› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

Jak dobrać oświetlenie do stołu w jadalni?

› bieżące 5 miesięcy temu    4.12.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak dobrać oświetlenie do stołu w jadalni?

Wybór odpowiedniego oświetlenia do jadalni jest niezwykle ważny. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na natężenie światła oraz wygląd lampy, która może stanowić wyjątkową dekorację, a zarazem uzupełnienie wystroju wnętrza. Duże znaczenie ma także stopień rozproszenia światła. Możemy wybierać spośród wielu atrakcyjnych wzorów lamp wiszących, a także różnego rodzaju punktów świetlnych, umieszczonych bezpośrednio pod sufitem.

Lampy wiszące nad blatem
Jeśli decydujemy się na żyrandol, zadbajmy o to, by wybrany model miał możliwość regulowania wysokości. Najlepiej, gdy odległość źródła światła od stołu wynosi ok. 55-60 cm. Jeśli potrzebujemy dużej lampy, umieśćmy ją nieco wyżej, ok. 95 cm nad blatem. Aby światło nie raziło w oczy siedzących przy stole osób, żarówkę warto osłonić kloszem. Zadbajmy o to zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy blat z połyskiem. Lampa z ruchomym ramieniem sprawdzi się w przypadku rozkładanego stołu, zapewniając odpowiednie światło na każdym jego odcinku. Innym rozwiązaniem są reflektory, którymi można manipulować, w zależności od potrzeb. Wybierając lampę, miejmy na uwadze kształt stołu. Jeśli jest okrągły, zdecydujmy się na pojedyncze źródło światła o kształcie koła lub owalu. Z kwadratowym lub prostokątnym stołem doskonale komponuje się lampa o kilku punktach świetlnych, umieszczonych w ciągu. Rodzaj światła ma wpływ na klimat, panujący w jadalni. Intymny nastrój można uzyskać, dzięki ciepłej barwie światła i niewielkim jego natężeniu. Odpowiedni wybór światła pozwoli efektownie wyeksponować serwowane potrawy oraz stołową aranżację.

Rodzaj lampy, a wystrój jadalni
Aby uzyskać spójną kompozycję, dopasujmy lampę do pozostałych elementów wystroju jadalni (krzeseł, stołu, ścian, obrusów (https://yourhomestory.com.pl/jadalnia/obrusy/obrusy-lniane)). Urządzone w stylu glamour lub klasycznym wnętrze wymaga eleganckiego oświetlenia, np. ozdobionego błyszczącymi kryształkami żyrandolu. W industrialnych aranżacjach sprawdzą się modne lampy–żarówki, wiszące na kolorowych lub czarnych kablach. Obecnie modne są aranżacje, utworzone z niewielkich lamp, umieszczonych na różnej wysokości. Takie rozwiązanie przyciąga uwagę i zapewnia równomierny dostęp światła do każdej części stołu. Z zaaranżowaną w skandynawskim stylu jadalnią doskonale komponuje się lampa w miedzianej, kulistej oprawie. Dzięki umiejętnie dobranemu oświetleniu można podkreślić kolor ścian oraz elementów wystroju jadalni, a także piękną zastawę, którą zakupimy m.in. w sklepie YourHomeStory. Unikajmy zbyt dużych lamp, które przytłoczą pomieszczenie. Małe oprawy oświetleniowe z kolei mogą okazać się nieefektowne w zestawieniu z dużym stołem.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.