› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jaka pogoda czeka nas w najbliższy weekend? Czy rzeczywiście będzie bardzo zimno?

› zapowiedzi ponad rok temu    22.02.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Bażantarnia zimą,Bażantarnia zimą, fot. Marcin Mongiałło

Od niemal tygodnia  mówi się o mrozach, które mają potrwać do marca. Jaka pogoda jest prognozowana na najbliższy weekend w Elblągu i regonie? Czy rzeczywiście będzie bardzo zimno?

Nad Polskę od wczoraj nadpływa mroźne i dość suche powietrze arktyczne z północno-wschodniej Europy. IMGW prognozuje, że mrozy potrwają co najmniej do przyszłej środy (28 lutego). W naszym regionie nie powinny być bardzo dotkliwe, ale dalej na północny-wschód (m.in. Suwalszczyzna) mają sięgać nawet -15 stopni Celsjusza, i to już w nocy z piątku na sobotę. 

Dziennikarze portalu Zmianynaziemi.pl informują o prognozowanym znacznym ochłodzeniu, które dotknie całą Europę w najbliższych dniach:

Następne kilka dni przyniosą znaczne ochłodzenie. Będzie to spowodowane zjawiskiem SSW, nagłego ogrzania stratosfery. Skutkiem tego wir polarny zaczyna meandrować i dociera dużo dalej niż zwykle. W najbliższych dniach Europa doświadczy tego efektów. Spodziewane są siarczyste mrozy. (...) Arktyczna aura może potrwać do początków marca. Modele pogodowe sugerują, że może dojść do zablokowania cyrkulacji. Meteorolodzy spodziewają się mrozów nawet do -25C i opadów śniegu w Europie Północnej. Według niektórych symulacji pod wpływem mroźnej pogody będzie praktycznie cała Europa z Hiszpanią włącznie. (...) W Polsce należy się spodziewać mroźnej zimy z temperaturami poniżej -10C. Najchłodniej zrobi się od soboty, kiedy to należy się spodziewać ujemnych temperatur również w ciągu dnia. Prognozy pogody wskazują, że mróz utrzyma się przynajmniej w ciągu całego przyszłego tygodnia.

Inne portale także nie pozostawiają złudzeń. Wystarczy prześledzić nagłówki: "»Bestia ze wschodu«. Pół miliarda Europejczyków w srogim mrozie", "IIMGW ostrzega przed siarczystym mrozem", "W weekend poczujemy lodowaty podmuch do nawet minus 25 stopni". Jakich temperatur możemy spodziewać się w Elblągu?

24 lutego (sobota, w dzień) w Elblągu prognozowana jest temperatura w granicach -4 stopni Celsjusza. Dzień później, 25 lutego (niedziela), ma spaść do -6, a nawet  -7 stopni Celsjusza. Podobna temperatura ma utrzymać się co najmniej do 1 marca (czwartek) włącznie. Temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa – nawet do -13 – -14 stopni Celsjusza w dniach 27 lutego – 1 marca. Co więcej, poczynając od soboty (24 lutego) do wtorku (27 lutego) możemy spodziewać się słabych opadów śniegu. 

Jak informują pasjonaci meteorologii z wortalu MeteoElblag.pl zanim nastąpi spływ głównej fali arktyczno-kontynentalnej masy powietrza, której apogeum wystąpi w nocy z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek w piątkowy wieczór oraz w nocy z piątku na sobotę prognozowane jest przejście płytkiej masy wilgotnego powietrza, która rozwinie się na środkowym Bałtyku, przemieszczając nad obszar obwodu kaliningradzkiego.

Na podstawie modeli numerycznych*, czyli jednego z podstawowych narzędzi używanych w dzisiejszej meteorologii do prognozowania procesów w  atmosferze, prognozują oni wystąpienie niewielkiej cofki i opady śniegu:

Wędrując w dół, zostając wypychana przez układ wysokiego ciśnienia na kilka godzin sprowadzi nam zaostrzenie się gradientu barycznego w związku z powyższym trzeba spodziewać się nasilenia północnego i północno-wschodniego wiatru wiejącego z prędkością maksymalnie 60 – 70 km/h na Mierzei Wiślanej.

 

Taki kierunek oznacza dla nas umiarkowaną cofkę, z pewnością dojdzie do wzrostów stanów rzek głównie z powodu wysokiego napełnienia Bałtyku.

 

Drugą kwestią jest opad śniegu, ten wedle wielu modeli meteorologicznych pojawi się w piątkowy wieczór lub w nocy z piątku na sobotę nad Zatoką Gdańską, Zalewem Wiślanym i Warmią.

Nasuwając się dalej w ląd strefa sukcesywnie będzie tracić na intensywności.

Na koniec dobra wiadomość. W stosunku do 22 grudnia ubiegłego roku (dzień po rozpoczęciu astronomicznej zimy) długośc dnia w naszym mieście wzrosła niemal o 3 godziny (dokładnie o 2 godziny i 58 minut)! 22 grudnia długość dnia w Elblągu wynosiła 7 godzin 18 minut, natomiast dziś (22 lutego) wynosi 10 godzin 16 minut. 

-------------

* Dzięki pracy najnowocześniejszych komputerów posiadających olbrzymią moc obliczeniową można obliczyć różne parametry, którymi będzie się  charakteryzować  atmosfera w danym momencie oraz w danym miejscu świata 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 1
    ZASKOCZONY
  • 3
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.