› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jak doszło do tragicznego wypadku na Cieplicówce? Analiza Żagli

› bieżące ponad rok temu    16.04.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 8 ocen 4 / 100%
A A A
Jak doszło do tragicznego wypadku na Cieplicówce? Analiza Żagli

Policja i prokuratura badają sprawę tragicznego wydarzenia na wodach rzeki Cieplicówki, do której doszło w ubiegłą niedzielę. Na razie nie wiadomo jeszcze jakie były przyczyny śmierci żeglarzy oraz pożaru jachtu. Jednak branżowy miesięcznik Żagle podaje analizę kilku możliwych przypadków tragedii.


Co właściwie teraz wiemy o tym zdarzeniu? Niewiele. Policja i prokuratura bada sprawę przyczyn tragedii. Wiadomo, że na jachcie zginęły cztery osoby, że wpłynęli na wody rzeki Cieplicówka, gdzie znajduje się linia wysokiego napięcia. Czy tak doświadczony żeglarz, który prowadził jacht, mógł o tym nie wiedzieć.

O tym pisze magazyn Żagle, poddając analizie różne możliwe scenariusze wypadku. Publikujemy fragmenty tego tekstu, w kontekście już często rzucanych oskarżeń pod adresem różnych osób.

(…) Cieplicówka to rzeka o długości około 7,5 km, będąca jednym z ramion ujściowych delty Nogatu. Na mapach wygląda obiecująco, jednak w rzeczywistości jest to szlak bardzo zarośnięty roślinnością wodną. Przez rzekę przechodzą dwa niskie, stałe mosty (jeden o prześwicie zaledwie około 1,5 metra). Od strony Nogatu na Cieplicówkę trudno wpłynąć, ze względu na wszechobecną roślinność wodną. Od strony Zalewu Wiślanego, końcowy odcinek rzeki jest dostępny dla jachtów i pozbawiony wodorostów, choć samo ujście rzeki trudno odnaleźć w morzu trzcin.

W miejscu ujścia do Zalewu Wiślanego Cieplicówka jest głęboka i pozbawiona, wszechobecnej na innych jej odcinkach, wodnej roślinności. Brzegi w tym miejscu są całkowicie niedostępne, otoczone korytarzem z trzcin. Nie można zacumować, chyba że łapiąc się trzcin, ani nawet zbliżyć się do brzegu. Rzeka płynie prostym odcinkiem, przypominającym kanał i po kilkuset metrach gwałtownie zakręca. W pobliżu, nad wodą przechodzi linia energetyczna. To właśnie zahaczenie masztem o tę linię najprawdopodobniej stało się przyczyną tragicznej śmierci żeglarzy. Zgłoszenie o wypadku do elbląskiej policji dotarło w niedzielę, około godz. 13. Do oficera dyżurnego zadzwoniła kobieta, która poinformowała o tym, że na Cieplicówce pali się jacht. Na miejsce zostały wysłane wszystkie służby ratunkowe. Dryfujące szczątki jachtu zostały odnalezione i ugaszone. Na ich pokładzie znaleziono cztery ciała żeglarzy. Jak doszło do tragedii? Elbląska prokuratura prowadzi śledztwo i bada przyczynę wypadku.

Jacht wypłynął w sobotę rano z przystani JachtKlubu Elbląg i przez rzekę Elbląg wyszedł na Zalew Wiślany. Około południa w dniu 13 kwietnia od strony zatoki i zalewu, przy słonecznej pogodzie, nadszedł wał ciemnych chmur, mocno powiało i padał z przerwami deszcz. Być może nagła zmiana warunków pogodowych była przyczyną podjęcia decyzji o czasowym schronieniu jachtu w ujściu Cieplicówki do Zalewu Wiślanego. Rzeka jest także uważana za „rybną”, możliwe, że chęć połowu była celem tego rejsu.

Cieplicówka była „szlakiem nieżeglownym”. Należy podkreślić, iż uznanie jakiegoś szlaku wodnego za "szlak nieżeglowny" - nie oznacza wcale zakazu żeglugi. Niestety, tego typu uproszczenia już pojawiają się w relacjach medialnych i telewizyjnych. Dla żeglarzy i turystów wodnych znaczenie ma objęcie jakiejś drogi wodnej zakazem żeglugi (znak w poziome pasy czerwony-biały-czerwony). Natomiast uznanie lub brak uznania szlaku za "drogę wodną", czy "szlak żeglowny" nie stanowi zakazu żeglugi po niej. Turyści mogą pływać po wszystkich dostępnych do żeglugi akwenach jednostkami turystycznymi - byle byłyby to akweny nieobjęte wprost zakazem żeglugi. Przykładem takich akwenów są Wielkie Jeziora Mazurskie, gdzie oprócz wytyczonej "drogi wodnej" jachty pływają przede wszystkim „poza szlakiem”. Pojęcie „szlak żeglowny” jest natomiast istotne z punktu widzenia żeglugi profesjonalnej, gdyż oznacza, wynikające z klasy szlaku wodnego głębokości, oznakowanie przeszkód, odpowiednią wysokość linii energetycznych i mostów oraz ich oznakowanie. Na pozostałych szlakach wodnych oznakowanie linii energetycznych nie jest obowiązkowe!

Aktualne wysokości linii energetycznych w regionie można znaleźć tutaj: http://www.zalewwislany.pl/rzeki-delty-wisly-petla-zulaw/linie-wysokiego-napiecia

Podstawowe wątpliwości

We wszystkich mediach podawana jest informacja, że cała załoga była w kabinie jachtu. W tym momencie wpłynięcie jachtem na linię jest niemożliwe, chyba że jacht dryfował o czym załoga siedząca wewnątrz nie wiedziała. Z drugiej strony, spaliła się cała nadbudówka i kokpit, więc nie wiadomo, czy ktoś jachtem wcześniej sterował, czy nie.

Czy na pokładzie, oprócz czterech osób była jeszcze dodatkowa osoba - sternik? która w trakcie wypadku wpadła do wody? Mam nadzieję że nie, bo to powiększa jeszcze rozmiar tej tragedii.

Możliwe przyczyny

1. Nieuwaga. 
Wpłynięcie na linię energetyczną z powodu nieuwagi załogi? Załoga była doświadczona i wcześniej pływała w tym regionie. Najmniej prawdopodobne.


2. Słaba widoczność.
Wpłynięcie na linię energetyczną z powodu słabej widoczności (deszcz, grad, szkwały z deszczem). Mimo wszystko, załoga była doświadczona i wcześniej pływała w tym regionie. Wiedzieli, gdzie przechodzi linia energetyczna. Wcześniej rzeka ostro zakręca. Najmniej prawdopodobne.

3. Dotychczasowe udane przejścia pod tą linią.
Załoga już wcześniej przepływała tamtędy i bez problemu mieściła się pod drutami, płynęli więc na podstawie wcześniejszych doświadczeń. Wzrost poziomu wody w Zalewie a tym samym w rzece spowodował / lub / i obniżenie linii energetycznej, co spowodowało, że druty znalazły się zbyt blisko masztu i doszło do porażenia prądem. Możliwe.

4. Łuk elektryczny
Załoga już wcześniej przepływała tamtędy i bez problemu mieściła się pod drutami, płynęli więc na podstawie wcześniejszych doświadczeń. Tym razem wytworzył się tzw. łuk elektryczny który spowodował porażenie załogi. Deszczowa pogoda, mżawka, duża wilgotność powietrza sprzyja powstaniu łuku elektrycznego. Częste przypadki tego typu mają miejsce podczas prac polowych (kombajny). Możliwe.

5. Pożar
Dogrzewanie wnętrza jachtu, lub zwykłe gotowanie wody na herbatę spowodowało nagłe rozlanie / wybuch substancji łatwopalnej / eksplozję butli - zapłon - i uniemożliwiło załodze ucieczkę. W następstwie eksplozji i pożaru nastąpiło zerwanie się z kotwicy / spalenie cumy zamocowanej do brzegu i później samoczynne zdryfowanie jachtu na linię energetyczną i uderzenie w przewody. Możliwe.

6. Zdryfowanie na linię energetyczną bez wiedzy załogi.
Postój z powodu deszczu/gradu w pobliżu brzegu. Ze względu na trzcinowiska wzdłuż brzegu i mało miejsc dostępnych do zacumowania postój na kotwicy? Dryfowanie wzdłuż Cieplicówki bez wiedzy załogi, aż do uderzenia masztem w linię energetyczną? Wątpliwości: czy załoga nie zorientowałaby się, że jacht dryfuje? Czy zbagatelizowałaby ten fakt, znając szlak i wiedząc o linii energetycznej? (możliwe raczej jedynie wtedy, jeśli jacht wcześniej bezpiecznie przepływał pod tą linią i kapitan uznał, że chwila dryfu na rzece po której nikt prawie nie pływa, nie spowoduje niebezpieczeństwa). Możliwe.

Piotr Salecki
Żagle

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ można inaczej
ponad rok temu ocena: 33%  8
Dobry, rzetelny artykuł. Czy można prosić o to samo we wpisach?
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 9%  7
Możliwość siódma - Kapitan wczytał stonę http://petla-zulawska.pl/cms/c... i poszedł po " trasie wodnej numer 1 Cieplicówka" i nie znajdyjąć na niej ostrzężenia o liniach uznał że albo je podniesiono albo ulokowano pod dnem. Pan Salecki widać nie wszedł na stronę Pętli i nie sprawdził jakie ienformacje sereują żeglarzą urzędnicy,.
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0%  6
No tak tylko napisz mi k....a po jaki h..j mam znać ponad 50 róznych znaków ostrzegawczych skoro starczy jeden,,,, Weź chłopie wielki młot i walnij się w czachę - linie elektroenergetyczne oznacza się na mapach wodnych znakiem błyskawicy a nie inne niebezpieczeństwa to raz a dwa jak dla kretyna - nie ma tego onaczenia dla wejścia na Cieplicówkę od strony Zalewu Wiślanego. Głupota cię nie uwiera przypadkiem w czaszkę ?
~ 24hoursinwork
ponad rok temu ocena: 0%  5
Jest napisane JASNO i WYRAŹNIE, że jest to miejsce NIEBEZPIECZNE, Mariuszek rozumiesz takie słowa jak NIEBIEZPIECZEŃSTWO?
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0%  4
Nie koniecznie - Przewodnik Tyrystyki Wodnej Pętla Żuławska stona 44 Gdańsk rok 2013 autorzy dziekują szczególnie Jerzmu Wcisła Stanisławowi Justyńskiemu oraz Krzysztofowi Komorowskiemu. Mam nadzieje że Prokurator ustali który z tych Panów co przekzał autorowi publikacji i map....
~ inc
ponad rok temu ocena: 33%  3
dobrze ze nie podpisal...wczytal strone korzystając z internetu lte jakiejś sieci huehue///weź kolo i je...nij się w czolo///jedz i stawiaj tablice mario a potem zglos się do grupy referendalnej bo tylko w takie szeregi się nadajesz chlopie
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 25%  2
A jest coś o liniach przesyłowych średniego napięcia ? Jak to zjnajdziesz pogadamy a jak nie to ja sobie pogdam z Prokuratorem na temat tego kto odpowiada za brak tej informacji. Jeśli w komorze gazowej znajdziesz napis "uwaga niski strop" to będziesz własciwie ostrzeżony co ci grozi ?
~ 24hoursinwork
ponad rok temu ocena: 73%  1
Oj Mariuszek musi znaleźć podstęp i dziurę w całym ;) jak już podajesz jakąś stronę to czytaj co tam piszą pieniaczu, a mianowicie chodzi mi o to: "54 km – LB – wejście do Cieplicówki Uwaga! Niebezpiecznie! Trudne warunki do żeglugi, zarośnięte brzegi, porzucone sieci, niskie mosty. Zdecydowanie odradzamy wpływanie, chyba, że kajakiem i to raczej wiosną lub jesienią.". Głupio Lewy, co?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.