› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Irena Sendler będzie miała swoją ulicę w Elblągu?

› bieżące ponad rok temu    6.04.2017
Maciej Markowski
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułuZdjęcie stanowi ilustrację do artykułu fot. archiwum elblag.net

Na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się pod koniec marca, jej przewodniczący Marek Pruszak, w imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, wystąpił z inicjatywą uchwałodawczą dotycząca upamiętnienia zmarłego 28 stycznia radnego Zdzisława Olszewskiego poprzez nadanie jednej z elbląskich ulic jego imienia. 30 marca do Komisji ds. nadawania nazw w Elblągu wpłynął jeszcze inny wniosek podpisany przez pięciu radnych miejskich w sprawie nadania jednej z ulic imienia Ireny Sendlerowej. Z takim wnioskiem wystąpili: Wojciech Rudnicki, Jolanta Janowska, Jan Radzimirski, Ryszard Klim oraz Andrzej Tomczyński.

Kilka miejskich ulic będzie musiało zmienić nazwy w związku z powołaną do życia ustawą dezubekizacyjną. Zapewne to właśnie jedna z nich zyska imię Zdzisława Olszewskiego, a inna - być może - Ireny Sendlerowej, która w czasie II Wojny Światowej i okupacji niemieckiej ratowała żydowskie dzieci i pomagała ludności zamkniętej w getcie.

Jej życiorys stał się kanwą dla hollywoodzkich opowieści, a jej życie dowodem na człowieczeństwo, które zostało wystawione na ogrom cierpień. Irena Sendlerowa urodziła się 15 lutego 1910 roku. W 1932 roku podjęła pracę w Obywatelskim Komitecie Pomocy Społecznej, gdzie prowadziła dział opieki nad matkami nieślubnych dzieci. W czasie wojny była zaangażowana w działalność konspiracyjną. Została mianowana szefową działu dziecęcego Rady Pomocy Żydom "Żegota". Uczestniczyła jako "żywy drogowskaz" w wyprawie Jana Karskiego do getta w Warszawie, z którego ten sporządził swój raport o sytuacji Żydów (później przekazany na Zachód). W PRL-u (1948-1968) należała do PZPR, z którego wystąpiła po wydarzeniach z marca 1968 roku.

W 2006 roku stowarzyszenie Dzieci Holocaustu wespół z fundacją "Life in a Jar" oraz przy udziale Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP powołało do życia nagrodę im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata". Jej pierwszym laureatem był Norman Conard. W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski Instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1991 r. otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela.

Prezydent RP odznaczył ją:

- Orderem Orła Białego;

- Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski;

- Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

24 maja 2007 roku otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Stołecznego Warszawy, a w czerwcu tego samego roku wyróżnienie Honorowego Obywatela Tarczyna.

Zmarła 12 maja 2008 roku.

W 2009 roku w Elblągu otwarto Elbląskie Centrum Społeczne im. Ireny Sendlerowej. Na jego otwarciu pojawiła się jej córka Janina Zgrzebska.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ janka
ponad rok temu ocena: 100%  1
Brawo.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.