› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Gramofony Hi-End. Jak je wybrać?

› bieżące 7 miesięcy temu    5.02.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Gramofony Hi-End. Jak je wybrać?

W świecie zdominowanym przez płyty CD czy streaming wciąż jest miejsce na płyty gramofonowe. Aby je odtworzyć potrzebujesz odpowiedniego gramofonu. Nie musisz jednak odkurzacz sprzętu na strychu. Współczesne gramofony znacznie lepiej oddają piękno muzyki.

W świecie zdominowanym przez płyty CD czy streaming wciąż jest miejsce na płyty gramofonowe. Aby je odtworzyć potrzebujesz odpowiedniego gramofonu. Nie musisz jednak odkurzacz sprzętu na strychu. Współczesne gramofony znacznie lepiej oddają piękno muzyki.

Rodzaj napędu

Przy nowoczesnych gramofonach stosuje się dwa rodzaje napędu. W gramofonach to użytku domowego najczęściej używa się napędu paskowego. Na czym to polega? Tutaj napęd przenoszony jest przez specjalny pasek. Dzięki temu silnik nie przenosi drgań na samą płytę, co nie odbija się w wydawanym dźwięku. W bardziej profesjonalnych gramofonach, używanych głównie przez DJ-ów można znaleźć napęd bezpośredni. Te posiadają talerz, który jest bezpośrednio osadzony na silniku.

Sterowanie ramieniem

Jednym z najważniejszych elementów gramofonu jest ramię. To właśnie utrzymuje wkładkę i igłę. Producenci gramofonów stosują 3 rodzaje napędów:

  • Manualne – to użytkownik opuszcza ramie na płytę, a następnie przenosi ją na podpórkę po zakończeniu słuchania.
  • Półautomatyczne – użytkownik musi opuścić ramię na płytę w odpowiednim miejscu. Gdy jednak nagranie się zakończy, ramię automatycznie wróci do pozycji wyjściowej
  • Automatyczne – użytkownik musi jedynie wcisnąć przycisk startu, a ramię automatycznie opuszcza się na płytę, a po zakończeniu nagrania wraca do pozycji wyjściowej.

Czy można określić, który rodzaj sterowania ramieniem jest lepsze? To zależy jedynie od preferencji właściciela sprzętu oraz jego doświadczenia. W przypadku nowego posiadacza gramofonu lepiej może sprawdzić się sterowanie automatyczne, a w przypadku doświadczonego posiadacza – manualne.

Rodzaj wkładki

Wkładka to bardzo niepozorny element gramofonu. Jest jednak niesamowicie ważna. Utrzymuje ona igłę i bierze udział w odczytywaniu układu rowków. Najczęściej spotykane są dwa rodzaje wkładek -MC i MM

MC, czyi Moving Magnet opiera się na ruchu magnesów. Poruszają się one w  polu elektromagnetycznym cewki, przez co generują prąd. Taka wkładka jest stosunkowo tania, ale także ciężka. To może sprawiać, że może gorzej tłumić drgania, co będzie słyszalne i będzie się też odbijać na komforcie słuchania.

Wkładki MC – Moving Coil wykorzystują nieco inne działanie cewek. Tutaj to 2 cewki poruszają się w polu magnetycznym wytwarzanym przez magnes. Ten rodzaj wkładki pozwala na bardzo dokładne odtworzenie każdego dźwięku. To nadaje niesamowitej głębi słuchanemu utworowi. Budowa cewek i ich rozmiar może jednak sprawiać, że możliwe są zakłócenia i szumy.

Rodzaj igły

Igła to element, który bezpośrednio dotyka płyty i przenosi drgania do wkładki. Często kojarzy się z igła używanej w krawiectwie. Nie ma z nią jednak nic wspólnego. Jest ona znacznie grubsza i krótsza. Dodatkowo wykonywana jest z diamentu. To zapewnia igle odpowiednią sztywność, a także trwałość.

Igły mają także różne szlify:

  • Okrągły
  • Eliptyczny
  • Liniowy

Każdy ze szlifów styka się z płytą w innym stopniu. Szlif okrągły wpasowuje się do rowków płyty w mniejszym stopniu, niż zaawansowany szlif liniowy. Wszystko to odbija się na jakości dźwięku.

Gdzie kupić gramofony Hi-End?

Gramofony Hi-End to gramofony najwyższej jakości. A takie trudno znaleźć w najpopularniejszych marketach ze sprzętem elektronicznym. Znaleźć je można tylko w sklepach, które zajmują się sprzedażą sprzętu muzycznego wysokiej jakości. Można w nich znaleźć gramofony i dodatkowy osprzęt najbardziej uznanych marek. Pracują w nich też sprzedawcy, którzy mogą doradzić sprzęt odpowiedni do Twoich potrzeb. Jednym z takich sklepów jest Nautilus, oficjalny dystrybutor sprzętu audio światowych marek.

Więcej na stronie salony.nautilus.net.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.