wreszcie powiedzieć: nagrał mnie mój jeden z najbliższych kolegów. Nagrał mnie, ponieważ mu zaufałem i przebywał on często w moim towarzystwie, na kameralnych spotkaniach itd. Panie Jerzy Wilk - proszę przy okazji powiedzieć też dlaczego na ostatnich spotkaniach z Pańskim guru - Jarosławem Kaczyńskim był nieobecny Leonard Krasulski ? Panie Jerzy Wilk - proszę wyjaśnić te dwa oczywiste fakty, gdyż zacznie Pan urzędowanie obciążone "gnidami i wszami". Proszę powiedzieć - i nie zwalać na przeciwnika, który takich bezpośrednich, wręcz intymnych dojść do Pana nie miał !
~ 236
ponad rok temu ocena: 50%  15
DEB.ilian naobiecał DEBIL.ianom przekop,za czyje pieniądze? i dla kogo???? DEB.ile-za późno juz hahaha
~ wiza
ponad rok temu ocena: 50%  14
Chciałbym zobaczyć dyplom pana Wilka, że jest ekonomistą. Jak mówią to pan Wilk ukończył wieczorowe studia na Jańskim w Elblągu, a tam takowych nie ma.
~ prezydent?hahahaha
ponad rok temu ocena: 45%  13
stare dewoty zachwycone, kiedy pan prezydent na kolanach poczłapie do torunia zameldować wykonanie zadania? pomijając kwestie merytoryczne..jak ten gość wygląda? chłopek oderwany na siłę od wina spod sklepu i przebrany w garnitur..ktoś taki ma reprezentować kilkadziesiąt tysięcy ludzi? wstyd..nie chcę żeby żul był moim reprezentantem! no ale w Elblągu znaczna część młodych ludzi wyjechała więc czemu sie dziwić, głosowali fanatycy radia i tego kurdupla z warszafy przebranego za pana polityka, wstyd i żenada na cały kraj..
~ Elkis
ponad rok temu ocena: 71%  12
A ja oczekuję,ze nowy prezydent zrobi kontrolę w Urzędzie Miasta-jak były wydawane pieniądze, jak podejmowano decyzje.
~ tań głupia tańcz:)
ponad rok temu ocena: 75%  11
zatkaO - kakaO:):)
~ drogie błazny
ponad rok temu ocena: 67%  10
zaufany komentator ??? a kto to k.... taki???
~ quick
ponad rok temu ocena: 42%  9
Jestem przedstawicielem tych, co głosowali na Gelert. Od elblag.net oczekuję teraz, że będzie tą medialną siłą, która będzie uważnie przyglądała się prezydentowi Wilkowi i recenzowała jego poczynania. Zwłaszcza proszę o rozliczanie prezydenta ze złożonych obietnic wyborczych - bo obiecał wiele: baseny osiedlowe, przekop Mierzei, przyłączenie do Pomorza, Elbląg IV portem RP, obniżkę czynszów, biletów komunikacji miejskiej, ulgi dla rodzin wielodzietnych. A budżet miasta jest już zadłużony na prawie 60 proc!
~ 326,21
ponad rok temu ocena: 0%  7
a TY wierzysz w to?????
~ hehe
ponad rok temu ocena: 75%  6
Mają kasiorkę mają, o popatrz, najwyższy budynek sądu będzie w Elblągu ;-)
~ Pomnik Tęsknoty za PRL
ponad rok temu ocena: 50%  5
Będziemy mieli więc Żuławskie Gruszki na Żuławskich Wierzbach. Wiarygodność PiS najlepiej oddaje ten niedorajda z zarostem na fot. 5 w górnym, prawym rogu - na zdjęciu info.portalu. Za PRL dobrze mu się działo, wybudował dom, miał pracę, żona miała pracę. Za kapitalizmu i konkurencji na rynku szybko zszedł na psy i zaczął ujadać. Nic to mu nie pomogło. Ogłosił więc, że się spali. Miał się spalić najpierw w Elblągu. Następnie miał się spalić w Gdańsku. Lecz dostał gaciówy i odstąpił. Dzisiaj nadal jest nikim. Pałęta się więc przy PiS. Na dobrą sprawę powinien już dawno spalić się ze wstydu. A najlepiej to z paroma koleżkami, którzy za PRL ukończyli studia, wybudowali domy, mieli pracę i znaczenie. Obywatel PRL Żbikowski powinien zacząć zbierać pieniądze i wybudować w Elblągu Pomnik Tęsknoty za PRL - em.
~ ;D
ponad rok temu 4
najbardziej mi się ta "konkurencja" za kapitalizmu podoba
~ aNNA
ponad rok temu ocena: 52%  3
Panie Prezydencie POWODZENIA. Elblążanie pokazali KLASĘ, gratuluje na cała POLSKA, teraz czas na Warszawę i resztę POLSKI! A następnie na prawdziwą DEMOKRACJĘ BEZPOŚREDNIĄ, już bez partii politycznych. Ma Pan najcieplejsze emocje płynące od Elblążan - proszę to dobrze wykorzystać dla dobra Mieszkańców! TO NIE BĘDZIE ŁATWY CZAS......
~ asdasd
ponad rok temu ocena: 57%  2
to elblag.net nie dostanie juz zadnej reklamy z urzedu miejskiego. bajooo
~ kat na frajerów
ponad rok temu ocena: 39%  1
Elblążanie "Witajcie w Wilkowyjach" dzięki "...wszom i gnidom.." mamy nowego prezydenta! Teraz w każdej dzielnicy zbuduje basen, obniży czynsze w ZBK i ceny biletów, likwidacja spółki Aqua Park,....itd
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.