› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

komentowane

oceniane

Godzina "W" - Elbląg pamięta!

› bieżące miesiąc temu    2.08.2024
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Godzina  fot. UM Elblag

Punktualnie o 17.00, czyli w godzinę "W" pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczestniczył w nich wiceprezydent Piotr Kowal. Heroiczny czyn Polaków uczcili również parlamentarzyści, samorządowcy, duchowieństwo, kombatanci, radni, przedstawiciele służb mundurowych, kibice Olimpii Elbląg, a także członkowie organizacji i stowarzyszeń.

- Dokładnie 80 lat temu, 1 sierpnia ‘44 roku o siedemnastej wybiła godzina „W”, dając sygnał do rozpoczęcia walk. Dziś w całym kraju, również w Elblągu, pamięć o wybuchu Powstania Warszawskiego przywołał jednostajny dźwięk syreny alarmowej. Z bronią lub bez, do nierównej walki z niemieckim okupantem stanęli żołnierze podziemia, którzy w momencie tego niezwykłego zrywu narodowego w dużej mierze byli młodymi, bo nastoletnimi bądź dwudziestoparoletnimi, ludźmi. Powstanie miało trwać kilka dni, a przerodziło się w 63 dni nierównej walki z przeważającymi siłami wroga. W walkach poległo 16 000 żołnierzy, liczba ofiar cywilnych sięgnęła dwustu tysięcy, a Warszawa legła w gruzach. Tak ginęli synowie i córki pokolenia wychowanego w II Rzeczypospolitej, składając w ten sposób najwyższą ofiarę za Ojczyznę. Po 80. latach możemy powiedzieć, że Powstanie stało się przykładem niespotykanej dotąd walki o wolność. Przykładem, który na zawsze pozostanie dla kolejnych pokoleń. Wielu historyków twierdzi, że gdyby nie ten zryw inaczej potoczyłyby się losy Polski, a podległość Związkowi Radzieckiemu byłaby znacznie większa. Dziś, w wolnej Polsce, oddajemy hołd uczestnikom Powstania, jego przywódcom, żołnierzom, bezbronnym ofiarom cywilnym, warszawiakom i wszystkim, którzy na wieść o rozpoczęciu walk przedzierali się do stolicy z różnych stron Polski. CHWAŁA BOHATEROM! – mówił podczas przemówienia wiceprezydent Elbląga Piotr Kowal.

Heroiczny czyn Polaków wspominali również w swoich wystąpieniach: Ireneusz Ziemiński - Prezes Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Elblągu, oraz Grażyna Kluge – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Elblągu.

Po przemówieniach odczytany został Apel Pamięci, oddano również salwę honorową. Uroczystość zakończyła ceremonia składania kwiatów i zniczy przy Pomniku i utwór „Śpij kolego”.

Organizatorami uroczystości byli: Michał Missan Prezydent Elbląga, Grażyna Kluge Przewodnicząca Rady Miejskiej oraz Niezależny Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Koło w Elblągu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.