› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

Jak zaoszczędzić na opalaniu węglem i drewnem

› bieżące 10 miesięcy temu    21.08.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak zaoszczędzić na opalaniu węglem i drewnem

Dla większości osób sezon grzewczy kojarzy się zawsze z gigantycznymi kosztami, jakie trzeba ponieść przy zakupie drewna lub węgla opałowego. Zużycie takiego paliwa można jednak zredukować, trzeba tylko rozsądnie podejść do tematu.

Jakość węgla ma znaczenie

To jakiej jakości węgiel zostanie kupiony, będzie miało bardzo duże znaczenie, dlatego warto wcześniej dobrze rozeznać się w temacie, jak i wybrać zaufanego sprzedawcę takiego jak https://www.elgrom.pl/oferta/sklad-opalu-elblag, który oferuje opał zawsze najlepszej jakości. Największym błędem popełnianym przy zakupie węgla jest sugerowanie się jego ceną. To, że tona będzie tańsza niż w zeszłym roku, nie będzie wcale oznaczało, że opał oferowany jest w promocyjnej cenie, lecz tylko to, że jego wartość opałowa będzie bardzo niska, a co za tym idzie, trzeba będzie spalić go więcej. Na uwagę zasługuje tylko najlepszej jakości węgiel, który pozwoli uzyskać odpowiednią temperaturę w mroźne dni.

Technika palenia wpływa na oszczędzanie

Największe korzyści zwłaszcza pod względem finansowym uda się uzyskać stosując technikę rozpalania pieca od góry. Nie przy każdym typie pieca jest to możliwe, lecz osoby, które posiadają taki kocioł, powinny szczególnie zwrócić na nią uwagę. Jeśli warstwa żaru z dołu pieca zostanie przeniesiona na górną część paleniska, wydobywający się dym musi przejść przez warstwę opału nie rozgrzanego, dzięki czemu ulegnie niemalże całkowitemu spaleniu, a o taki efekt przecież chodzi. Taka zasada powoduje, iż zamiast kłębów dymu wytwarza się większa ilość ciepła.

Czy rozpalanie od góry daje faktycznie efekty?

Tak i to duże, co na pewno uda się odczuć po zasobach portfela. Do zalet górnego rozpalania należy zaliczyć:

 • możliwość zaoszczędzenia około 30% opału, czyli część pieniędzy zostanie w domowym budżecie,
 • mniejszą ilość dymu i trujących substancji,
 • komfort rozpalania, gdyż po rozpaleniu nie trzeba nadzorować kotła,
 • dłuższą eksploatację systemów centralnego ogrzewania, gdyż sadza nie osadza się w przewodach.

Jakie paliwo nadaje się do pieca

Do kotła na paliwo stałe na pewno można wrzucić dobrej jakości węgiel, drewno opałowe czy brykiet. Takie surowce są powszechnie dostępne na składach opałowych. Warto jednak zrobić zapasy przed jesienią, bo im bliżej zimy będzie, tym ceny będą szybciej wzrastać, a w sezonie grzewczym można powiedzieć, że liczy się każdy grosz.

Czym nie należy palić w piecu?

Materiałów zakazanych, które nie powinny nigdy trafić do pieca, jest wiele. Niestety ludzie szukający oszczędności nadal palą śmieci, które wcale nie mają wartości kalorycznej i nie dadzą pożądanego ciepła. Na pewno korzystne nie będzie też opalanie domu mułem węglowym, który jest mieszanką skał i węgla, bo posiada dużą wilgotność. Palenie surowym drewnem bądź źle wysuszonym także na dobre nie wyjdzie, bo większość energii zostanie zużyta do odparowania wody z drewna, poza tym powstanie na pewno bardzo duża ilość trującego dymu, który negatywnie będzie wpływał i na zdrowie i na środowisko.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.