› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Finał XXVII Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2024

› bieżące miesiąc temu    19.08.2024
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Finał XXVII Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2024 fot. Nadesłane.

W programie finału IV spacer przyrodniczo-historyczny „Tajemnice Bażantarni” (zbiórka o 14.30 przy muszli koncertowej), a o godz. 17.00 zapraszamy na wernisaż wystawy prac Ewy Bednarskiej - Siwilewicz „Pomiędzy wodą a kolorem”. Jest to część wystawy, która w II połowie września, wspólnie z pracami Haliny Różewicz-Książkiewicz i Jerzego Domino, zostanie zaprezentowana w Centrum Kultury w Rudominie (Rej. Wileński Litwa) oraz koncert długo oczekiwanej w Elblągu „Bandy Czworga”.

„Banda Czworga” to grupa o elbląskim rodowodzie, wykonująca muzykę określaną przez jej członków, jako folk historyczny. W kompozycjach “Bandy” współgrają ze sobą nuty muzyki dawnej, tradycyjnej i szanty klasycznej, okraszone tekstami opowiadającymi w powieściowy sposób o różnych wydarzeniach historycznych, w tym sporo o historii Polski. Utwory dopełniają wielogłosowe partie męskich wokali i ciekawie zestawione instrumentarium, w którym znajduje się nyckelharpa, tradycyjny szwedzki instrument smyczkowy. Koncerty Bandy Czworga są jednymi z nielicznych okazji, gdzie polscy słuchacze mają możliwość obcować na żywo z tym niezwykłym instrumentem, gdyż w naszym kraju gra na nim raptem kilkanaście osób.

„Banda Czworga” powstała pod koniec 2015 roku z inicjatywy Przemysława Piejdaka i Rafała Sajko. W pierwszych latach działalności grupa wykonywała muzykę z pogranicza piosenki żeglarskiej i folku irlandzkiego, zdobywając nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich festiwalach piosenki żeglarskiej. W 2017 roku otrzymali stypendium kulturalne miasta Elbląg oraz stypendium Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, z których to środków zostało sfinansowane wydanie debiutanckiej płyty. Album „Piosenki znad rzeki Elbląg” ukazał się na początku 2018 roku w formacie CD.

Przez kilka następnych lat styl zespołu ewoluował w kierunku folku historycznego, zmianie uległy także skład i instrumentarium. Aktualnie grupa występuje w składzie: Przemysław Piejdak – wokal/nyckelharpa, Cezary Rogalski – wokal/gitara akustyczna, Adam Cudak – wokal/flety proste, Andrzej Andrzejewski – kontrabas. Muzycy pochodzą z różnych miast: Elbląg, Szczytno, Nowe Miasto Lubawskie i Trójmiasto.

Dopełnieniem pracy nad nową odsłoną grupy jest teledysk do utworu “Ormrinn Langi”, który ujrzał światło dzienne 10 marca b.r. Piosenka opowiada o okolicznościach objęcia norweskiego tronu przez Olafa Tryggvasona pod koniec X wieku i została skomponowana przez lidera zespołu, Przemysława Piejdaka.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w proces produkcji teledysku zaangażowani byli inni elblążanie. Za stronę wizualną teledysku odpowiada młoda, utalentowana Julia Cimofiej (cimofoto), zaś sceny wyreżyserował jej tata Piotr. Z kolei w scenach fabularyzowanych w rolę młodego króla Olafa wcielił się Piotr Borsukowicz, zaś postać matki króla odegrała Małgorzata Adamska – Marek. Spójność historyczną oraz klimat epoki zespół zawdzięcza współpracy z lokalnymi rekonstruktorami, w szczególności udziałowi członków Drużyny Wikingów Nidhogg z Braniewa. Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane we współpracy z Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Fundacją im. Działyńskich.

Organizatorem XXVII Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2024 jest Elbląskie Towarzystwo Kulturalne.

Tegorocznymi Partnerami są: Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, Fundacja Beaty i Marka Górskich “Dialog, Rozwój i Miłosierdzie”, Nadleśnictwo Elbląg, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Reproskan, ELPOSTER Jolanta Olszewska, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne, Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu.

Wszystko to dzięki m.in. wsparciu finansowemu Samorządu Miasta Elbląg, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i ZAW STOART.

25 sierpnia 2024 r. (niedziela) do muszli koncertowej w Bażantarni. Godz. 17.00, wstęp wolny.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.