› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Filmowa opowieść o wilkach, jeleniach sika i czaplach (+wideo)

› rozwój i edukacja ponad rok temu    12.01.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Jelenie sika w ujęciu Tadeusza Baranieckiego z Natura FilmJelenie sika w ujęciu Tadeusza Baranieckiego z Natura Film fot.  archiwum Nadleśnictwa Elbląg / fot. Tadeusz Baraniecki

Zakończyły się zdjęcia w Nadleśnictwie Elbląg i trwa montaż filmu z dzikimi zwierzętami w roli głównej głównej. Na razie obejrzycie jak sobie radzą w deszczu trzy czaple białe (Ardea alba) z jeziora Druzno. Zobaczymy także jelenie sika (Cervus nippon), które cesarz Japonii podarował cesarzowi Niemiec na początku XX wieku. Nie zabraknie otoczonych złą sławą wilków i trudnych do sfotografowania nocnych popielic oraz borsuków chowających się w norach.

Nadleśnictwo Elbląg zdecydowało o powstaniu filmu o urodzie kadyńskich lasów, Mierzei Wiślanej, jeziora Druzno i okolic oraz Wysoczyzny Elbląskiej.

Zdjęcia trwały rok, ponieważ chcieliśmy pokazać piękno przyrody podczas wszystkich czterech pór roku. Ponadto fotografowanie zwierząt wymaga czasu. Na jedno ujęcie trzeba czekać nawet kilka godzin. Pokażemy wilki, popielice, borsuki, czaple i jelenie sika

- wyjaśnia Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg.

Autorem zdjęć jest Tadeusz Baraniecki z Natura Film. Zdobył kilkanaście pierwszych lub drugich miejsc w konkursach na filmy i zdjęcia o przyrodzie. Były też emitowane w programie telewizyjnym „Ostoja”.

Urodziłem się stosunkowo niedawno – w połowie lat 90 ubiegłego wieku – przez co nie było mi dane zobaczyć pospolitych, jak na ówczesne czasy głuszców, cietrzewi, krasek… ale dzięki takiej, a nie innej dacie mogę obserwować potężne zlotowiska żurawi oraz mnogości orłów i orłanów nad moją głową

- tak mówi o sobie Tadeusz Baraniecki.

Podczas kręcenia ujęć do filmu poświęcenia wymagało uwiecznienie zachowania się trzech czapli białych w strugach letniego deszczu na jeziorze Druzno. 

Fragment fimu można obejrzeć tutaj.

Osobliwością filmu będą jelenie sika z kadyńskich lasów.

Nadleśnictwo Elbląg jako jedno z nielicznych w Polsce może pochwalić się jeleniami sika /Cervus nippon/ na swoim terenie. Przybyły w darze Cesarza Japonii dla Cesarza Niemiec Wilhelma II, a miało to miejsce na początku XX wieku

- tłumaczy Piotrowski.

Film  obejrzymy w lutym. Producenci chcą z nim dotrzeć do jak największej liczby osób, by pokazać jak piękny jest nasz region.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.