› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Goście z czterech krajów w III ogólniaku (+zdjęcia)

› rozwój i edukacja ponad rok temu    16.01.2020
Grażyna Wosińska
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
Goście z czterech krajów w III ogólniaku (+zdjęcia)

Przez sześć dni uczniowie i nauczyciele z III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu przyjmowali gości z czterech państw: Austrii, Niderlandów, Szwecji i Kraju Basków. Było to możliwe dzięki udziałowi w programie Erasmus 2018-2020. 

III Liceum Ogólnokształcące od wielu lat bierze udział w międzynarodowych programach edukacyjnych. Uczniowie i nauczyciele wyjeżdżają do innych krajów i przyjmują gości u siebie. Teraz przyjechało 16 uczniów i 10 nauczycieli z czterech zaprzyjaźnionych szkół: w  Schaerding w Austrii, Bilbao z Kraju Basków, Breukelen w Niderlandach i Ronneby w Szwecji. 

Od kilku miesięcy trwały przygotowania, by godnie przyjąć gości i w najdrobniejszych szczegółach opracować program tak, by nie było czasu na nudę. Gospodarze zaplanowali nie tylko zwiedzanie: niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, zabytków Gdańska i Muzeum Zamkowego w Malborku, ale także wspólną realizację ciekawych przedsięwzięć.  Jednym z nich było opracowanie scenariusza i nakręcenie filmiku o niwelowaniu luk pokoleniowych,  dokładnie chodzi m.in. o sprawy polityczne, bardziej patriotyzm czy kosmopolityzm i sposób ubierania się. Niebawem filmik trafi do internetu. 

Był także czas na poznanie smaku polskich pierogów: z kapustą i grzybami, mięsem oraz jagodami, a także… ruskich (ziemniaki, ser i twarożek).  

Międzynarodowi goście nocowali u rodzin uczniów III LO. Była to dodatkowa okazja do poznania polskiej specyfiki. 

Tutaj są inne godziny posiłków, znacznie późniejsze niż u nas 

- zauważa Noa Middelkoop z Niderlandów.
Patrickowi Scheiterbauerowi z Austrii najbardziej podobało się Stare Miasto. Noa dodaje, że wstrząsające wrażenie wywarło na niej zwiedzanie muzeum niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. 

Uczniom towarzyszyli nauczyciele, którzy podkreślają znaczenie udziału w programie Erasmus i przyjazd do Polski. 

Nasi podopieczni mają okazję do posługiwania się obcym językiem w praktycznych sytuacjach. To naprawdę dużo im daje. Poznają inną kulturę i styl życia oraz współpracują z rówieśnikami z innych krajów

- wyjaśnia Peter Beham, koordynator całego projektu Erasmus 2018 – 2020 i emerytowany nauczyciel w Schaerding w Austrii. 
Podobnego zdania jest Tomasz Stężała, koordynator projektu w III LO: 

Uczniowie uczą się jak być gospodarzami, jak przyjmować gości oraz stają się bardziej samodzielni. Są też tłumaczami, gdy ich rodzice nie znają dobrze angielskiego. Szybko pryska obawa, by odezwać się po angielsku.

Współpraca Tomasza Stężały  z kolegą z Austrii w programach edukacyjnych trwa już 10 lat. 

Przez ten czas poznałem systemy edukacji i porównywałem z naszym. Nie jest tak źle, nasz system daje większą wolność w doborze środków pedagogicznych, ale gorzej jest u nas z finansami

- wyjaśnia Tomasz Stężała. 

Dziś (16.01) ostatnim punktem programu był wyjazd do Malborka na zwiedzanie Muzeum Zamkowego. Jutro uczestnicy wracają do swoich domów. 

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 3
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (2)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ B
  ponad rok temu ocena: 0%  2
  Coś pozytywnego w elbląskiej oświacie
  ~ m
  ponad rok temu ocena: 60%  1
  Super!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.