› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

Jacek Protas pisze do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

› polityka ponad rok temu    20.12.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 8 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

W związku z pogłębiającym się brakiem pluralizmu w funkcjonowaniu mediów publicznych oraz faworyzowaniem w dostępie do nich polityków opcji rządzącej poseł PO Jacek Protas skierował do Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, pismo w sprawie podjęcia działań zmierzających do zapewnienia wszystkim opcjom politycznym równego dostępu do regionalnych anten mediów publicznych. O wyjaśnienie sytuacji poseł zwrócił się także do szefów Radia Olsztyn i TVP Olsztyn. W pismach czytamy:

„Ustawa z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji stanowi, że publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferują całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu. Zwracam się z apelem o podjęcie działań w celu zapewnia wszystkim opcjom politycznym oraz ważnym ruchom społecznym równego dostęp do regionalnych mediów publicznych, a także zachowania bezstronności w relacjonowaniu życia publicznego w polskich regionach”.

Jako przykład marginalizowania opozycji poseł wskazuje audycję „Poranne Pytania” w Radiu Olsztyn

- W okresie od 1 października – 5 grudnia br. przedstawiciele rządu i parlamentarzyści reprezentujący obóz rządowy występowali w tejże audycji kilkadziesiąt razy (ponad 20 razy). W tym samym czasie parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej RP byli gośćmi audycji tylko dwukrotnie. W fundamentalnej debacie o reformie edukacji pominięto głos Związku Nauczycielstwa Polskiego, tymczasem Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty miał możliwość dwukrotnie przedstawiać stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej podczas audycji „Poranne Pytania’” – wskazuje poseł Jacek Protas.

Dane o obecności posłów różnych opcji politycznych w programach „Poranne Pytania” oraz „Opinie” w TVP 3 Olsztyn, oparte zostały na analizie materiałów dostępnych na stronach internetowych ro.com.pl oraz olsztyn.tvp.pl. Poseł zwraca uwagę także na coraz częstsze przypadki ignorowania przez media publiczne zaproszeń na konferencje prasowe oraz wydarzenia organizowane przez partie opozycyjne.

- Obecna nierównowaga w prezentowaniu stanowisk i punktów widzenia polityków partii rządzącej a przedstawicieli ugrupowań opozycyjnych, szkodzi wizerunkowi mediów publicznych i może doprowadzić do utraty zaufania – komentuje Jacek Protas - Gdyby nie zaangażowanie innych regionalnych i lokalnych mediów oraz możliwości, które dają media społecznościowe, mieszkańcy skazani byliby na bardzo jednostronny przekaz. Nie służy to ani demokracji, ani dialogowi. Przypomnę tylko, że to partie opozycyjne osiągnęły w naszym województwie w ostatnich wyborach znacznie wyższe poparcie niż obóz rządowy, tymczasem w mojej opinii odcina się ugrupowania opozycyjne od dostępu do publicznych mediów.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 5
  BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ bugi
ponad rok temu ocena: 100%  8
odezwali się ci , którzy zamykali stronę antykomor, ci którzy zamykali dziennikarzy po protescie w pkw, ci co zamykali dziennikarza wprost lotkowskiego notabene elblązanina, psychiatry wam potrzeba,
~ nmjj
ponad rok temu ocena: 100%  7
przestańcie pokazywać tego Wcisłe.!!!!!!!!! bo rzygać się chce!!!!!
~ nt
ponad rok temu ocena: 100%  6
Gdyby rządziła PO mielibyśmy dziś w Polsce dziesiątki tysięcy imigrantów. Tusk zgodziłby się na każdą sugestie Markelowej.
~ opus
ponad rok temu ocena: 71%  5
panie protas wszystkiego najgorszego w nowym roku dla wszystkich POwcpow i KODziarzy. niech was szlag trafi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji  hejt !
~ wolność mediów
ponad rok temu ocena: 20%  4
Porządni ludzie tej tuby propagandowej, tego badziewia pod nazwą TVP nie oglądają.
~ widz
ponad rok temu ocena: 88%  3
panie protas nie wkurzajcie już więcej ludzi - cofnijcie se taśmy z tvp jak przeprowadzał wywiady wasz kraśko tabla smouktunowicz i wiele innych na tvp 3 . cofnijcie i porównajcie
~ Nyfy
ponad rok temu ocena: 86%  2
A jak było za rządów PO? TVP należała tylko do nich
~ obserwator
ponad rok temu ocena: 85%  1
Protas oddaj pieniądze za "termy" w Lidzbarku! i jak zwykle dupek Wcislo obok wszędzie sie lansuje i opinie sobie psuje!!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.