› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam … ”

› bieżące 8 miesięcy temu    6.12.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam … ”

W niedzielę, 9 grudnia 2018 r. słowa roty przysięgi wojskowej wypowie ponad 100 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Składającym przysięgę towarzyszyć będzie blisko 130 żołnierzy, którzy od 17 listopada br. realizują ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze w Olsztynie. Batalion lekkiej piechoty w Braniewie zostanie wzmocniony przez ponad 30 nowo zaprzysiężonych Terytorialsów. Uroczystość odbędzie się na placu św. Jana Pawła II w Ełku, o godz. 14.00.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 17 tys. żołnierzy, w tym ponad tysiąc pięciuset żołnierzy z Warmii i Mazur.
Przez złożenie przysięgi wojskowej ponad 100 ochotników z całego województwa warmińsko-mazurskiego stanie się pełnoprawnymi żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Uroczystość będzie zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego. 

Po niedzielnym zaprzysiężeniu zwiększy się liczba żołnierzy w pięciu batalionach lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach, w Braniewie, Olsztynie, Ełku, Morągu i Giżycku. Blisko 14% żołnierzy składających przysięgę mieszka w powiecie ełckim, a prawie 5% to mieszkańcy powiatu oleckiego i piskiego. Przysięgający z tych powiatów będą realizowali proces 3 letniego szkolenia w batalionie lekkiej piechoty w Ełku.
Batalion lekkiej piechoty w Braniewie zostanie wzmocniony przez ponad 30 nowo zaprzysiężonych Terytorialsów. Ponad 12% żołnierzy składających przysięgę to mieszkańcy powiatu elbląskiego. Prawie 5% to mieszkańcy powiatu braniewskiego, około 9% pochodzi z powiatu bartoszyckiego, a blisko 1% pochodzi z powiatu lidzbarskiego.  
Ponad 20% ochotników to mieszkańcy z powiatu olsztyńskiego, 1% mieszka w powiecie nidzickim, blisko 8% pochodzi z powiatu szczycieńskiego. Tym samym batalion lekkiej piechoty w Olsztynie zostanie wzmocniony o ponad 30 nowo zaprzysiężonych żołnierzy.
Po złożeniu przysięgi ochotnicy wzmocnią również batalion lekkiej piechoty w Giżycku. Ponad 3 % żołnierzy pochodzi z powiatu giżyckiego. Tyle samo mieszka w powiecie węgorzewskim. Prawie 5 % ochotników pochodzi z powiatu kętrzyńskiego, ponad 3 % to mieszkańcy z powiatu gołdapskiego, a ponad 1% stanowią mieszkańcy powiatu mrągowskiego.  
Pozostali przysięgający to ochotnicy, którzy będą kontynuowali szkolenie w batalionie lekkiej piechoty w Morągu. Ponad 7 % z nich pochodzi z powiatu iławskiego, blisko 7 % ochotników mieszka w powiecie ostródzkim, z czego ponad 2 % w Morągu. Ponad 1% pochodzi z powiatu działdowskiego. Tyle samo mieszka w powiecie nowomiejskim.
Ponad 100 inspirujących, pełnych pasji ludzi: budowlańców, mechaników, nauczycieli, sprzedawców, uczniów, studentów, kierowców dołączy 9 grudnia br. do 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. „W naszych szeregach mamy także strażników miejskich, fizjoterapeutę, doradcę klienta, spawacza, radcę prawnego” – dodaje dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś.
Składającym przysięgę towarzyszyć będzie blisko 130 żołnierzy, którzy od 17 listopada br. realizują ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze w Olsztynie.
W uroczystości wezmą udział bliscy żołnierzy, a także przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, Kościoła, kombatanci, parlamentarzyści oraz mieszkańcy. Przysięgę poprzedzi uroczysta msza święta w katedrze pw. św. Wojciecha w Ełku, o godzinie 12.15.
Przeprowadzone analizy pokazują, że Terytorialsi składający przysięgę 9 grudnia br. są ludźmi młodymi, 36 % żołnierzy jest w wieku 25 lat oraz mniej, a blisko 40 % jest w wieku od 25 do 35 lat. Dużą grupę stanowią Panie, których jest ponad 30.
Prawie 40% Terytorialsów składających przysięgę posiada wykształcenie wyższe, a ponad 35% wykształcenie średnie. Ponad 20 % żołnierzy przysięgających w niedzielę to uczniowie i studenci, blisko 70 % posiada stałe zatrudnienie. Ponad 2 % prowadzi własną działalność gospodarczą. Tyle samo prowadzi gospodarstwo rolne.

* * *
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty: Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś. 

Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ pop
8 miesięcy temu 2
ilu z żołnierzy z 4 Brygady to ludzie Sycza
~ Basenji
8 miesięcy temu 1
Obrona Terytorialna jak najbardziej. Zdumiewa jednak ślepota decydentów, którzy wiedząc, że Elbląg jest pierwszym celem operacyjnym na drodze bolszewików, po pierwsze wyprowadzili liczne jednostki z miasta, a teraz nie przewidzieli batalionu OT właśnie w Elblągu! Dla samego utrzymania porządku w sytuacji kryzysowej i zabezpieczenia ważnych obiektów potrzeba kilkuset żołnierzy. A węzeł drogowy, blokada drogi na Warszawę i Trójmiasto, przeprawa przez Wisłę? OT przynajmniej da pozwoli prowizorycznie rozwiązać część problemów. I jest tu baza szkoleniowa, możliwości zakwaterowania, etc. MON -ie - naprawcie błędy.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.