› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Jak Elbląg pomaga uchodźcom?

› bieżące ponad rok temu    16.03.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jak Elbląg pomaga uchodźcom?

Zapisy specustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy wchodzą w życie. O tym jak Elbląg jest przygotowany do jej realizacji mówił podczas konferencji prasowej Witold Wróblewski prezydent Elbląga.

- W życie wchodzi specustwa, która nas jako samorząd włączy w system pomocy. Wczoraj miałem spotkanie z wojewodą i poinformowałem go, że na to co przewiduje specustawa na dziś jesteśmy gotowi - informuje prezydent Elbląga.

Nr pesel

Miasto nadawać będzie uchodźcom numery pesel. Wnioski przyjmowane będą w Urzędzie Miejskim, w Departamencie Spraw Obywatelskich, na trzech stanowiskach wyposażonych w odpowiedni sprzęt. Przy składaniu wniosków możliwa będzie pomoc tłumacza. Na stanowiskach będą również informacje w językach polskim i ukraińskim.

Świadczenia

Świadczenia dla osób przybywających z Ukrainy, 300 zł na osobę i pomoc żywieniowa, będzie pilotowana przez Elbląskie Centrum Usług Społecznych przy ul. Winnnej. Tam też w zależności od potrzeb realizowane będą inne, fakultatywne świadczenia.

Opieka medyczna

Opieka medyczna dla uchodźców będzie podobna jak dla naszych obywateli – informował prezydent. – Sprawy te, a więc świadczenia i refundacje koordynuje NFZ. Osoby z Ukrainy będą przyjmowane przez lekarzy, a NFZ będzie dokonywał refundacji. Jest też możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej – dodał prezydent.

Edukacja

Elbląskie szkoły są przygotowane na przyjmowanie uczniów z Ukrainy, podobnie elbląskie przedszkola, gdzie w razie potrzeby możliwe będzie zwiększenie liczby grup. W ramach integracji prowadzone będą również zajęcia dla dzieci ukraińskich na świetlicach.

- Możliwe są tu dwa rozwiązania. Edukacja włączająca, a więc przydział do polskich klas zgodnie z rocznikiem lub w razie potrzeby organizacja oddziałów przygotowawczych, dla klas 1-3, 4-6 i 7-8. W tej chwili mamy już 66 zgłoszeń o dzieciach ukraińskich, które mogą podjąć u nas edukację – informował prezydent Wróblewski. – W sprawie organizacji zajęć będziemy się konsultować z Kuratorium.

Prezydent wskazywał również, że w mieście cały czas prowadzona jest pomoc humanitarna organizowana w Punkcie Pomocy Humanitarnej przy al. Grunwaldzkiej 135. W chwili obecnej Punkt nie przyjmuje odzieży z uwagi na zapełnienie magazynów tym asortymentem.

– Chcemy wysłać drugi transport do naszego partnerskiego Tarnopola, ale zebrane od mieszkańców dary przygotowujemy też jako pomoc doraźną dla tych obywateli Ukrainy, którzy już u nas są.

Prezydent przypomniał także, że to Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest upoważnione do przyjmowania nowych zgłoszeń od uchodźców i kierowania ich do miejsc pobytu.

- Jeżeli fala uchodźców będzie narastać jesteśmy w stanie, tak jak deklarowaliśmy, udostępnić nasze duże miejsca zbiorowe, jak hale, czy bursę – podkreślił Wróblewski.

W tym kontekście prezydent podziękował mieszkańcom, hotelarzom, organizacjom pozarządowym, dzięki którym uchodźcy znaleźli tymczasowy dom.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.