› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

GPS w „Niezapominajce” . Gdy trzeba odszukają zagubionych

› bieżące ponad rok temu    7.12.2016
Grażyna Wosińska
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
GPS w „Niezapominajce” . Gdy trzeba odszukają zagubionych fot. Archiwum DPS "Niezapominajka"

Przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich przeprowadzili ponad 900 wizytacji prewencyjnych na Warmii i Mazurach, w tym cztery w Elblągu. Były nie tylko uwagi, Justyna R. Lewandowska, szefowa Krajowego Systemu Prewencji z RPO była zachwycona zastosowaniem GPS do lokalizacji podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka” w Elblągu.

Nie po raz pierwszy przedstawiciele Krajowego Systemu Prewencji, Rzecznika Praw Obywatelskich zapewniają, że nie przeprowadzają kontroli, ale wizytacje prewencyjne.

Nie chcemy rozmawiać o tym, co zawiodło po tym, gdy dojdzie do nieszczęścia. Chcemy rozmawiać o tym, w jaki sposób nie dopuścić do nieszczęścia; co zrobić, by nic nie zawiodło

- tak tłumaczył dyrektor Przemysław Kazimirski z biura RPO, rolę Krajowego Mechanizmu Prewencji.

Jednak „kontrolowani” są innego zdania. Tak było również w Olsztynie podczas spotkania RPO z policjantami, przedstawicielami Straży Granicznej, Służby Więziennej, domów pomocy społecznej, izb wytrzeźwień, szpitali psychiatrycznych.

W raportach Krajowego Systemu Prewencji sprawy incydentalne wytykane są jako nieprawidłowości. To stawia placówkę w złym świetle. Czy zatem raport z wizytacji nie mógłby bardziej precyzyjnie określać skali zjawiska?

- skarżył się jeden z uczestników spotkania.

Tak, to słuszna uwaga. Wskazał Pan na stan sprzed kilku lat, my się też uczymy, bo naszą rolą nie jest skupianie się na błędach, ale wskazywanie, jak unikać danej sytuacji w przyszłości

- odpowiadał Przemysław Kazimirski.

Jednak uczestnicy spotkania nie skupili się na narzekaniach.

My mamy pacjentów chorujących na chorobę Alzheimera. Długo zastanawialiśmy się, jak problem ich kontaktu ze światem rozwiązać. I wymyśliliśmy: GPS przy pasku. Mamy takich nadajników pięć. Używamy ich w zależności od potrzeb. Wiemy, gdzie mieszkaniec jest, a on ma swobodę. Miesięcznie obsługa jednego nadajnika kosztuje 100 zł. Jeśli mieszkaniec oddali się za bardzo, uruchamia się alarm

- dzielił się doświadczeniami Marek Gulda, dyrektor DPS „Niezapominajka” w Elblągu.

W rozmowie z Elblag.net Justyna Róża Lewandowska, szefowa Krajowego Systemu Prewencji z RPO nie kryła zachwytu nad zastosowaniem GPS.

Nie ogranicza on praw i prywatności podopiecznych, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo. DPS „Niezapominajka” w Elblągu jest wzorcową placówką

- przekonuje Justyna R. Lewandowska.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

  • 6
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Jar
ponad rok temu ocena: 0%  1
Wszystko co pani napisała to prawda, świetny pomysł przede wszystkim, ale GPS można taże wykorzystać do niecnych celów i o tym należy pamiętać. Nie będą podpowiadał :)
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.