› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Jaki materiał na firany – woal, tiul czy może organza?

› bieżące 6 dni temu    5.08.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jaki materiał na firany – woal, tiul czy może organza?

Firanki stanowią nie tylko ozdobę okna, ale mogą być sposobem na to, by zapewnić sobie większą prywatność. Wiele tu zależy od stopnia przepuszczalności światła, którym wyróżnia się tkanina przeznaczona na firankę. Tekstura, podatność na zagniecenia oraz grubość to tylko niektóre elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru materiału na firanki.

Stopień przepuszczalności światła – wybór firanki

Jeżeli zależy Ci na tym, by zaciemnić jadalnięinspiracją mogą tu być firanki wykonane z organzy albo woalu. Takie firany sprawdzą się idealnie w przypadku pomieszczeń zwróconych na południe. Gdy zaś chcesz wpuścić więcej światła do pomieszczenia, wówczas dobrym rozwiązaniem jest wybór tkaniny żakardowej. Takie firanki sprawdzą się w pokojach z oknami wychodzącymi na północ. Tiulowa firanka jest tu kompromisem, bo z jednej strony wpuszcza dość dużo światła, a z drugiej gwarantuje większą prywatność.

Firanki, których nie trzeba prasować

Chcesz cieszyć się dobrze ułożoną firanką, której nie trzeba prasować? Sięgnij po te wykonane z tiulu. Nie wymagają one prasowania, a przy tym są bardzo plastyczne i łatwe w układaniu. Co więcej, takie firanki nie występują jedynie w kolorze białym, ale również w nieco mniej oczywistych barwach, np. ecru czy beżu. Wiele firanek tiulowych na końcu ozdobionych jest koronką. Ze względu na swój wygląd tego typu firanki sprawdzą się nie tylko w salonie, ale także w kuchni. Firankę tego rodzaju można podpiąć ozdobną zapinką. Prasowania nie wymaga także firanka z woalu kreszowanego, która z powodu obecności naturalnych wgnieceń może zostać zawieszona przy oknie zaraz po wypraniu. Natomiast woal tradycyjny niestety trzeba prasować w temperaturze około 110 st. Celsjusza. Firanka z organzy także nie wymaga prasowania.

Firanki do różnych stylów wnętrz

Firanki warto dobierać zgodnie do stylu obowiązującego w Twoim wnętrzu. Woal, organza oraz tiul sprawdzą się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych pomieszczeniach. Wszystko zależy od konkretnych ozdób i naszywek zastosowanych na firance. Dlatego dużo zależy od konkretnego modelu firany. Firanka z organzy występuje w wielu interesujących kolorach oraz wzorach. Na rynku dostępne są firany z organzy gładkie, haftowane, z drukowanymi napisami. Firanka z woalu nadaje się natomiast do fantazyjnych upięć oraz drapowania. Takie rozwiązania sprawdzą się w klasycznie urządzonych wnętrzach. Podobnie można postępować z firanami tiulowymi.

Firanki – sposób konserwacji

Należy pamiętać, że każdy typ materiału rządzi się innymi prawami, jeśli chodzi o ich czyszczenie. Firanki z woalu trzeba prać ręcznie, ponieważ uprane w pralce mogą stracić swój fason. Firanki z organzy można prać w pralce automatycznej, bez wirowania. Natomiast firany z tiulu trzeba prać ręcznie w dwóch etapach. Najpierw namocz je przez godzinę w letniej wodzie z detergentem, a potem wygnieć i odłóż do cieplejszej wody z detergentem. Następnie wypłucz kilkukrotnie. Jak widać, najmniej pracy wymaga czyszczenie firanki z organzy.

Wiele więcej inspiracji na ciekawe rozwiązania do jadalni znajdziesz na AboutDecor, portalu poświęconym urządzaniu wnętrz.

Dobór firanki do pomieszczenia to prawdziwe wyzwanie. Jeżeli jednak znasz swoje potrzeby i wiesz, jaka powinna być idealna firanka, możesz śmiało wybierać z bogatej oferty rynkowej. Woal, tiul czy organza – każdy z tych materiałów sprawdzi się w zupełnie innych warunkach. Warto więc najpierw określić, czy chcesz prasować firankę, jaka powinna być jej przepuszczalność, a także jaką powinna mieć estetykę.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.