› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Halogeny sufitowe – czym się kierować przy wyborze odpowiednich halogenów do oświetlenia domu?

› poradnik ponad rok temu    19.03.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Halogeny sufitowe – czym się kierować przy wyborze odpowiednich halogenów do oświetlenia domu?

Halogeny sufitowe znajdziemy już w wielu mieszkaniach. Doskonale sprawdzają się do oświetlenia kuchni, przedpokoju czy łazienki. Wielbiciele minimalizmu coraz częściej wykorzystują lampy halogenowe o mniejszych mocach także w swoich sypialniach lub pokojach dziennych. Jaka moc będzie odpowiednia do oświetlenia wybranego pomieszczenia?

Czym halogeny sufitowe LED różnią się od zwykłych żarówek?

Co właściwie kryje się pod pojęciem sufitowe halogeny LED? Z odpowiedzią spieszą specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan we Wrocławiu: są to umieszczone na suficie lampy halogenowe, nazywane również oczkami, w których wykorzystuje się nowoczesną technologię LED (z angielskiego light-emitting diode), czyli diody elektroluminescencyjne – emitujące światło. Kilka lub nawet kilkanaście diod umieszczonych obok siebie w oprawie żarówkowej daje bardzo jasne oświetlenie, a przy tym jest dużo bardziej energooszczędne od zwykłych żarówek, w których światło powstaje w wyniku silnego rozgrzania prądem znajdującego się w bańce drutu wykonanego z trudno topliwego materiału – w tej roli obecnie najczęściej występuje wolfram.

Czy wszystkie halogeny LED sufitowe 230 V święcą z taką samą mocą? Jak odczytywać różne parametry umieszczone na opakowaniach żarówek?

Nie wszystkie halogeny sufitowe LED 230 V świecą tak samo jasno. Jak więc się nie zgubić wśród sklepowych półek i wybrać odpowiednie halogeny sufitowe do naszych pomieszczeń? Po pierwsze, zwróćmy uwagę na oznaczenia V – wolty, czyli napięcie potrzebne do zasilenia żarówki. W Polsce ma ono stałą wartość 230 V. W sklepach rzadko znajdziemy zatem lampy halogenowe czy żarowe o innym napięciu. Warto jednak upewnić się, czy wybierane przez nas halogeny sufitowe mają informację o napięciu potrzebnym do zasilenia żarówki właśnie w wysokości 230 V.

Innym parametrem, który pomoże nam podjąć odpowiednią decyzję, jest moc mierzona w watach i oznaczona literą W. Im większa jest moc żarówki, tym większa będzie jej sprawność – zużyje mniej energii i dłużej będzie mogła oświetlać nasze pomieszczenie. Lampy żarowe zazwyczaj mają moc w granicach 15-500 W. Z kolei żarówki halogenowe mogą osiągnąć nawet od 60 do 2000 W. Co jednak oznaczają te liczby w praktyce? Podpowiedzą nam, ile żarówek i o jakiej mocy powinniśmy kupić, aby komfortowo i równomiernie (lub punktowo, jeżeli takie mamy życzenie) oświetlić wybrany przez nas pokój, kuchnię czy łazienkę. Należy wziąć pod uwagę wielkość oraz wysokość pomieszczenia, kolor ścian i znajdujących się we wnętrzu mebli (im ciemniejsze kolory, tym mocniejsze będzie potrzebne oświetlenie), a także nasze indywidualne preferencje.

Zazwyczaj zaleca się przelicznik 25 W na 1 metr kwadratowy pomieszczenia, jeżeli chcemy uzyskać bardzo jasne oświetlenie w kuchni czy łazience, lub 10 W w przypadku pożądanego efektu oświetlenia, które ma stworzyć odpowiedni nastrój, na przykład w przytulnej sypialni. Pamiętajmy, że od jakości oświetlania naszego domu czy mieszkania zależy jakość naszego samopoczucia lub wydajność naszej pracy. Warto więc poświęcić dosłownie kilka minut na wyliczenie odpowiedniej liczby i mocy halogenów potrzebnych do oświetlenia sufitowego pokoju, kuchni czy toalety.

Publikacja: insane.agency

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.