› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jak zadbać o stawy?

› bieżące 8 dni temu    20.01.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak zadbać o stawy?

Zdrowie mamy tylko jedno, dlatego warto zadbać o kondycję w każdym wieku, szczególnie gdy mowa o stawach. To właśnie z nimi mogą być związane pierwsze dolegliwości wskazujące na coraz mniejszą sprawność, pojawiające się na skutek zaniedbania i braku aktywności. Zatem co można zrobić, aby zadbać o stawy i cieszyć się jak najdłużej ich znakomitą kondycją? Dowiedz się już dziś!

Po pierwsze: aktywność

Zdecydowanie na poprawę kondycji stawów wpływa przede wszystkim ruch. Im większa aktywność, oczywiście w miarę indywidualnych możliwości, tym znacznie lepszy stan całego organizmu, w tym również układu kostnego. Jeśli aktualnie wykonujesz pracę siedzącą, to zacznij od spacerów. Najpierw krótszych, a z biegiem czasu wydłużaj pokonywany dystans, dzięki czemu aktywność nie będzie męcząca. Dodatkowo aktywność nie tylko wzmocni i pomoże ustabilizować stawy, ale również odżywi kości, będzie sprzyjać odchudzaniu, poprawi ukrwienie tkanek i pozytywnie wpłynie na prawidłową pracę mięśni. Należy pamiętać, że w przypadku wykonywania intensywniejszych ćwiczeń należy zachować dużą ostrożność, gdyż w przypadku problemów ze stawami wiele z nich może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Po drugie: odpowiednia dieta

Odpowiednia dieta to klucz do zdrowego życia, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Warto codziennym posiłkom poświęcić więcej czasu, skupić się na spożywanych składnikach i świadomie robić zakupy żywności. Jakie produkty najlepiej sprawdzą się w przypadku diety na stawy? Postaw przede wszystkim na posiłki i przekąski zawierające jak najwięcej:

  • Mięsa i ryb, które są głównym źródłem białka i bezpośrednio wpływają na siłę mięśni, od kondycji których w dużej mierze zależy właśnie stan stawów, gdyż zapewniają ich odpowiednie podparcie. Warto postawić między innymi na wątróbkę zawierającą dużą ilość witaminy A i koenzymu Q10, który zapobiega zwyrodnieniom stawów.
  • Nabiału – mleko i mleczne przetwory bogate w wapń doskonale wpływają na pracę stawów i kości, gdyż są ich podstawowym budulcem,
  • Orzechy i migdały dostarczają organizmowi niezbędną ilość nienasyconych tłuszczy OMEGA 3 i OMEGA 6, które skutecznie wspierają elastyczność stawów, jednocześnie ograniczają ich wszelkie deformacje i łagodzą poranną sztywność, odczuwaną tuż po wstaniu z łóżka.
  • Owoce i warzywa zawierają mnóstwo antyoksydantów, które są w stanie neutralizować wolne rodniki, jeszcze zanim uszkodzą komórki, co doskonale wpływa na układ kostny i kondycję ruchową.

Po trzecie: suplementy

Codzienną dietę warto uzupełnić odpowiednią dawką suplementów przeznaczonych do poprawy kondycji stawów. Wśród nich powinny znaleźć się preparaty zawierające:

  • kolagen,
  • glukozaminę,
  • chondroitynę,
  • kwas hialuronowy,
  • witaminę C,
  • siarkę.

Po czwarte: regularne badania

Regularne badania pozwolą Ci na bieżąco kontrolować stan stawów, dzięki czemu szybciej wykryjesz ewentualne problemy z układem kostnym, umożliwią także natychmiastową reakcję i wprowadzenie skutecznego leczenia. W tym celu polecany jest między innymi rezonans magnetyczny stawów w MR Diagnostic, który warto wykonać w przypadku, gdy cierpisz z powodu problemów z poruszaniem się, bóli stawów, porannego uczucia sztywności czy podejrzenia choroby nowotworowej dotyczącej układu kostnego, a także po przebytych urazach. Badanie to pomoże wykryć wszelkie zmiany patologiczne w obrębie stawów.

źródło zdjęć: freepik.com

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.