› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Felieton: Rozdziobują nas kruki i wrony...

› bieżące ponad rok temu    11.11.2014
Paweł Makowski
komentarzy 12 ocen 11 / 91%
A A A
Felieton: Rozdziobują nas kruki i wrony... fot. www.mojeptaki.info

Co prawda tytuł, nawiązujący do noweli Stefana Żeromskiego, odnosi się do tego, co z naszym krajem robili zaborcy, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że dziś mamy do czynienia z podobną sytuacją. Nie nękają nas co prawda zaborcy, a zagraniczne firmy, które wykupują polskie przedsiębiorstwa.

Z jednej strony układ jest prosty: widząc nadarzającą się okazję, zagraniczny inwestor wykupuje od polskiego większość udziałów w firmie, stając się niejako jej właścicielem. Korzyści są obustronne- jedna ze stron obejmuje w posiadanie firmę, druga otrzymuje pieniądze i każdy jest zadowolony. Czy aby na pewno?

Załóżmy, że do podobnej sytuacji dochodzi w kilku województwach- większe firmy przechodzą w posiadanie przedsiębiorców ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Anglii, Holandii itd. Ktoś by powiedział, że „przecież tak działa rynek”. Jednak ludzie, przyglądający się wszystkiemu z boku, widzą w całej sprawie coś jeszcze, swoiste „drugie dno”. Nie mówię tu o jakiejś teorii spiskowej (a może jednak?), ale o tym, że polskie firmy duszą się, bo dla nich miejsce na rynku się kurczy na rzecz koncernów z zagranicy.

Z jednej strony zagraniczny inwestor wprowadza na nasz rynek swój kapitał, może nawet tworzy nowe miejsca pracy. No i nie zapominajmy, że generowane przez jego firmę zyski nie zasilą kasy naszego państwa, ale trafią do jego kieszeni (oczywiście za wyjątkiem podatków, które musi odprowadzać w Polsce, jeśli w naszym kraju prowadzi oddział lub przedstawicielstwo swojej firmy). Stopniowo nasz rynek jest- nie bójmy się tego słowa- pożerany przez przedsiębiorstwa z zewnątrz.

Niby polskie supermarkety, nawet mające niekiedy polskie nazwy, tak naprawdę polskie nie są. I nawet nie trzeba daleko szukać, bo każdy z nas zna portugalskie Jeronimo Martins, które rozsiało swoje sklepy (Biedronka) po całym kraju. Inny, już zupełnie nie polski, przykład to francuski Carrefour czy niemiecki Lidl.

Jednak to nie koniec. Trudna sytuacja niekiedy zmusza przedsiębiorców do fuzji firm czy ich sprzedaży. Niestety poza tym, że polski przedsiębiorca zyskuje określoną sumę pieniędzy w wyniku transakcji, to tak naprawdę traci nieporównywalnie więcej- to, co przez lata budował: relacje z pracownikami, którzy razem z kapitałem firmy przeszli w posiadanie nowego właściciela (chyba, że zdecydował on zwolnić wszystkich i na ich miejsce sprowadzić swoich rodaków), markę, tworzoną od zera, do której prawa nabył zagraniczny inwestor i in.

Można by rzec, że przesadzam, że doszukuję się problemu tam, gdzie go nie ma, ale faktem jest, że zagraniczne firmy wykupują w naszym kraju grunty, a luki w przepisach lub opieszałość władz jeszcze bardziej im to ułatwiają.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (12)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ M.K.
ponad rok temu ocena: 100%  12
Ale Pan odkrył AMERYKĘ!!! Polecam książkę Prof. Kieżuna "Patologia Transformacji - tam dowie się Pan o mechanizmach sterujących tym całym systemem kapitalistyczno-banksterskim. Dowie się Pan również, czym była transformacja sprzed 25 laty. Teraz Pan oczy otwiera?! OMG - 20 lat za późno. Chociaż nie jest oczywiście za późno dla Polski- zawsze można pójść drogą ISLANDII!
~ M.K.
ponad rok temu ocena: 100%  11
Nie wiem ile autor ma lat- ze zdjęcia wygląda na ok. 40. Moje dzieci w wieku 13-15 lat mają już ten temat głęboko ogarnięty ;-)
~ jolo
ponad rok temu ocena: 0%  10
Biorąc pod uwagę fakt, że autor jest osobą dość młodą (tak na oko 25-26 lat) to wybacz, ale skąd mógł jako dziecko wiedzieć o różnych układach i układzikach?
~ wsx
ponad rok temu ocena: 100%  9
słusznie tylko że to w zasadzie musztarda po obiedzie. Zachód ma przewagę kapitału, Polska nie posiadając tradycji i zasobów kapitału skazana została przez transformacyjnych jełopów świadomie na przegraną. Nie przeprowadzono powszechnej prywatyzacji przy zmianie ustroju społecznego. Bojkotowano prywatyzację pracowniczą i spółdzielczą. Dzisiaj jesteśmy państwem atrapą z relacjami typowo kolonialnymi z zachodnią metropolią. Nasze władze nie są w stanie kierować ani strategicznym rozwojem gospodarczym ani społeczny. System jest skorumpowany i stosownie do potrzeb korumpujących stanowione jest prawo. Które ponadto jest egzekwowane tylko i wyłącznie w stosunku do nic nie znaczącego "Kowalskiego".
~ obserwator
ponad rok temu ocena: 100%  8
Do -franc: - proszę zauważyć, że Biedronka nie jest siecią polskich sklepów, przypis Wikipedia: "Biedronka – sieć sklepów dyskontowych należących do spółki akcyjnej Jeronimo Martins Polska (JMP), której właścicielem jest portugalskie konsorcjum Jerónimo Martins." - to tyle w temacie. Prawda jest taka, że nie uświadczysz typowych polskich firm, wszystko gdzieś jakoś zanika, za to zagraniczne firmy mając wszelkiego rodzaju ulgi zarabiają...
~ Kapitan B.
ponad rok temu ocena: 100%  7
Na Kubie też kupowali, przyjechał Fidel i wszystko znacjonalizował.
~ losie
ponad rok temu ocena: 20%  6
Proszę założyć polską firmę i zakładać dyskonty, odnosić sukcesy i wygryzać zagraniczne marki z polskiej ziemi, można jeszcze ewentualne przekonać pracowników, żeby w imię wywalenia "obcego" nie pracowali u niego, znaleźli sobie polskiego pracodawcę :D, można też powiedzieć LPP, Inglotowi, żeby nie robiły interesów poza granicami Polski. A przede wszystkim proszę znaleźć wiarygodniejsze źródło niż "Idziemy". To nie słupy zagraniczne kupują polską ziemię. To już jest jakaś paranoja z tym strachem przed zagranicznym kapitałem. Słupami są rolnicze córki, babcie, wnukowie, kuzyni, sąsiedzi - słupują jak najbardziej polskim rolnikom. Z całym szacunkiem, nieudawanym, dla Pana przemyśleń. Kto nie tylko czyta, ale też szuka, nie błądzi :)
~ franc
ponad rok temu ocena: 60%  5
Biedronka to akurat pomysł Polska z tym autor jakoś mija się z prawdą
~ Darek
ponad rok temu ocena: 100%  4
Pomysł i realizacja niejakiego pana Świtalskiego - później sprzedał całość Jeronimo ale nadal w Polsce zarządza z ramienia Jeronimo tym biznesem, podobnie jak Żabką i Małpką.
~ ccc
ponad rok temu ocena: 100%  3
pomysł polska tylko zysk portugalski
~ Ile jest jeszcze Polski w Polsce?
ponad rok temu ocena: 75%  2
Frajn bzdury pleciesz. Biedronka nie jest nasza tylko Portugalska:http://pl.wikipedia.org/wiki/Biedronka_(sieć_handlowa)
~ Pablo
ponad rok temu ocena: 100%  1
Weź pod uwagę, że autor nie jest wszechwiedzący. Luki w informacjach są więc moim zdaniem zrozumiałe. Poza tym każdy ma prawo do własnego zdania, nawet jeśli jest ono błędne :-)
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.