› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Jak można zniechęcić kogoś do palenia tytoniu? Czy to możliwe?

› bieżące ponad rok temu    9.01.2015
Paweł Makowski
komentarzy 0 ocen 7 / 86%
A A A
Jak można zniechęcić kogoś do palenia tytoniu? Czy to możliwe? fot. Bartłomiej Ryś

Według danych z 2011 roku, ok. 1/3 Polaków to nałogowi palacze. W samym tylko województwie warmińsko-mazurskim, w którym mieszka prawie 1,5 miliona ludzi, blisko 500 tys. z nich to osoby uzależnone od tytoniu. Z roku na rok notuje się coraz mniejszą liczbę amatorów nikotyny. Wciąz jednak, nawet wśród tych, którzy rzucili palenie, wspomniany nałóg zbiera obfite żniwo. Jak zniechęcić ludzi do palenia?  I czy to jest w ogóle możliwe?

Palić, czy też nie - oto jest pytanie

Rokrocznie różne organizacje przygotowują najrozmaitsze kampanie i happeningi, których głównym celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestii zgubnych skutków palenia tytoniu. Jakiś czas temu w szkołach (ale nie tylko) pojawiły się plakaty, promujące akcję młodzieżowo brzmiącym hasłem "Papierosy są do d**y". Grafika przedstawiała twarz, ale w miejscu oczu nosa i ust były pośladki z papierosem w miejscu, gdzie powinny się znajdować usta. Konwencja, jaką przyjęli autorzy projektu plakatu zakładała, że znacznie łatwiej będzie w ten sposób dotrzeć do młodego odbiorcy. 

Czy im się to udało? Wyniki badań, sporządzonych na zlecenie WHO (World Health Organisation - przyp. red.) w roku 2011 pokazały, że aż (a może tylko) 1/5 młodych ludzi w wieku 18-24 lat ma problem z uzależnieniem od nikotyny. Największy odsetek palaczy zanotowano w grupie wiekowej 45-59. Tu badacze zuważyli, że ponad 1/3 dorosłych Polaków pali papierosy z dużą częstotliwością.

E-papieros i inne bajki

Szumnie zapowiadane wprowadzenie do sprzedaży tzw. e-papierosów miało z jednej strony stanowić alternatywę dla klasycznych wyrobów tytoniowych, z drugiej zaś strony ogłaszano, że mogą pomóc w rzuceniu palenia. Jak jest w istocie? Z obserwacji naukowców wynika, że palacze tylko nieznacznie ograniczyli swój nałóg. Jak wobec tego jeszcze bardziej ograniczyć lub - w najlepszym razie - rzucić palenie?

Unia Europejska, znana z ciekawych, rewolucyjnych - a momentami absurdalnych - pomysłów, tym razem chce przekonać palaczy do tego, by zgasili papierosa a resztę zawartości paczki wyrzucili. Co ma ich do tego przekonać? Drastyczne obrazy, na których widać co może się stać w sytuacji wieloletniego palenia tytoniu. Wprowadzenie zmian na paczkach papierosów w postaci wspomnianych ilustracji było tematem dyskusji europarlamentarzystów już dwa lata temu.

U naszych wschodnich sąsiadów wyroby tytoniowe ilustrowane są obrazkami, które chce wprowadzić Unia. Dopiero teraz zdecydowała o wydaniu stosownej dyrektywy. Powodem tego jest fakt, iż opisywany nałóg zbiera obfite żniwo nawet wśród osób, które rzuciły już palenie oraz ich rodzin. Do tej pory w naszym kraju producenci wyrobów tytoniowych umieszczali jedynie hasła, które miały skłaniać do przemyśleń.

Źródło: onet.pl, wsse-poznan.pl, publicznecentraonkologii.pl

 

Sprawdźcie, jakie ilustracje wkrótce znajdą się na paczkach papierosów TUTAJ

Czy będzie to dla Was wystarczająco mocny bodziec, by zdecydować o rzuceniu palenia?

Czy drastyczne ilustracje na paczkach papierosów są w stanie przekonać Cię do rzucenia palenia?

ankieta dodana 08.01.2015, ilość wszystkich głosów: 11
Tak (64%)
Nie (36%)
To zależy od ilustracji (0%)
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.