› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Gmina Miłomłyn ma wzorcową stronę internetową. Można brać z niej przykład!

› bieżące 11 miesięcy temu    21.12.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Gmina Miłomłyn ma wzorcową stronę internetową. Można brać z niej przykład! fot. Milomlyn.pl

Polska Agencja Inwestycji i Handlu wyróżniła kilka gmin w Polsce – Miłomłyn (powiat ostródzki), Bobolice i Zamość – za prowadzenie przyjaznych inwestorom stron internetowych. W kategorii województw tytuł najbardziej przystępnej strony pod względem prezentacji oferty inwestycyjnej przypadł województwu opolskiemu.  

Strona internetowa jest podstawowym źródłem pozyskiwania informacji przez potencjalnego inwestora o atutach prowadzenia działalności biznesowej w danej lokalizacji. Niekiedy to wręcz pierwszy kontakt z Polską i regionem. Wedle danych International Economic Development Council, obecnie w procesie podejmowania decyzji biznesowych narzędzie to uważane jest przez aż 67% kadry kierowniczej za najefektywniejszą technikę marketingową służącą w pozyskaniu klienta. Z racji na kluczowe znaczenie stron internetowych - zwłaszcza w początkowej fazie projektu inwestycyjnego - Polska Agencja Inwestycji i Handlu  prowadzi proces stałego monitorowania jakości portali samorządów pod kątem doboru i dostępu treści dla potencjalnych klientów biznesowych z polski i za granicy.
 
W oparciu o długoletnią współpracę z inwestorami z całego świata, zwłaszcza na bazie pytań, które są zadawane przez biznes odnośnie potencjału wybranych lokalizacji, PAIH opracowała pięć kluczowych bloków informacyjnych, które jednostka samorządu terytorialnego powinna komunikować za pośrednictwem własnej strony internetowej. Są wśród nich takie informacje, jak: lokalizacja i skomunikowanie miejscowości, dane o działających w województwie strefach ekonomicznych, parkach naukowo-technologicznych, inkubatorach przedsiębiorczości, sektorach „wysokiej szansy"  dla biznesu, czy wykazy lokalnych instytucji okołobiznesowych.
 
Na podstawie kluczowych obszarów informacyjnych, a także w oparciu o zasady inwestycyjnego „user expirience", Agencja stworzyła wzorzec zakładki internetowej, która powinna znaleźć się na stronie internetowej każdego samorządu, starającego się o pozyskanie inwestorów. Kwestia dotyczy w szczególności gmin. Samorządy, które w ramach projektu Invest in Gmina zdecydują się wdrożyć opracowany przez PAIH wzorzec zakładki inwestycyjnej, są poddawane audytowi. Po osiągnięciu co najmniej 85% zgodności ze wzorcem, otrzymują od PAIH certyfikat „Wzorcowego, gminnego portalu internetowego przyjaznego dla inwestora".  Istotną korzyścią ze wdrożenia wzorca będzie wejście takiej gminy do powstającego obecnie w PAIH Generatora Ofert Inwestycyjnych - ogólnopolskiej bazy najlepszych i aktualnie dostępnych lokalizacji inwestycyjnych: (https://baza.paih.gov.pl/)

W 2017 roku najwyższy poziom zakładek internetowych poświęconych inwestorom zaprezentowały gminy: Miłomłyn (woj. warmińsko - mazurskie), Bobolice (woj. zachodniopomorskie), i Zamość (woj. lubelskie).  Projekt Invest in Gmina jest realizowany od 2013 rok, a pierwszą gminą, która została w ten sposób wyróżniona był Rawicz.

Zamość, Bobolice i Miłomłyn, czyli gminy wyróżnione przez PAIH w 2017r w projekcie PAIH "Wzorzec gminnej witryny internetowej przyjaznej dla inwestora - Invest in Gmina", fot. paih.gov.pl

Proces monitorowania stron internetowych pod względem ich przydatności dla inwestorów  został rozpoczęty blisko dekadę temu  od audytu stron samorządowych na szczeblu regionalnym. Od ośmiu lat PAIH organizuje konkurs dla samorządów wojewódzkich, aby zachęcić i zmobilizować je do zapewnienia wysokiej jakości komunikacji w internecie, poprzez łatwy dostęp do precyzyjnie dobranych informacji o ofercie inwestycyjnej swoich regionów.. Regionalne Centra Obsługi Inwestorów (COI) rywalizują ze sobą o punkty, oceniając siebie nawzajem. Każde COI do dyspozycji ma 6 punktów. W tym roku w regionalnej  rywalizacji zwyciężyło woj. opolskie (17 punktów). Drugie miejsce zajęły natomiast woj. małopolskie oraz woj. lubelskie. A na kolejnej lokacie znalazły się ex aequo województwa świętokrzyskiepodkarpackiełódzkie i zachodniopomorskie

Tegoroczne wyniki konkursu dla regionów pokazują, że rywalizacja jest zacięta, a poziom stron internetowych wyrównuje się. To dobry sygnał dla inwestorów, a przede wszystkim, większa szansa na pozyskanie inwestycji w regionie.

Zobacz: Wzorzec gminnej witryny internetowej wg. standardów PAIH S.A. 

Źródło: Polska Agencja Inwestycji i Handlu

---------------------------

PS

Jak zauważył jeden z naszych czytelników strona internetowa gminy Miłomłyn nie jest responsywna (w przeciwieństwie do stron internetowych gminy Zamość i gminy Bobolice). Wygląda na to, że twórcy konkursu nie przywiązują do tego dużej wagi. Strony oceniane są względem przydatności dla inwestorów. Kluczowe są w tym przypadku zakładki prezentujące takie informacje, jak: lokalizacja i skomunikowanie miejscowości, dane o działających w województwie strefach ekonomicznych, parkach naukowo-technologicznych, inkubatorach przedsiębiorczości, sektorach „wysokiej szansy"  dla biznesu, czy wykazy lokalnych instytucji okołobiznesowych. Najwyraźniej administratorzy konkursu zapomnieli, że na obecnym etapie rozwoju internetu i biorąc pod uwagę duży procentowy udział osób korzystających z sieci za pośrednictwem urządzeń mobilnych, bardzo istotną kwestią jest responsywność strony internetowej. W tym przypadku tej responsywności zabrakło. Oczywiście można to dopracować. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ paweł
11 miesięcy temu 2
Wzorcowa strona nie jest responsywna?:)
~ red.
11 miesięcy temu 1
Słuszna uwaga! Napisaliśmy o tym.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.