› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jak usunąć zużyty silikon? - nasze porady

› bieżące ponad rok temu    20.04.2015
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 5 / 100%
A A A
Jak usunąć zużyty silikon? - nasze porady

Jednym z najtrudniejszych etapów remontu, jest usunięcie starych elementów poprzedniego wyposażenia. Szczególnie jeśli w grę wchodzi silikon jest to chyba najwygodniejszy i najpopularniejszy środek uszczelniający na rynku. Jego główny atut, to to że jest niezwykle elastyczny, jednak nie jest to preparat odporny na wilgoć, a więc z biegiem czasu może zmieniać nieestetycznie kolor oraz pokrywa się pleśnią. W takim wypadku, niezbędne jest usunięcie pozostałości starego silikonu, uzupełniając powstałe luki nowym. Jednak taki zabieg wymaga pewnych umiejętności i odpowiedniego sprzętu.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów silikonu uniwersalne, sanitarne, wysokotemperaturowe, szklarskie, przez co można wybrać taki, który idealnie sprawdzi się w danych warunkach, w których preparat zostanie zastosowany.

Jak sama nazwa wskazuje, silikony sanitarne sprawdzą się w pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie wody. Jest wspaniałą alternatywą dla połączeń płytek, przestrzeni prysznicowych, przytwierdzania wszelkiego rodzaju półek, wieszaków, ale także służy do wypełniania luk pomiędzy blatem a zlewozmywakiem w kuchni. Niestety, niektóre ekipy budowlane chcąc zminimalizować koszty remontu, stosują tańszy odpowiednik silikonu sanitarnego, mianowicie silikon uniwersalny. Spoiny wykonane z uniwersalnego silikonu, po ciągłym kontakcie z wodą, często żółkną, pękają oraz na ich powierzchni pojawiają się pierwsze oznaki pleśni. Co więcej taki silikon, traci właściwości przestaje być szczelny. Wskutek tego, niezbędnym jest usunięcie starego silikonu, co więcej trzeba uzupełnić go nowym, co jest znacznie trudniejsze, niż aplikacja silikonu po raz pierwszy, jednakże nie jest niemożliwe. Co więcej, można wykonać to samemu, bez konieczności zatrudniania ekipy remontowej.

Do usunięcia zużytego silikonu, należy użyć długiego, cienkiego przyrządu z ostrym końcem, może być to również nóż. "Wydobywanie" elementów zużytego silikonu wymaga również niezwykłej uwagi i precyzji, ponieważ fuga znajduje się często pomiędzy bardzo wrażliwymi materiałami, nieodpornymi na zarysowania takimi jak akryl czy ceramika. Niestety, niekiedy samodzielnie nie do końca udaje się usunąć całości materiału, wtedy konieczne jest użycie chemicznych specyfików. Tradycyjny rozpuszczalnik, jest najprostszym wyborem, jednak nie zawsze on się sprawdzi. Dlatego od razu warto zdecydować się na profesjonalne preparaty do usuwania silikonu sanitarnego. Najczęściej dostępne są specyfiki w formie żelu, których skład oparty jest na mieszance terpenów i rozpuszczalnika. Największą zaletą takich preparatów jest to, że w odróżnieniu od tradycyjnego acetonu, specyfik ten ma przyjemny zapach. Niestety, niosą ryzyko zmatowienia powierzchni, dlatego ważne, by odpowiednio zabezpieczyć elementy wykonane z tworzyw sztucznych. Usuwanie starego silikonu odbywa się poprzez nałożenie na pozostałości materiału, cienkiej warstwy preparatu, po około 15 minutach, następuje zmiękczenie silikonu, który w łatwy sposób można usunąć. Czynność można powtarzać właściwie do skutku. Po tym, wystarczy delikatnie oczyścić luki, a po wysuszeniu wypełnić je skutecznym silikonem sanitarnym.

Artykuł został przygotowany przez portal wmieszkaniu.pl, który jest aktywny na rynku internetowym od 2014 roku. Portal porusza się wokół tematyki wnętrz.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.