› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Fotowoltaika w Elblągu. Policzyliśmy czy to się opłaca.

› biznes ponad rok temu    1.03.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Fotowoltaika w Elblągu. Policzyliśmy czy to się opłaca.

Świat zmienia się na naszych oczach. Jeszcze kilka lat temu prawie nikt nie miał pojęcia o pompach ciepła, czy kolektorach dachowych, które teraz zastępują stare piece węglowe używane w czasach naszych dziadków i pradziadków. Jednym z rozwiązań, o których nawet nie śniło się naszym przodkom, a które znajduje się na dachach coraz większej liczby domów, są instalacje fotowoltaiczne. Panele słoneczne nie tylko pomagają znacznie obniżyć rachunki za prąd i zasilać nowoczesne systemy ogrzewania, ale mają wielki wpływ na to, co jest tak naprawdę najważniejsze: na czyste środowisko i powietrze w naszym regionie.

Rachunki za prąd

Rachunki za energię elektryczną rosną z podwyżki na podwyżkę. Już w tej przeciętne właściciele domów, przeciętnie płacą 250 złotych miesięcznie, czyli 3 tysiące złotych rocznie. To spora kwota.

Rozwiązaniem jest oczywiście instalacja fotowoltaiczna, ale ta też nie jest tania. Panele, które pozwoliłyby wygenerować ilość energii odpowiadającą rachunkom w wysokości 250 złotych, to koszt około 20 tysięcy złotych. I to jest jedyna nieprzyjemna wiadomość, bo potem robi się już tylko lepiej. Inwestycja w panele jest bardzo opłacalna. Nawet jeśli musimy zaciągnąć kredyt na fotowoltaikę.

Fakty

Po pierwsze ulga termomodernizacyjna, z której może skorzystać każdy, kto zainstalował panele fotowoltaiczne. Ulga, w przypadku instalacji o której mowa, wynosi 3 400 złotych przy pierwszym progu podatkowym.

Po drugie, rachunki po zainstalowaniu paneli słonecznych z miejsca spadną do kilkunastu złotych miesięcznie. Czemu nie do zera? Ponieważ warto skorzystać z rozwiązań oferowanych polskim prosumentom, czyli właścicielom instalacji fotowoltaicznych, i zawrzeć umowę z zakładem energetycznym. Ten ostatni odbiera wtedy nadwyżki energii elektrycznej generowanej przez panele. A potem można z nich korzystać w nocy lub w deszczowe dni.

Zgodnie z prawem zakład energetyczny zobowiązany jest do zwrotu 0,8 kWh za każdą 1 kWh godzinę oddaną wcześniej do sieci. I przy dobrze dobranej instalacji, przekazywane do sieci nadwyżki prądu równoważą się z energią pobieraną, gdy panele nie pracują. Do zapłacenia zostają wówczas wyłącznie opłaty stałe naliczane z tytułu utrzymania sieci. I wynoszą one około 12 złotych miesięcznie.

A to oznacza 2 856 złotych oszczędności rocznie na samych rachunkach za prąd.

Policzmy teraz chwilę:

  • 20 000 złotych (koszt instalacji) - 3 400 złotych (ulga termomodernizacyjna) = 16 600 złotych
  • 16 600 złotych / 2 856 złotych oszczędności na rachunkach = 5,8 roku przy założeniu, że ceny prądu nie wzrosną.

A zatem instalacja zostanie spłacona w ciągu niecałych sześciu lat z samej różnicy w rachunkach za prąd. A po tym okresie? Współczesne instalacje pracują bezawaryjnie 25-30 lat. Dlatego przez kolejne 20-25 lat ich właściciel będzie oszczędzał 2 856 złotych rocznie. Co najmniej. Bo przecież ceny energii elektrycznej nieustannie rosną, a to dla osób posiadających fotowoltaikę oznacza tylko.... większe oszczędności.

Po trzecie, jeśli zdecydujemy się na wymianę starego pieca, będziemy mogli skorzystać z programu Czyste Powietrze. To dodatkowe pieniądze na np. pompę ciepła, czy piec elektryczny oraz fotowoltaikę. W przypadku tej ostatniej można uzyskać dotację w wysokości do 5 000 złotych.

Jak sfinansować inwestycję

Zakup instalacji fotowoltaicznej i jej montaż można sfinansować wykorzystując preferencyjny kredyt na fotowoltaikę oprocentowanego w wysokości 5,99% rocznie. Wydłuży to nieco okres oczekiwania na darmowy prąd, ale nie tak znowu bardzo.

Poza tym, pamiętajmy, że pompy ciepła, czy instalacje fotowoltaiczne oznaczają czyste powietrze i środowisko, czyli zdrowie nas samych i naszych rodzin.

Ekologia

W ciągu ostatnich kilku lat panele słoneczne zostały zainstalowane na prawie 400 tysiącach dachów polskich domów, a ich łączna moc przekroczyła 3 GW. To więcej niż moc elektrowni Połaniec, która emituje co roku do atmosfery miliony ton dwutlenku węgla, tysiące ton dwutlenku siarki i tlenku azotu oraz setki ton pyłów. A to właśnie one są odpowiedzialne za smog oraz kwaśne deszcze.

Dlatego im więcej z nas skorzysta z nowoczesnych rozwiązań, tym wszyscy będziemy mieć czystsze powietrze i środowisko.

Pamiętajmy jednak, że projekt i montaż instalacji fotowoltaicznej zajmuje około miesiąca

Dlatego, aby zdążyć przed okresem, kiedy panele pracują naprawdę wydajnie, warto rozejrzeć się za zaufaną firmą fotowoltaiczną. Tym bardziej, że wiosna tuż-tuż.

Sunvival Energy oferuje bezpieczny i bardzo przyjazny dla klientów zdalny proces projektowania instalacji i pomaga w załatwieniu wszystkich formalności, w tym preferencyjnego kredytu fotowoltaicznego. Jej pracownicy wszystko cierpliwie tłumaczą, odpowiadają na pytania i co ważne nie naciskają, pozwalając przemyśleć wszelkie "za i przeciw". Dlatego zapraszamy do kontaktu za pomocą formularza na stronie internetowej www.sunvival.pl, pod numerem telefonu: 22 113 45 44 lub przez e-mail: kontakt@sunvival.pl.

Sunvival Energy należy do Grupy Sunrise Energy zajmującej się systemami fotowoltaicznymi dla klientów indywidualnych, biznesowych i instytucjonalnych.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.