› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Fragmenty macew z dawnego żydowskiego cmentarza czekają na godne miejsce (+zdjęcia)

› bieżące ponad rok temu    24.02.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 2 ocen 2 / 100%
A A A
Fragmenty macew z dawnego żydowskiego cmentarza czekają na godne miejsce (+zdjęcia)  fot. Maciej Markowski

Fragmenty połamanych macew z dawnego cmentarza żydowskiego, przy ulicy Brzeskiej znajdują się w Bażantarni na terenie obiektu Zarządu Zieleni Miejskiej. Trafiły tam za sprawą Leona Budzisiaka, dyrektora ZZM w 1990 roku. Zostały przeniesione z chodników w pobliżu budynku ówczesnego sklepu żeglarskiego. Tam z kolei fragmenty macew przeniesiono z pobliskiego kirkutu w latach sześćdziesiątych lub siedemdziesiątych.

Cmentarz żydowski w Elblągu założono w 1812 roku u zbiegu ulic, dzisiejszej Brzeskiej i Browarnej.

Z czasem cmentarz został z trzech stron otoczony murowanym ogrodzeniem, a w północno-zachodnim narożniku nekropolii wzniesiono najprawdopodobniej niewielki dom pogrzebowy. Kirkut został zdewastowany w czasach narodowego socjalizmu

- czytamy na stronie Wirtualny Sztetl.

W latach sześćdziesiątych lub siedemdziesiątych fragmenty macew zostały wykorzystane do utwardzenia dwóch chodników przed zbudowanym po wschodniej stronie cmentarza budynku sklepu żeglarskiego i następnych istniejących domów.

W 1990 roku Leon Budzisiak, gdy był szefem komunalnej „zieleni” wracając z zakupów w sklepie żeglarskim zwrócił uwagę na dziwne „płytki”chodnikowe. Okazało się, że są to fragmenty macew.

Za zgodą władz miasta zostały zdeponowane na terenie naszego obiektu w Bażantarni, przy ul. Marymonckiej

- wyjaśnia Leon Budzisiak, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Poniżej historia Żydów w Elblągu za stroną www.kirkuty.xip.pl

Elbląg stanowił jedno z najstarszych skupisk ludności żydowskiej we wschodnich Prusach. Pierwsi Żydzi osiedlili się w mieście w 1783 roku. Wiadomo, że w 1812 roku w Elblągu żyły 33 rodziny żydowskie, a w 1880 roku w mieście mieszkało 549 wyznawców judaizmu. W 1812 r. powstał cmentarz żydowski, a 1824 r. wzniesiono synagogę.

W 1844 r. do rady miejskiej Elbląga wybrano rajcę pochodzenia żydowskiego. Warto wiedzieć, że jeden z największych koncernów we wschodnich Niemczech, wytwórnia cygar Loeser & Wolff została założona elbląskiego 1874 r. przez elbląskiego Żyda. W 1926 r. firma zatrudniała aż 4.000 robotników.

Z całą pewnością nie wszystkim Żydom z Elbląga wiodło się dobrze. Na przełomie XIX i XX w. trudne warunki ekonomiczne sprawiły, że wielu z nich wyjechało z kraju w poszukiwaniu pracy i lepszych perspektyw. Ich odpływ rekompensowały natomiast ruchy migracyjne ludności z mniejszych miejscowości. W 1905 roku w Elblągu mieszkało 445 osób pochodzenia żydowskiego, do 1925 r. liczba ta pozostała niemal niezmieniona (434).

W chwili objęcia władzy przez nazistów społeczność żydowska Elbląga liczyła 367 osób. Represje zaowocowały szybkim, stopniowym spadkiem liczby miejscowych Żydów: do 207 w 1936 roku i do 53 w maju 1939 r. Podobno jeszcze w październiku 1942 r. - dzięki mieszanym małżeństwom - na terenie miasta przebywało siedem osób pochodzenia żydowskiego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć szlakiem historii dawnego cmentarza żydowskiego.

 

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

    • 0
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 1
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (2)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
    ~ DarekK z Elblaga
    ponad rok temu ocena: 0%  2
    Profesjonalne przechowywanie zabytków :)
    ~ Truso Elbing
    ponad rok temu ocena: 0%  1
    widzę że w końcu rzetelna robota :) przypisy, odwołania, i cytaty. Brawo
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.