› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Ewakuacja MEDEVAC

› relacje ponad rok temu    8.09.2015
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Ewakuacja MEDEVAC fot. nadesłane

W ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. „TUMAK - 15” bardzo ważnym ogniwem jest służba medyczna.

Wczesnym rankiem, przeciwnik przy użyciu śmigłowców, wysadza desant taktyczny na pozycje naszych wojsk w obronie. Do jego zwalczania przystępuje kompania zmechanizowana ze składu 1 Brygady Pancernej. Wywiązuje się walka, w wyniku której zostaje ranny żołnierz. W rejonie walk można tylko powierzchownie opatrzyć odniesione przez żołnierza rany. Potrzebna jest zarówno specjalistyczna pomoc medyczna jak i niezbędny sprzęt i pomieszczenia. Bardzo ważny jest także czas – pomoc musi być udzielona bardzo szybko, zagrożone jest życie rannego. Decyzja jest natychmiastowa – drogą radiową zostaje nadany meldunek MEDEVAC. Odpowiedź też jest szybka – w rejon walk udaje się śmigłowiec ewakuacji medycznej, który podejmie rannego żołnierza. Wydzielone siły kompani natychmiast zabezpieczają miejsce podjęcia rannego, wskazane i określone we wcześniejszym komunikacie. Współrzędne już w czasie startu są znane załodze śmigłowca. Zostaje zabezpieczone lądowisko – wystawione posterunki ochronne, ranny jest dowieziony karetką w pobliże lądowiska i oczekuje na śmigłowiec. Po wylądowaniu, załoga przejmuje rannego żołnierza i przygotowuje go do lotu. Następuje start i ewakuacja.

Zasadniczym celem ćwiczonego elementu, było sprawdzenie przygotowania służb medycznych jak i żołnierzy pododdziałów do realizacji procedur MEDEVAC. Bardzo ważny jest tu przekazywany drogą radiową komunikat, w którym określa się m. in. miejsce zdarzenia i współrzędne określające lądowisko, liczbę poszkodowanych i określenie stanu rannych, oznakowanie i sposób ochrony lądowiska oraz narodowość rannych i ich przynależność (żołnierz, cywil, jeniec). Wszyscy mamy nadzieję, że znajomość procedur będzie nam przydatna tylko w teorii.

Tekst: mjr Zbigniew Tuszyński
Foto: st. chor. Sławomir Tessar

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

    • 0
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 0
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (0)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarzbądź pierwszy!
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.