› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Jak skutecznie oświetlić pomieszczenie

› poradnik 9 miesięcy temu    13.04.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak skutecznie oświetlić pomieszczenie

Wiszące lampy to rodzaj oświetlenia, które często są ważnym dopełnieniem wystroju. Zdarza się też, że odpowiedni wybór może diametralnie go zmienić. W zależności od wielkości i stylu pomieszczenia odpowiednie dla niego rodzaj i specyfikacja lampy mogą być różne. Warto poważnie się zastanowić i przeanalizować, czego potrzebujemy do odpowiedniego oświetlenia pokoju zarówno pod względem dosłownym, jak i metaforycznym.

Rodzaj i wielkość klosza

Lampy wiszące szklane są najpopularniejszym i najbardziej klasycznym wyborem, jeśli chodzi o oświetlenie w domach i w mieszkaniach. Oprócz tego można znaleźć także lampy z kloszem drewnianym lub żyrandole, jednak nie są tak uniwersalne. Właśnie dlatego szklane lampy cieszą się takim uznaniem – swoje miejsce znajdą w każdym pomieszczeniu.

Drugą sprawą jest wielkość klosza – musi być na tyle duży, by można było oświetlić całe pomieszczenie, ale też na tyle mały, żeby nie przytłaczał swoim rozmiarem reszty wystroju. Ze względu na to, że nie wszyscy mają do tego oko, warto skorzystać ze wzoru:

(długość pokoju + szerokość pokoju [cm]) / 100 * 2,5 = optymalna średnica lampy

Np. jeśli pokój ma wymiary 8x6 m, optymalna średnica lampy wynosi 35 cm.

Liczba żarówek

Ważną decyzją jest wybór między lampą jedno- a wielopunktową. Duże znaczenie ma tutaj przeznaczenie lampy.

Jeśli lampa wisząca szklana ma oświetlić cały pokój (np. salon lub pokój dziecięcy) dobrym pomysłem jest zastosowanie oświetlenia jednopunktowego, które bezpośrednio będzie oświetlać otoczenie ze wszystkich stron.

Dobrym miejsce na zastosowanie lampy wielopunktowej są stoły w jadalni czy kuchni oraz inne miejsca, gdzie warto jest coś wyeksponować. Równomierne światło uwydatni walory np. zastawy i przygotowanych potraw. Dodatkowo kilka punktów świetlnych wprowadza atmosferę elegancji.

Rozmieszczenie lampy

Standardowym miejscem wykorzystanym do zamontowania lampy jest środek sufitu, dzięki czemu oświetlenie pomieszczenia będzie równomierne.

Jednak w nowocześniejszych wnętrzach często część jadalniana jest połączona z salonem – w takim momencie dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z centralnego umieszczenia lampy, a skorzystanie z dwóch – jednej umieszczonej nad stołem, drugiej nad salonem właściwym. Dzięki temu oprócz odpowiedniego oświetlenia otrzyma się wyraźny podział pomieszczenia.

Sprawdź również: https://technodeluxe.pl/lampy-wiszace/lampy-wiszace-szklane

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.