› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Jedziesz na urlop własnym autem? Zadbaj o ubezpieczenie samochodu na wyjazd

› bieżące 11 miesięcy temu    9.07.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jedziesz na urlop własnym autem? Zadbaj o ubezpieczenie samochodu na wyjazd

Wyjazd na urlop własnym autem niesie za sobą podstawową korzyść: niezależność. Nie musimy dostosowywać się do rozkładu lotów czy odjazdów pociągów. Możemy zacząć podróż, kiedy chcemy i zatrzymać się w każdym pięknym miejscu, które zobaczymy po drodze. Do takiego urlopu trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Jak zadbać o ubezpieczenie samochodu na wyjazd, aby w jego trakcie nie spotkała nas żadna przykra niespodzianka? Odpowiadamy.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – kiedy wystarczy Ci Twoje OC?

Podstawowym ubezpieczeniem samochodu na wyjazd jest ubezpieczenie OC wykupione w Polsce. Z ważnym OC możemy spokojnie przekraczać granice następujących państw:

 • członków Unii Europejskiej,
 • Andory, Islandii, Norwegii i Szwajcarii, Liechtensteinu, Monako, San Marino, Wysp Normandzkich, Gibraltaru, Wyspy Man i Wysp Owczych.

Jest to możliwe dzięki Jednolitemu Porozumieniu między Biurami Narodowymi obowiązującego od 1 maja 2004 roku. Dzięki temu w sytuacji spowodowania zdarzenia w którymś z wymienionych państw wystarczy podać swoje dane, jak w przypadku kolizji w Polsce – imię i nazwisko, adres, dane pojazdu, numer dowodu tożsamości, a także serię i numer polisy ubezpieczenia OC, datę jej ważności oraz nazwę i adres zakładu ubezpieczeń. Taka ochrona z zakresu odpowiedzialności cywilnej jest absolutnie wystarczająca.

Jednak warto pamiętać, że o ile w Polsce od 1 października 2019 roku nie musimy wozić ze sobą dokumentu potwierdzającego posiadanie ważnego ubezpieczenia OC, to już takie ułatwienie nie obowiązuje za granicą. Dostęp do systemu CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) mają bowiem wyłącznie polskie służby. Należy więc pamiętać o zabraniu ze sobą potwierdzenia ważnego ubezpieczenia samochodu.

Warto także wspomnieć o Zielonej Karcie. Jest to osobny dokument potwierdzający ważne ubezpieczenie OC, który wymagany jest w przypadku następujących państw: Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraelu, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji i Ukrainy. Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, bo tak brzmi pełna nazwa Zielonej Karty, wystawiany jest zazwyczaj przez ubezpieczyciela, u którego mamy wykupione ubezpieczenie OC. Warto pamiętać, że Zielona Karta to nie dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę, a jedynie potwierdzenie posiadania polisy OC. Zazwyczaj jej wydanie nic nie kosztuje, chociaż niektórzy ubezpieczyciele nakładają obowiązek opłacenia dodatkowej składki. Jeśli mamy ubezpieczenie OC w Avivie, Zieloną Kartę otrzymamy za darmo. Warto zamówić ją z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ wysyłana jest pocztą.

Brak ubezpieczenia samochodu OC za granicą – co nam grozi?

Co, jeśli nie zadbamy o ważne OC podczas zagranicznego wyjazdu? W sytuacji, gdy spowodujemy wypadek za granicą bez ważnego ubezpieczenia OC, grozi nam:

 • Konieczność pokrycia kosztów naprawy szkód z własnej kieszeni – a te potrafią być spore. Jak podaje Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), w 2019 roku polscy kierowcy bez ważnego OC spowodowali za granicą 585 wypadków, które kosztowały PBUK 16 mln złotych[1]. Te pieniądze kierowcy następnie są zobowiązani oddać PBUK. Z podanych liczb wynika, że średnio taki wypadek kosztował w 2019 polskiego kierowcę ponad 27 tysięcy złotych.
 • Kara finansowa za brak OC – mandat za brak OC można otrzymać w 28 krajach Europy – od ok. 600 zł (1000 koron duńskich) w Danii do nawet 22 200 zł (5000 euro) w Belgii lub 26 700 zł (6000 euro) w Hiszpanii, patrząc na najwyższe stawki.
 • Kara więzienia za brak OC – grozi ona w 6 krajach europejskich: w Belgii, na Cyprze, w Grecji, Irlandii, Niemczech oraz Luksemburgu. Najwięcej, 3 lata, można otrzymać w tym ostatnim.
 • Konfiskata pojazdu – to grozi nam w 8 krajach (Albanii, Francji, Niemczech, Belgii, Irlandii, Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii). W Grecji i Rumunii możemy stracić tablice rejestracyjne.
 • Utrata prawa jazdy – prawo jazdy możemy stracić w 6 krajach Europy: na Cyprze, we Francji, w Grecji, Irlandii, Portugalii i Wielkiej Brytanii.

Nie tylko OC – jakie dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd warto mieć?

Czy wybierając się za granicę, warto zadbać także o dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd? Zdecydowanie, ponieważ warto pamiętać, że nasze ubezpieczenie OC chroni auta poszkodowanych, którym uszkodzimy pojazd, a także pokrywa szkody osobowe, które wyrządzimy osobom trzecim. Co natomiast chroni nasze auto? Są to ubezpieczenia AC i assistance.

Pierwsze z nich – AC – to Autocasco, czyli ubezpieczenie auta od szkód, które sami spowodowaliśmy lub od kradzieży. Tutaj warto sprawdzić, czy zakres AC obejmuje zdarzenia tylko w Polsce, czy też poza jej granicami. Ubezpieczyciel zazwyczaj wskazuje kwotę, do której można samodzielnie realizować szkodę za granicą. Jeśli naprawa byłaby droższa niż wskazana kwota, konieczne jest ustalenie sposobu działania z zakładem ubezpieczeń.

Jeśli chodzi o drugie z nich – assistance – to zwłaszcza o nim powinni pomyśleć kierowcy wybierający się za granicę. Wynika to z zakresu ubezpieczenia. Sprawdźmy, jakie korzyści oferuje nam pakiet assistance w Avivie w ramach maksymalnego planu:

 • w przypadku wypadku bądź awarii za granicą, holowanie auta do 500 km (a jeśli do zdarzenia doszłoby w Polsce bez limitu kilometrów); dodatkowo transport osób podróżujących do miejsca holowania;
 • w przypadku awarii, wypadku albo kradzieży, samochód zastępczy nawet na 14 dni;
 • w sytuacji wypadku, kradzieży lub awarii, organizacja do 3 noclegów w hotelu;
 • transport sanitarny, a także pobyty w szpitalu dla kierowcy i pasażerów;
 • pomoc tłumacza posługującego się językiem angielskim, niemieckim, francuskim lub rosyjskim, który drogą telefoniczną umożliwi ubezpieczonemu porozumienie się z osobami nieznającymi języka polskiego, udzielającymi pomocy.

To oczywiście nie wszystkie usługi dostępne w ramach ubezpieczenia assistance – w ofercie znajdziemy także zastępczego kierowcę, ochronę opon, usprawnienie auta w miejscu wypadku lub awarii, a w kraju nawet 3 wizyty domowe lub telekonsultacje lekarskie.

Niektórzy rezygnują z dodatkowego ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę, ponieważ taka polisa postrzegana jest zazwyczaj jedynie jako koszt. To jednak przede wszystkim inwestycja w gwarancję bezpieczeństwa i spokoju – a ten warto mieć zapewniony, kiedy znajdujemy się setki kilometrów od domu.

______

[1] https://www.pbuk.pl/o-nas/aktualnosci/item/99-mniej-wypadkow-polskich-zmotoryzowanych-na-zagranicznych-drogach

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.