› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Hipokryzja? Na co się właściwie oburzamy?

› bieżące ponad rok temu    11.01.2014
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 3 ocen 16 / 75%
A A A
Hipokryzja? Na co się właściwie oburzamy? fot. Konrad Kosacz

Wiele kontrowersji wywołał nasz materiał dotyczący testu systemu wykupywania biletu komunikacji miejskiej za pomocą aplikacji moBILET. Za nasz test, gdzie chcieliśmy sprawdzić, czy faktycznie można jechać „na gapę” posiadają urządzenie do obsługi tej aplikacji, posypały się na nas gromy. Czy słusznie?

Komentatorzy zarzucają nam niemalże pokazanie instrukcji, jak oszukać kontrolerów i jechać autobusem lub tramwajem bez wykupionego biletu. Podobno dajemy zły przykład. Odezwał się nawet odpowiadający za marketing i komunikację w ZKM – Michał Górecki, który polemizując z naszym materiałem, pyta na koniec – po co ten materiał powstał? Postaram się krótko odpowiedzieć, po co. Na jednej z sesji Rady Miasta Elbląga, na forum publicznym radny Robert Turlej powiedział wprost – posiadając urządzenie przenośne do obsługi moMBILETU, można oszukiwać i jechać bez ważnego biletu komunikacji miejskiej.

Radny prosił o uszczelnienie systemu. Zwracał się w tym momencie zarówno do prezydenta miasta, jak i dyrektora Zarządu Komunikacji Miejskiej. Media informowały o tej wypowiedzi radnego mieszkańców miasta, a więc również potencjalnych użytkowników komunikacji miejskiej.

- Jedną z form uiszczenia opłaty za przejazd komunikacją miejską jest „skasowanie” elektronicznego biletu poprzez aplikację moBILET. Niestety okazuje się, że część osób korzystających z aplikacji dokonuje skasowania biletu po zauważeniu kontrolerów. Osoby kontrolujące powinny dokładnie sprawdzać „skasowany” elektroniczny bilet z mocnym naciskiem na sprawdzenie dokładnej godziny i minuty „skasowania” w porównaniu z czasem rozpoczęcia kontroli biletów – w listopadzie 2013 r. zwracał uwagę Robert Turlej.

Minęły praktycznie dwa miesiące. Postanowiliśmy sprawdzić, czy nadal taka sytuacja, jaką opisywał radny ma miejsce. Czy możliwe jest, wykorzystując urządzenia przenośne i aplikację moBILET, aby przejechać autobusem lub tramwajem na gapę. Jak działa ten system? Czy da się oszukać? Postanowiliśmy przeprowadzić dokładny test za pomocą dwóch urządzeń mobilnych. Wyszło, że nadal, po dwóch miesiącach od zasygnalizowania problemu, system ciągle można tak wykorzystać, aby jechać na gapę w miarę bezpiecznie. Trzeba tylko trochę poćwiczyć.

Dlaczego postanowiliśmy opisać, jak może działać taki proceder dokładnie? Po to, aby nikt nam nie zarzucił, że nie wykonaliśmy tego testu dokładnie. Ponadto opisaliśmy działanie moBILETU pod tym kątem, aby również uświadomić władze ZKM, że takie praktyki można stosować bez większych problemów. Tu mogą uciekać nam wszystkim pieniądze z biletów. Gdybyśmy więc dokładnie nie wskazali, jak to działa, nie byłoby możliwości poprawienia działania tej aplikacji.

Na koniec warto dodać, że właśnie po to są dziennikarze, aby ujawniać wszelkie nieprawidłowości, wskazywać, gdzie może istnieć zagrożenie oszustwa. Mamy tylko nadzieję, że po naszym tekście w końcu ZKM wprowadzi odpowiednie poprawki do działania systemu moBILET.

Warto jeszcze odpowiedzieć na pytanie – czy daliśmy instrukcję, w jaki sposób oszukać i nie płacić za przejazdy. Cóż, czy jeśli o czymś nie napiszemy, to tego zjawiska nie ma? Skąd radny Robert Turlej już w listopadzie 2013 r. wiedział o takiej możliwości jazdy bez biletu? Ile osób w naszym mieście właśnie w ten sposób podróżuje komunikacją miejską?

Hipokryzją jest więc stawiać taki zarzut dziennikarzowi, który wykonał test i powiadomił o tym publicznie Czytelników. Materiał był ogólnie dostępny także dla władz miasta oraz władz Zarządu Komunikacji Miejskiej. To Jego obowiązek. A obowiązkiem ZKM jest teraz ten błąd jak najszybciej wyeliminować.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ keks
ponad rok temu ocena: 55%  3
Sami uprawiacie hipokryzję- NIE PUBLIKUJECIE KOMENTARZY NIEPRZYCHYLNYCH REDAKCJI I DZIENNIKARZOM. Proszę uważnie przeczytać tekst o mobilecie - konkretnie chodzi o część zaczynającą się :"Jak oszukać kontrolę...". Jest to dokładana instrukcja - ....
~ Gość
ponad rok temu ocena: 40%  2
Już wielu miastach jest przejazd za darmo ,mam pytanie do pana redaktora ile kosztuje utrzymanie firmy mówi sie o kanaryćh.pracuja tam sami niedorojda brani z ulicy bez przygotowania śmiech na sali.czy nie lepiej było by jak na zachodzie ze wysiadając do autobusu,kierowca kasował by bilety ,zasada jest tak ze podjerzdzajacy autobus otwiera dzwi wysiadającym,a przodem w puszcza posażerów sprawdzając lub sprzedając bilet .
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 75%  1
" po to są dziennikarze, aby ujawniać wszelkie nieprawidłowości, wskazywać, gdzie może istnieć zagrożenie oszustwa",Zdanie Pana Pszczółkowskiego należy potwierdzić bo jest mądre i to całą odpowiedź ZKM. Tyle że to ZKM powinno to wiedzieć i przewidzieć parę lat temu. Spraw do opisania są w Elblągu setki jak nie tysiące ta nie jest niczym wyjątkowym , Mam nadzieje że swego zdania Pan redaktor nie zapomni.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.