› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jak urządzić ogród krok po kroku?

› bieżące 3 miesiące temu    6.09.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jak urządzić ogród krok po kroku?

Ogródek to fantastyczne miejsce, w którym można odpocząć wraz z rodziną i ze znajomymi. Dobrze jest jednak wiedzieć, jak urządzić ogród po kroku, dzięki czemu będzie można z niego korzystać przez cały rok.

Jak zrobić piękny ogród?

Przede wszystkim trzeba najpierw przemyśleć, w którym miejscu będą posadzone dane rośliny, gdyż ważna jest także dla niektórych kwiatów gleba oraz miejsce, w którym będą miały rosnąć. Dobrze jest też pamiętać o trawniku, który powinien być utrzymany w świetnej jakości formie, przez co nie trzeba będzie mieć dużej ilości pracy przy trawie. Ważnym aspektem są też meble ogrodowe, w których będzie można wygodnie odpocząć. Relaks w ogrodzie jest fantastyczną sprawą, dlatego meble muszą być nie tylko estetyczne, ale też wygodne, dzięki czemu można się również komfortowo przespać na leżaku. Jeśli jest miejsce, to można pomyśleć o umieszczeniu altanki ogrodowej, w której będzie można zrobić grilla lub ognisko. Warto mieć też na ogrodzie zbudowaną altankę na narzędzia ogrodnicze. Dzięki temu ogród będzie nie tylko piękny, ale również funkcjonalny. Gdy urządza się ogród, to zaleca się, by przed posadzeniem różnych roślin rozłożyć najpierw trawnik lub posiać nasionka trawy i następnie dobrze jest zorganizować odpowiednie miejsca na dane rośliny oraz altanki czy meble ogrodowe. Tym sposobem ogródek będzie fantastycznie uporządkowany.

Co można posadzić przy płocie?

Aranżacja ogrodu jest bardzo ważna w każdym jego zakątku, dlatego też dobrze jest wiedzieć, co można posadzić przy płocie, zwłaszcza kiedy ma się sąsiada z drugiej strony. Świetnymi roślinami, które idealnie nadają się do sadzenia, przy płocie są:

  • tuje,
  • cyprysy,
  • hortensje,
  • bluszcz,
  • świerk,
  • jałowiec,
  • kosodrzewina,
  • jarzębina,
  • magnolia,
  • pnące róże.

Dobrze jest także wybierać takie rośliny, które oprócz tego, że przepięknie wyglądają i pachną, to jeszcze mogą również wytrzymać różne temperatury. Należy też mieć na uwadze, że na przykład hortensje, czy też lawendy wymagają okrycia włókniną na zimę, dzięki czemu będzie pewność, że rośliny przetrwają nawet najsilniejsze mrozy. Gdy sadzi się rośliny i drzewa przy płocie, to warto też zwrócić na odległość od płotu, by nie wchodziły one po rozrośnięciu się na inną posesję. Dobrze jest też, aby tuje, świerki czy jałowce były wsadzone także w znacznej odległości od siebie, przez co mają one dużo miejsca na rozrost wzdłuż i wszerz. Jeśli można posadzić rośliny pnące się po płocie, to niezastąpiona będzie także przepięknej urody wisteria, która może kwitnąć na różne kolory. Można też pomyśleć nad owocowymi drzewkami takimi jak jabłoń, grusza czy śliwka.

Jak zaprojektować ogród warzywny?

Ogród to nie tylko rośliny i altany oraz domki narzędziowe, ale też warzywa. Dobrze jest pomyśleć nad szklarnią lub tunelem foliowym, w którym warzywa będą mogły się znakomicie i bezpiecznie rozwijać już nawet od kwietnia. Szklarnia jest fantastycznym rozwiązaniem również wtedy, kiedy ma się zwierzęta na podwórku takie jak pies, czy kot, które mogą się załatwiać wśród warzyw. Dobrze jest pamiętać, by sadzić warzywa obok siebie takie, które mogą żyć ze sobą w symbiozie, gdyż dzięki temu jedno warzywo drugiemu nie zabiera wody i miejsca do prawidłowego rozwoju. Zaleca się także, aby warzywa, które wyrastają najwcześniej, były posadzone z brzegu, przez co będzie możliwość się do nich dostać i zebrać zbiory. Warto też dodać, iż ogród warzywny może być także zaprojektowany przez specjalistów, dzięki czemu będzie pewność, że każde warzywo będzie miało na tyle miejsca, aby można było później zbierać fantastyczne zbiory.

Kiedy jest czas na zakładanie ogrodu?

Ogród zarówno warzywny, jak i roślinny dobrze jest założyć po zimie, jak stopnieją już śniegi i spłynie woda z ziemi. Warto też poczekać na ocieplenie się temperatury, gdyż zimne noce mogą spowodować to, że roślina czy warzywo nie wyrośnie. Szklarnię lub tunel foliowy warto założyć w okolicach kwietnia, kiedy jest już większa pewność, że znikną mroźne noce i nie spadnie nagle śnieg. Ogród, w którym będzie się również relaksować, powinno się zakładać na samym końcu po budowie domu, kiedy już wszystkie prace są skończone łącznie z postawieniem ogrodzenia, gdyż będzie pewność, iż nic nie uszkodzi roślin i warzyw.

Ogród i jego aranżacja nie jest wbrew pozorom bardzo łatwą pracą, jednak jest to zajęcie bardzo przyjemne i satysfakcjonujące.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem PrettyWomen.com.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.