› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jak wykorzystać bańki mydlane do nauki i eksperymentowania z dziećmi?

› bieżące 10 miesięcy temu    30.06.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak wykorzystać bańki mydlane do nauki i eksperymentowania z dziećmi?

Bańki to świetna zabawa dla najmłodszych, która może się stać także doskonałą okazją do eksperymentowania. Tęczowe kule dzięki swoim niesamowitym właściwościom będą doskonałym obiektem badań, który może wiele powiedzieć maluchowi o otaczającym go świecie. Oto jak w łatwy sposób wykorzystać bańki mydlane, by poczuć się niczym w laboratorium małego naukowca.

Mrożone bańki

Ten eksperyment nie jest trudny do przygotowania, wymaga jednak odpowiednich warunków. Możecie wykonać go tylko w miesiącach zimowych, gdyż temperatura na dworze musi wynosi około kilku stopni poniżej zera — w tym przypadku im mroźniej, tym lepiej. Najpierw należy przygotować niezbędny sprzęt do tworzenia baniek, czyli płyn i słomkę. Oczywiście eksperyment należy przeprowadzać na dworze. Trzeba bardzo powoli i cierpliwie wydmuchiwać bańkę, tak, by miała ona szansę zamarznąć podczas tworzenia. Lodowa bańka będzie miała zupełnie inny stan skupienia, dzięki czemu nie zniknie po chwili i będzie krucha niczym cieniutkie szkło.

Bańkowa matrioszka

Ten eksperyment pozwoli Wam umieścić bańkę w bańce, jednak wcale nie musicie na tym poprzestawać. Ta metoda pozwoli Wam na stworzenie prawdziwej bańkowej matrioszki. Wszystko, czego potrzebujecie, to płyn do baniek mydlanych, słomka oraz gładka, zmywalna powierzchnia, np. blat kuchenny czy gumowa podkłada. Najpierw należy rozprowadzić odrobinę płynu na powierzchni, tak by stworzyć mydlaną amortyzację dla naszych baniek. Dzięki temu nie popękają tam łatwo. Następnie przy pomocy słomki wydmuchać możliwie dużą bańkę mydlaną i delikatnie spróbować ułożyć ją w miejsce rozprowadzenia płynu. Następnie trzeba włożyć słomkę do wnętrza bańki i wydmuchać kolejną, nieco mniejszą, bańkę. Czynność warto powtórzyć kilka razy, maczając słomkę w płynie, aż do uzyskania możliwie najmniejszej bańki. Efekt z pewnością będzie spektakularny.

Bańkowe piłki

Dzięki przygotowaniu specjalnego płynu można stworzyć niesamowite bańki mydlane, które da się odbijać niczym małe piłeczki. Można zrobić go samodzielnie, wykorzystując do tego płyn do mycia naczyń, wodę i glicerynę, ale ay uzyskać jeszcze lepszy efekt, warto wybrać zestaw Hop Hop Bańki od Tuban. Oprócz specjalnego roztworu znajdziecie w nim także rękawicę, która umożliwi Wam odbijanie mydlanych kul. Sprawdźcie wytrzymałość baniek, testując ile razy uda Wam się je odbić, zanim znikną. To także świetna propozycja na ciekawą grę zręcznościową dla dwóch osób.

Bańkowe kształty geometryczne

Chociaż bańki kojarzą nam się z kształtem kuli, to dzięki zbudowaniu kilku prostych konstrukcji możemy nadać im inną formę. Za pomocą zapałek i masy plastycznej, np. ciastoliny lub plasteliny stwórzcie kształt trójkąta, kwadraty lub jeśli macie inwencje, bardziej skomplikowane formy przypominające kwiaty, liście lub czy płatki śniegu. Następnie zanurzcie konstrukcję w płynie do baniek mydlanych, dzięki czemu puste przestrzenie zapełni mydlana błona. To prawdziwy mydlany witraż!

Więcej bańkowych inspiracji na niesamowite eksperymenty znajdziecie na stronie sklepu Tuban.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.