› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Jak zabić nużeńca - sprawdzone metody

› bieżące ponad rok temu    16.12.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jak zabić nużeńca - sprawdzone metody

Jak zabić nużeńca - wiele osób zmagających się z nużycą zadaje sobie to pytanie. Walka z nużeńcem nie jest prosta, wręcz przeciwnie, pochłania dużo czasu i środków. Aby leczenie trwało możliwie jak najkrócej i przynosiło jak najlepsze efekty, warto działać na kilka różnych sposobów - uciekać się zarówno do wizyt u lekarza, domowych metod, jak i dermokosmetyków. W artykule skoncentrujemy się na sprawdzonych domowych metodach walki z nużycą.

Jak zabić nużeńca - 4 sprawdzone metody

Jak zabić nużeńca? Dobrym sposobem walki z nużycą są domowe metody, nie należy jednak zapominać, że nie mogą one stanowić fundamentów leczenia.

Metoda

Na czym polega i czy jest skuteczna?

Wzmożona higiena

W nużycy zachowywanie higieny jest bardzo ważne, wręcz decyduje o powodzeniu leczenia. Twarz powinno się regularnie oczyszczać z nadmiaru sebum i złuszczającej się skóry, stosując odpowiednie preparaty o właściwościach keratolitycznych. Do wycierania chorobowo zmienionej skóry należy używać ręczników jednorazowych. Ponadto należy regularnie prać pościel i ubrania w wysokiej temperaturze (minimum raz w tygodniu) oraz regularnie wietrzyć mieszkanie.

Profilaktyka

Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Warto więc obniżać ryzyko zarażenia nużycą, np. nie korzystać z cudzych przedmiotów higieny osobistej, np. ręcznika, szczotki, czy akcesoriów do makijażu. Należy też wybierać tylko takie salony kosmetyczne i fryzjerskie, w których mamy pewność co do tego, że narzędzia są odpowiednio sterylizowane.

Mechaniczne usuwanie

Nużeńców można pozbywać się mechanicznie, poprzez wyciskanie ich z gruczołów łojowych, a następnie wytarcie chusteczkami nasączonymi środkiem roztoczobójczym (np. olejkiem z drzewa herbacianego). Warto przedtem rozgrzać skórę ciepłym kompresem i wykonać lekki masaż, to ułatwi eliminację pasożytów.

Ziołowe kąpiele

Niektóre zioła wykazują działanie przeciwpasożytnicze i antybakteryjne. Ziołowe napary i wyciągi można stosować np. do kąpieli lub do przemywania skóry - mogą polepszyć stan skóry i przynieść ulgę.

Olejki

Olejki eteryczne zawierające terpeny, np. olejek z drzewa herbacianego czy szałwiowy, są jednym z lepszych domowych sposobów na nużycę. Zaaplikowanie odpowiednio rozcieńczonego olejku na skórę może przynieść zaskakujące efekty - głównie za sprawą ich silnego działania bójczego wobec nużeńców i działania przeciwzapalnego.

Jak zabić nużeńca? Konieczne jest wielopoziomowe działanie - należy udać się do dermatologa, wdrożyć odpowiednią higienę i przede wszystkim dobrać odpowiednie dermokosmetyki. Codzienna, regularna pielęgnacja wzmacnia strukturę skóry i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych oraz podrażnień. Co bardzo istotne, kosmetyki na nużycę powinny mieć naturalny składmówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Jak zabić nużeńca? Czy dermokosmetyki są skuteczne?

Jak zabić nużeńca przy pomocy dermokosmetyków? Wybierając produkt warto zwrócić nie tylko uwagę na to, by był on naturalny i wolny od sztucznych substancji, ale też aby posiadał odpowiednie właściwości. Czytaj więcej: https://odexim.pl/jak-zabic-nuzenca/

Jakie działanie powinny wykazywać kosmetyki na nużeńca?

  • Niszczące roztocza. Aby wyleczyć nużycę, należy przede wszystkim pozbyć się nużeńców - dlatego pomocne okażą się produkty zawierające składniki skierowane specjalnie do walki z nimi, np. olejek z drzewa herbacianego, olej z glistnika.
  • Przeciwzapalne. W trakcie nużycy na skórze pojawiają się liczne zaczerwienienia i stany zapalne - niekiedy w postaci grudek i krostek, podobnych do trądziku. Z tego powodu kosmetyki powinny działać również przeciwzapalnie i łagodząco.
  • Antybakteryjne. Podczas nużycy zwiększa się ryzyko zakażenia bakteryjnego - nadmiar sebum jest idealnym środowiskiem do namnażania się bakterii, a same roztocza Demodex mogą być ich źródłem, dlatego dobrze, jeśli kosmetyki zapobiegają rozwojowi szkodliwych bakterii.
  • Kontrolujące pracę gruczołów łojowych. Nużeńce chętnie kolonizują skórę produkującą dużo łoju – sebum stanowi dla nich pożywkę. Aby utrudnić nużeńcom warunki do rozwoju, powinno się stosować kosmetyki o działaniu przeciwłojotokowym.
  • Złuszczające. Systematyczne stosowanie preparatów o właściwościach keratolitycznych głęboko oczyści i udrożni pory skóry, w których bytują nużeńce i zapobiegnie dalszej kolonizacji pasożytów. Będzie też zapobiegać zaskórnikom. W celu złuszczania skóry warto stosować łagodne dla skóry wrażliwej kwasy, jak np. kwas azelainowy.
  • Nawilżające i odżywcze - w czasie trwania choroby bardzo ważne jest nawilżanie i odżywianie skóry - zyskuje wtedy lepsze zdolności regeneracji, staje się odporniejsza oraz zmniejsza się ryzyko jej przesuszenia.

Im więcej naturalnych składników, tym produkt będzie skuteczniejszy. Ponadto kosmetyki należy stosować regularnie. Najlepsze efekty daje codzienna pielęgnacja – przemywanie skóry delikatnymi płynami lub tonikami, stosowanie lekkich, nie blokujących porów kremów i maści. Wprowadzenie takiej rutyny pomoże pozbyć się nużeńców.

Mi w nużycy najbardziej doskwiera świąd - wiem, że nie mogę drapać skóry, bo pojawia się wtedy zaczerwienienie i tworzą trudno gojące rany, dlatego sięgam po kosmetyki Odexim, które uśmierzają swędzenie i mają silne działanie łagodzące - mówi pani Marzena z Zielonej Góry

Odexim – dermokosmetyki na nużeńca o naturalnych składach

Dermokosmetyki Odexim podchodzą do zwalczania nużycy na wielu poziomach - spełniają wszystkie założenia wymienione w poprzednim akapicie. Ich bazą są składniki aktywne naturalnego pochodzenia. W skład zestawu Odexim wchodzą:

  • krem na rano – usprawnia procesy złuszczania naskórka, normalizuje wydzielanie łoju, przyśpiesza gojenie zmian skórnych. Można w nim znaleźć m.in. kwas azelainowy,
  • krem na dzień – dba o dobrą kondycję skóry, uelastycznia ją i nawilża oraz wzmacnia naczynka. Zawiera komponenty działające przeciwko nużeńcowi i bakteriom, jak np. olej z glistnika.
  • płyn oczyszczający – wspomaga proces oczyszczania skóry, posiada zabójczy dla nużeńców olejek z drzewa herbacianego,
  • pasta na noc – przyśpiesza gojenie się zmian zapalnych i silnie regeneruje skórę, co zawdzięcza m.in. olejowi rycynowemu. Redukuje świąd i podrażnienia.

W moim przypadku przy nużycy niezbędny jest dobry, nawilżający krem. Zauważyłam, że nawilżona skóra nie pęka ani nie boli oraz szybciej się regeneruje. Używam kremu na nużycę Odexim i jestem bardzo zadowolona. Co prawda sam nie pozwala na całkowite pozbycie się nużeńca, ale stosując go w połączeniu z pozostałymi dermokosmetykami z tej serii uzyskałam świetne rezultaty - mówi pani Małgorzata z Olsztyna.

Dermokosmetyki ODEXIM kupisz na stronie:
https://verdelab.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/nuzeniec/

Jak zabić nużeńca – podsumowanie

Nużyca to bardzo trudna do wyleczenia i złożona choroba. Aby możliwie jak najszybciej się jej pozbyć, należy wprowadzić kilka metod walki z nużeńcami. Wskazane jest leczenie u specjalisty oraz domowe metody, jak odpowiednia higiena i pielęgnacja. Kosmetyki powinny być stosowane regularnie i konsekwentnie, warto również zadbać o ich skład - powinny mieć przede wszystkim działanie przeciwzapalne, nawilżające, antybakteryjne, regulujące pracę gruczołów łojowych oraz normalizujące keratynizację. Sztuczne składniki lepiej zastąpić naturalnymi, gdyż są najbezpieczniejsze dla skóry.

FAQ – jak zabić nużeńca

  1. Jak zabić nużeńca szybko?
    Najbardziej skuteczne leczenie to kompleksowe podejście: odpowiednia dieta, pielęgnacja twarzy, codzienne dbanie o nią oraz leczenie pod okiem specjalisty.
  2. Czy kosmetyki pomogą w zabiciu nużeńca?
    Kosmetyki mogą być pomocne w zabiciu nużeńca, jednak pamiętać należy że trzeba je stosować regularnie. Najlepsze kosmetyki na nużeńca to te z naturalnym składem. Skuteczne kosmetyki na nużeńca powinny zawierać: kwas azelainowy, glikolowy i salicylowy.
  3. Jak długo trwa leczenie nużeńca?
    Leczenie nużeńca trwać może około 30 dni, ponieważ cykl rozwoju nużeńca to od 18 do 25 dni – pierwsze efekty powinniśmy zauważyć po około 4 tygodniach leczenia. Jednak przy zaawansowanym problemie leczenie może trwać nawet kilka miesięcy.

Bibliografia

  1. Kuźna-Grygiel W., Kosik-Bogacka D., Czepita D., Sambor I.: Objawowe i bezobjawowe inwazje Demodex spp. powiek u osób w różnych grupach wiekowych, Wiad Parazytol. 2004, 50.
  2. Rusiecka-Ziółkowska J., Nokiel M., Fleischer M.: Demodex – an old pathogen or a new one? Adv Clin Exp Med 2014, 23, 295-298
  3. Lacey N., Ní Raghallaigh S., Powell F.: Demodex mites – commensals, parasites or mutualistic organisms? Dermatology 2011, 222, 128-130
  4. Elston D.: Demodex mites: facts and controversies. Clin Dermatol 2010, 28, 502-504
  5. Bonnar E., Eustace P., Powell F.: The Demodex mite population in rosacea. J Am Acad Dermatol 1993, 28, 443-448
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.