› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jak miasto wspiera seniorów?

› bieżące ponad rok temu    31.08.2015
Karolina Kobak
komentarzy 1 ocen 3 / 67%
A A A
Jak miasto wspiera seniorów?

Osoby starsze potrzebują wielu udogodnień i opieki, często specjalistycznej, która pomoże im w codziennym funkcjonowaniu. W poniższym artykule prezentujemy kilka ułatwień, które sprawią, że codzienność osób starszych stanie się łatwiejsza.

Transport
Jeszcze do połowy przyszłego roku działa Karta Seniora, która uprawnia do tańszych o 50% przejazdów:
- "w jedną stronę" w klasie 1 i 2 w pociągach TLK (Twoje Linie Kolejowe), EIC (Express Intercity) i IC (Intercity), a także do biletów - "abonamentowych" relacji TLK, EIC i EC,
- odcinkowych imiennych, które są ważne w pociągach TLK, w tych wagonach, w których są miejsca do siedzenia.
Koszt wyrobienia takiej karty to 150 zł.

PKP Intercity zachęca podróżnych do chwalenia się wiekiem - dla osób, które ukończyły 60 lat spółka ta przygotowała tzw. "bilet dla seniora". Dzięki tej uldze osoby starsze będą mogły zapłacić 30% mniej za bilety relacji PKP Intercity S.A wszystkich kategorii, czyli: TLK, IC, EIC oraz EIP (Express Intercity Premium). Aby skorzystać z tej promocji należy mieć przy sobie jedynie dokument, który potwierdzi tożsamość oraz wiek.

Dodatkowo emeryci mają również możliwość skorzystania z prawa do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37% w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych. W trakcie swojej podróży niezbędne jest jednak posiadanie dokumentu, nazywanego potocznie "legitymacją seniora", który w Elblągu można wyrobić w Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, którego siedziba w naszym mieście znajduje się na ulicy Mącznej 7a.

Elbląg seniorom
Jest kilka miejsc, w których osoby starsze mogą się spotkać. Są to Domy Seniora, które mają w swojej ofercie zajęcia, zarówno sportowe jak i artystyczne. Jednym z takich miejsc jest Dom Seniora zlokalizowany przy Spółdzielni Mieszkaniowej "Sielanka" czy przy Spółdzielczym Domu Kultury Zakrzewo. Wszystkie te miejsca są otwarte dla osób starszych, które mogą tam miło spędzić czas, porozmawiać z innymi osobami czy porobić coś dla siebie.

Kolejną opcją jest Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych, który ulokowany jest przy Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Istnieje w nim 18 sekcji, takich jak: sekcja gimnastyczna, fotograficzna, można się uczyć włoskiego, francuskiego, angielskiego, są także zajęcia z aqua aerobiku, z pływania, nordic walking czy malarstwa. Dodatkowo, co wtorek, w sali wykładowej EUH-E, odbywa się wykład prowadzony przez jakiegoś ciekawego gościa.

Na zniżki osoby starsze mogą również liczyć w komunikacji miejskiej. Emeryci i renciści mogą kasować bilety ulgowe, a po ukończeniu 70 roku życia ich podróżowanie w obrębie naszego miasta jest darmowe. Jedyne czego potrzebuje wtedy pasażer to dokument, który potwierdzi jego wiek i tożsamość.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Daniela
ponad rok temu ocena: 0%  1
Nic tylko sie zestarzec ! takie wsparcie ze ho ho ! Niektore instytucje wspieraja tak bardzo ze zabraly 88 letniej babci paczkę ktora dostawala raz w roku na święta Bozego Narodzenia bo stwierdzili ze jest za "bogata" (renta 1000 zl )
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.