› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jakie konto osobiste wybrać?

› biznes ponad rok temu    10.06.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jakie konto osobiste wybrać?

Konto osobiste to nic innego, jak prywatny rachunek bankowy służący do wykonywania wszystkich, podstawowych operacji związanych z życiem codziennym - płatności kartą, otrzymywaniem przelewów, regulowaniem bieżących rachunków czy do zakupów online. Nie ulega wątpliwości, że ze względu na pełnione funkcje, jest to najpopularniejszy produkt bankowy. Jakie konto osobiste wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w niniejszym artykule.

Czym jest konto osobiste? Podstawowe warunki korzystania

Konto osobiste (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, w skrócie ROR) jest rachunkiem imiennym, którego posiadacz zostaje zweryfikowany poprzez okazanie dokumentu tożsamości. Jego właścicielem może być każda osoba posiadająca stały meldunek w Polsce, która ukończyła 13. r.ż. Rachunek ten może być prowadzony zarówno indywidualnie, jak również wraz z małżonkiem, partnerem, dzieckiem lub z osobą całkowicie niespokrewnioną. Jest to rodzaj usługi prywatnej, co oznacza, że nie może zostać założony przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą - w tym przypadku należy zdecydować się na inny rodzaj konta. Ten typ rachunku zazwyczaj nie jest oprocentowany.

Rodzaje kont osobistych

Tak, jak w przypadku większości oferowanych produktów bankowych, istnieje kilka rodzajów kont osobistych. Spowodowane jest to faktem, że nie każdy z nich będzie odpowiedni dla klienta. Podział kont osobistych zależy głównie od przeznaczenia, a więc konkretnej grupy osób, do której skierowana jest oferta.

Konta osobiste dzieli się na:

  • Standardowe konto osobiste, czyli konto dla osób powyżej 18. roku życia, służące do wykonywania wszystkich podstawowych operacji oraz transakcji;
  • Konto dla dzieci, czyli rodzaj konta, z którego mogą korzystać dzieci powyżej 13 roku życia (rzadziej zdarza się, że produkt ten oferowany jest dla młodszych użytkowników). Warunki korzystania z konta ustalane są pomiędzy bankiem a rodzicem;
  • Konto dla młodzieży (uczniów, studentów), czyli produkt skierowany do osób od 18 do 26 lat;
  • Konto VIP/premium, czyli produkt bankowy skierowany do osób posiadających bardzo wysokie wpływy na konto.

Do większości ww. kont osobistych można także "podpiąć" konto dodatkowe - walutowe (najczęściej do wyboru są dwie waluty: EUR, USD) lub oszczędnościowe.

Na co zwrócić uwagę wybierając konto osobiste?

Aby wybrać konto osobiste, które będzie w pełni spełniało oczekiwania klienta, należy wziąć pod uwagę kilka spraw, m.in. wysokość opłaty za prowadzenie konta (często konta są darmowe, pod warunkiem, że spełnione zostaną konkretne warunki), opłaty za wydanie i korzystanie z karty, a także za przelewy czy wypłatę gotówki z bankomatu. Informacje podawane na stronach internetowych banków często są niekompletne, napisane w sposób zawiły, przez co niektóre z warunków mogą okazać się nie do końca niezrozumiałe dla klienta. W celu zaoszczędzenia sobie czasu na poszukiwanie ofert wszystkich istniejących banków, warto skorzystać ze strony internetowej, na której znajdują się najistotniejsze informacje dot. poszczególnych produktów bankowych (np. ranking konto osobiste - bankowe-konto.pl).

Korzystanie z rankingów pozwala nie tylko na zdobycie aktualnych informacji, ale także na łatwiejsze porównanie ofert interesujących klienta produktów bankowych oraz zapoznanie się z opiniami innych klientów. Warto jest zatem z nich korzystać.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.