› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Interpelacja w sprawie elbląskich tramwajów skierowana do wicepremiera

› polityka ponad rok temu    24.03.2016
Informacja prasowa
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A
Interpelacja w sprawie elbląskich tramwajów skierowana do wicepremiera fot. archiwum elblag.net

Poseł Jacek Protas skierował do wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego interpelację dotyczącą rozwoju transportu miejskiego w miastach nieobjętych wsparciem unijnym programów Infrastruktura i Środowisko lub Polska Wschodnia. Dysproporcje w możliwości pozyskiwania funduszy m.in. na rozwój sieci tramwajowej powinien wyrównać krajowy program będący częścią Polskiego Funduszu Rozwoju, którego utworzenie zapowiada resort rozwoju.

- Polska będzie do 2022 roku nadal największym odbiorcą unijnych pieniędzy, jednak nie oznacza to, że Bruksela wspiera wszystkie inwestycje mówi Jacek Protas.W przypadku tak ważnych sektorów jak transport miejski, w którym występują dysproporcje w dostępie do funduszy europejskich, rząd powinien stworzyć własny instrument wsparcia. Jesteśmy w Unii już ponad dekadę i czas, aby takie rozwiązania wprowadzać. Z pewnością byłoby to duże wsparcie dla Elbląga i innych miast w podobnej sytuacji.

Możliwość wsparcia infrastruktury tramwajowej zakłada co prawda Regionalny Programy Operacyjny Warmia-Mazury na lata 2014-2020, jednak są to środki niewystarczające w stosunku do planowanych w Elblągu inwestycji. Dlatego poseł apeluje o zapisanie tego rodzaju zadań infrastrukturalnych do planów krajowych.

Lukę w możliwościach pozyskiwania funduszy zewnętrznych na rozwój infrastruktury miejskiej mogłyby pokryć dedykowane tym miastom środki z Polskiego Funduszu Rozwoju, którego utworzenie zapowiadał Pan Premier podczas prezentacji „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Innym rozwiązaniem jest specjalny program na wzór Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalny prowadzony przez jedno z ministerstw – czytamy w interpelacji.

Poseł zwraca uwagę, że takie rozwiązanie stanowiłoby program „pilotażowy”, który mógłby być rozwijany po roku 2022, kiedy Polska otrzymywać będzie mniejszą pomoc z Unii.

- Kolejna perspektywa unijna (po roku 2022) wymagać będzie większego zaangażowania środków krajowych i większą odpowiedzialność instytucji narodowych za wspieranie i stymulowanie inwestycji samorządowych. Polska osiągając poziom rozwoju zbliżony do państw „starej UE” będzie musiała wypracować własny model wsparcia strukturalnego obszarów, wcześniej dofinansowywanych funduszami unijnymi. Warto duże, pilotażowe programy infrastrukturalne rozpoczynać już w najbliższych latach, aby przygotować do tego wyzwania – czytamy dalej w interpelacji.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

  • 4
    ZADOWOLONY
  • 1
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 5
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ przekop mierzei
ponad rok temu ocena: 0%  3
Zacznijmy od tego czy Elblag wogole stac na utrzymywanie komunikacji tramwajowej?
~ xyz
ponad rok temu ocena: 74%  2
to smutne Panie Protas ,że problemy komunikacji w Elblągu zauważył Pan dopiero teraz,niechże się Pan zmusi do poczekania na okres przedwyborczy, bo teraz to możemy zapomnieć....jakiż Pan miłościwy dla naszego miasteczka.
~ i już
ponad rok temu ocena: 78%  1
Jako wojewoda nic na tramwaje nie dał, a teraz interpelacje składa. ŚMIECH
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.