› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Groził elbląskim prokuratorom. Akt oskarżenia jest od dwóch lat, a proces nie rusza

› sąd 9 miesięcy temu    6.12.2019
Grażyna Wosińska
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Groził elbląskim prokuratorom. Akt oskarżenia jest od dwóch lat, a proces nie rusza

Zbigniew S. według aktu oskarżenia sprzed ponad dwóch lat, znieważał szefa Prokuratury Rejonowej w Elblągu, a także groził mu "pozbawieniem wolności i zakuciem w kajdanki". Teraz kolejny elbląski sędzia zapoznaje się ze sprawą. 

Zbigniew S. bloger i biznesmen był znany elblążanom szczególnie wtedy, gdy wyszła na jaw sprawa pobicia 11-letniego chłopca. 30 listopada 2016 roku na Facebooku umieścił wpis, w którym nawoływał, by otoczyć siedzibę Prokuratury Rejonowej w Elblągu, "pozbawić wolności szefa prokuratury i zakuć go w kajdanki". Mało tego, zadzwonił do niego i powtórzył groźby. Nie skończyło się na prokuratorze, groził także rektorowi jednej z elbląskich uczelni.
Te działania nie pozostały niezauważone przez wymiar sprawiedliwości. Prokuratura Regionalna w Gdańsku wystąpiła do Prokuratury Okręgowej w Słupsku o wyznaczenie podległej jednostki. Sprawę prowadziła Prokuratura Rejonowa w Chojnicach. Blogerowi postawiono pięć zarzutów, m.in. znieważenia szefa prokuratury i rektora elbląskiej uczelni, nawoływanie do pozbawienia wolności prokuratora oraz kierowanie w stosunku do niego gróźb. 

Akt oskarżenia przeciw Zbigniewowi S. trafił do elbląskiego sądu. Ten zwrócił się do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu dla Krakowa Śródmieścia (z uwagi na inne toczące się przed tamtym Sądem postępowania, w których stosowane jest tymczasowe aresztowanie). W maju 2018 roku było wiadomo, że nie ma na to zgody Sądu Najwyższego. 

Sąd Rejonowy w Elblągu wyznaczył termin rozprawy na 24 stycznia tego roku.  Nie odbyła się ona, ponieważ nie doprowadzono z Krakowa oskarżonego. 

Prokuratura Okręgowa w Krakowie uznała, że Areszt Śledczy w  Elblągu  nie jest przystosowany do przetrzymywania osadzonych stwarzających zagrożenie społeczne 

- wyjaśniał sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Obecnie nie ma terminu rozprawy w tej sprawie i postępowanie nadal pozostaje zawieszone na mocy postanowienia z 12 kwietnia tego roku. 

Postępowanie napotyka na trudności o charakterze formalnym (z uwagi na okoliczności będące podstawą wyłączenia niektórych sędziów); obecnemu referentowi sprawa została przydzielona 3 grudnia, sędzia ten zapoznaje się z aktami sprawy

- informuje sędzia Tomasz Koronowski. 

Przypomnijmy sprawę pobicia jedenastolatka:
24 listopada 2016 roku Piotr U. zaatakował 11- letniego chłopca. Mężczyzna zepchnął go z siodełka roweru, okładał pięściami i kopał po głowie. Mężczyzna był już notowany za groźby i uszkodzenie mienia. Policja przesłuchała go i wnioskowała o dozór policyjny do Prokuratury Rejonowej w Elblągu. Ta zdecydowała, że sprawca miał się stawiać na komendzie trzy razy w tygodniu. Mężczyzna jednak nie przestrzegał zastosowanego dozoru policyjnego.

Prokurator Okręgowy w Elblągu 5 grudnia wystąpił do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku o wyznaczenie innej jednostki do kontynuowania postępowania dotyczącego pobicia 11-latka. Prokurator Regionalny uznał, że w celu uniknięcia zarzutów braku obiektywizmu (chodziło o powiązania rodzinne Piotra U.), sprawę przekazano do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, by ta wyznaczyła inną prokuraturę rejonową. Wybrała tę w Kartuzach. Dodatkowo prokurator regionalny miał zastrzeżenia wobec sposobu prowadzenia sprawy przez Prokuraturę Rejonową w Elblągu.
Doszło do rozprawy sądowej. Piotr U. został skazany na pięć lat więzienia. Ma również zapłacić trzy tysiące złotych tytułem zadośćuczynienia poszkodowanemu chłopcu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kkk
9 miesięcy temu 2
Prokurator każdego dnia grozi ludziom, że ich pozbawi wolności i zakuje w kajdanki, i jeszcze mu za to płacą. Więc o co chodzi? Obywatelu, jak będziesz przesłuchiwany przez prokuratora i usłyszysz, "za składanie fałszywych zeznań grozi 3 lata więzienia", to od razu zgłaszaj, że prokurator Ci grozi. Parodia.
~ Spacerowicz
9 miesięcy temu ocena: 100%  1
Tylko sędzia " dobrej zmiany " może osądzić Zbigniewa S. bo normalny się do tego nie nadaje .
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.