› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

Jak wyjść z jaskini? – spotkanie z autorem i wydawcą książki „Jaskinia. Droga rebeliantów”

› bieżące 2 miesiące temu    10.04.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak wyjść z jaskini? – spotkanie z autorem i wydawcą książki „Jaskinia. Droga rebeliantów”

W środę, 10 kwietnia, o godz. 18.00 zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej (sala „U św. Ducha”) na kolejne spotkanie w cyklu #czytElnia. Gośćmi spotkania będą: Jarosław Spychała – filozof, autor książki „Jaskinia. Droga rebeliantów”, Tomasz Klejna – wydawca książki. Rozmowę poprowadzi Dominik Żyłowski. Wstęp wolny.

Czy chcesz być jak Gilgamesz, władca Uruk? Jak Odys? A może jak Luke Skywalker? Czy masz odwagę do buntu, by niczym rebeliant opuścić swą z pozoru bezpieczną jaskinię i wyjść na zewnątrz, wprost w oślepiające światło zrozumienia? Tego właśnie Ci życzę. I z tego powodu napisałem książkę, która łączy otaczający nas świat, naszą kulturę, a także pop-kulturę z myślami filozofów. Jestem pewien, że pomoże Ci ona głębiej postrzegać codzienność, odkrywając prawdziwe znaczenie rzeczy, które zdają się banalne, a w rzeczywistości takimi nie są. Chciałbym, abyś czytając i oglądając „Jaskinię” zrozumiał świat lepiej ode mnie, lepiej od filozofów i dotarł do hyperuranion; miejsca pond niebem, gdzie według Platona schodzą się razem wszystkie idee i rzeczy. Chciałbym, abyś został hyperuranios. / Jarosław Spychała

„Jaskinia. Droga rebeliantów” nie jest "zwykłą" książką filozoficzną. Tzn. nie jest teoretycznym wykładem, ani historyczną relacją. Jest za to przykładem filozoficznej praktyki. Jest próbą pokazania filozofii żywej, filozofii w działaniu. A poza tym jest też bogato ilustrowanym albumem. Dlatego też spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa ilustracji. /Dominik Żyłowski

Jarosław Spychała – o filozofii potrafi opowiadać godzinami, łącząc teksty filozoficzne z wątkami popkulturowymi i znajdując analogie we współczesnym świecie (wystarczy pooglądać filmiki, jakie zamieszcza na swoim profilu facebookowym i na stronie internetowej https://hyperuranios.com/, żeby się o tym przekonać). Jarosław Spychała to filozof niekonwencjonalny. Udowodnił to wymyślając autorską metodę nauczania filozofii pod nazwą „LEGO-LOGOS”, wykorzystującą do tego klocki Lego. Aktualnie wykłada filozofię na Uniwersytecie w Konstancji. Wcześniej był nawet dyrektorem Centrum Kultury w Żyrardowie.

Tomasz Klejna – założyciel wydawnictwa TAKO, które publikuje książki dla dzieci oraz książki z zakresu historii sztuki i filozofii. Wydawca książki „Jaskinia. Droga rebeliantów”.

Dzień później, tj. 11 kwietnia, o godz. 11.00 odbędzie się wykład dla młodzieży pt. „Między słowem a mieczem - filozofia przeciw przemocy”. Zapraszamy!

Więcej informacji:

tel. (55) 625 60 13

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.