› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

Jak kupować bezpiecznie w Internecie?

› poradnik 8 miesięcy temu    11.05.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak kupować bezpiecznie w Internecie?

Handel online sprawił, że zakupy stały się łatwiejsze niż kiedykolwiek, ale zwiększyło się również prawdopodobieństwo, że prywatne informacje kupującego znajdą się w rękach niewłaściwej osoby. Trzeba więc dołożyć należytej staranności, aby chronić swoje dane osobowe.

Sieć daje ogromne możliwości, a kupić można praktycznie wszystko i to błyskawicznie. Jeśli nawet chwilowo brakuje gotówki, to pomocna okazać się może pożyczka bez bik i krd przez internet, którą także można otrzymać łatwo, szybko i bezpiecznie. Dokonując jednak transakcji internetowych, warto pamiętać o kilku żelaznych zasadach. W obecnych czasach problem cyberprzestępczości jest bowiem coraz poważniejszy. Internetowi przestępcy próbują kraść pieniądze z kont bankowych, a nawet starają się ukraść tożsamość kupujących.

Jak zachować bezpieczeństwo przy transakcjach online?

Warto udokumentować zawarcie transakcji. Po dokonaniu zakupu zapisuj szczegóły dotyczące czasu, daty, numeru rachunku i potwierdzenia zamówienia. Wystarczy zrobić zrzut ekranu, jako dowód zakupu i zachować go na dysku, na wypadek ewentualnych problemów. Na szczęście jest to bardzo proste, wystarczy wcisnąć jeden przycisk i zapisać obraz w wybranej lokacji na komputerze.

Sprawdzaj też swoje wyciągi bankowe regularnie, ponieważ niektórzy mogą próbować wykraść dane z twojego konta. Zadzwoń do banku lub jeśli zauważysz coś podejrzanego np. transakcje na wyciągu bankowym, których nie wykonałeś.

Nigdy nie podawaj nadmiernej ilości informacji. Zakup online powinien wymagać podania podstawowych danych osobowych, adresu i numeru telefonu. Jeśli wymagane są dane takie jak numer pesel, to zachowaj szczególną ostrożność. Informacje te mogą bowiem zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości.

Używaj też trudnych haseł. Jeśli twoje hasła nie są wystarczająco skomplikowane, haker może je odgadnąć. Staraj się więc używać haseł zawierających kombinację słów, liczb oraz znaków specjalnych.

Powstrzymaj się zaś od używania popularnych słów jako haseł lub informacji, które mają osobiste znaczenie np. rok urodzin, czy też miejsce urodzenia.

Dotyczy to również haseł do uruchamiania komputera i telefonu komórkowego. Jeśli twoje dane są zapisane na twoim sprzęcie, ktoś, kto zabrał twój telefon lub komputer, może ich użyć do robienia zakupów. Upewnij się, że cały twój sprzęt jest chroniony silnym hasłem i nie przejdzie do trybu logowania, jeśli pozostanie bez opieki.

Z jakich urządzeń bezpiecznie dokonywać transakcji online?

Do transakcji internetowych należy używać wyłącznie sprzętu z bezpiecznym oprogramowaniem. Skanuj więc urządzenia w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Złośliwe programy, które są pobierane online, mogą monitorować twoje naciśnięcia klawiszy i zbierać informacje o koncie nawet z bezpiecznych stron internetowych, są to tzw. keyloggery.

Powinieneś więc pobrać programy typu Ad-Aware, aby skanować w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Nie pobieraj także informacji z witryn, które nie są Ci znane. Zachowaj również ostrożność, klikając linki w e-mailach.

Ponadto stale aktualizuj system operacyjny, ponieważ aktualizacje systemu operacyjnego zapewniają istotną ochronę przed zagrożeniami bezpieczeństwa.

Unikaj także zakupów dokonywanych przez sieci publiczne. Nie kupuj niczego na komputerach publicznych. Jeśli to zrobisz, twoje prywatne informacje zostaną zapisane tam, gdzie inni będą mieli do nich dostęp. Powinieneś być również ostrożny przy dokonywaniu zakupów za pomocą własnego laptopa w miejscu publicznym, gdzie korzysta się z ogólnodostępnego połączenia internetowego WiFi.

Jeśli już musisz dokonać zakupu w miejscu publicznym, to skorzystaj z danych telefonu komórkowego, które jest bezpieczniejsze niż publiczne połączenie Wi-Fi.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.