› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Jak opiekować się małym kotem?

› bieżące miesiąc temu    28.05.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak opiekować się małym kotem?

Opieka nad małym kotkiem to spore wyzwanie. Młode koty są jak dzieci i potrzebują sporo uwagi. Kociąt nie powinno się odbierać od matki przed ukończeniem ósmego tygodnia życia. Najlepiej odczekać, aż kotki skończą trzeci miesiąc życia. Jeśli dłużej będą przebywały z matką, będą zdrowsze i bardziej odporne.

Kocięta zbyt wcześnie odebrane matce mogą być też strachliwe, mogą też przejawiać problemy behawioralne. Kontakt z matką i rodzeństwem ma też duży wpływ na kształtowanie się zachowań kota. Kociak zbyt wcześnie odebrany matce nie zdaje sobie sprawy, że ugryzienie czy zadrapanie boli.

Pierwsze dwa tygodnie po odłączeniu kota od matki to okres adaptacyjny. Trzeba liczyć się z tym, że zwierzę może tęsknić za matką i miauczeć. Najlepiej trzymać kota w jednym pokoju.

Żywienie kota

Kocięta należy karmić kilka razy dziennie. Karma dla kota musi być zawsze świeża, powinna być to specjalna karma dla juniorów. Zawiera małe kawałeczki, które można dodatkowo rozdrobnić widelcem. Karma dla młodych kotów musi być wysokomięsna i lekkostrawna, bogata w taurynę w witaminy i minerały, a zwłaszcza w wapń. Zwierzę musi mieć też stały dostęp do świeżej wody.

Korzystanie z kuwety

Kota nie trzeba uczyć załatwiania się do kuwety. Każdy kot ma to w genach. Wystarczy tylko pokazać, gdzie kuweta stoi. Jeżeli zwierzę przypadkowo załatwi się w innym miejscu niż w kuwecie, nie należy go za to karcić.

Wizyta u weterynarza

Z kociakiem trzeba udać się do weterynarza, który zleci odpowiednie szczepienia. Kota trzeba też odrobaczyć i odpchlić.

Dbanie o bezpieczeństwo pupila

Młode koty są bardzo ciekawskie. Zainteresują się wszystkim, co napotkają na swojej drodze. Usuńmy więc z zasięgu kota przedmioty niebezpieczne takie, jak kable elektryczne, przedmioty ze szkła, schowajmy też cenne pamiątki.

Zabawy z kotem

Dla prawidłowego rozwoju kociaka potrzebna jest zabawa. Młody kotek nie tylko potrzebuje bawić się zabawkami, piłeczkami, myszkami, potrzebuje też zabawy z człowiekiem. Zabawa z człowiekiem zacieśni więzi między kotem, a jego opiekunem, będzie też działać na zwierzę rozwijająco.

Koty mają różne charaktery. Odważniejsze maluchy szybko zaaklimatyzują się w nowym domu. Bardziej nieśmiałe kociaki będą potrzebowały więcej czasu. Dobrze będzie wtedy postarać się o tekturowy karton lub budkę dla kota. Zwierzę poczuje się bezpiecznie, a po pewnym czasie przyzwyczai się do nowego właściciela i do nowego mieszkania.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.