› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

ETK mecenasem kultury w Elblągu - relacja z rozdania Promocji 2012

› relacje ponad rok temu    27.11.2012
Konrad Kosacz
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
ETK mecenasem kultury w Elblągu - relacja z rozdania Promocji 2012 fot. Konrad Kosacz

Podczas uroczystego koncertu Promocje 2012, wręczono tegoroczne stypendia, dla trójki uzdolnionych elblążan.

Niestety, ze względu na obowiązki na uczelni, na koncert, nie dotarło dwoje stypendystów: Karolina Kardas i Przemysław Świerk. Koncert poprowadziła Pani Teresa Wojcinowicz, prezes ETK. Gala wręczenia stypendiów była jednocześnie prezentacją jednego ze stypendystów Dominika Grędzińskiego, przy fortepianie akompaniowała mu prof. Jadwiga Lewczuk.

Po koncercie miałem okazję przez chwilę porozmawiać z panią prezes ETK  - Teresą Wojcinowicz.
Elbląskie Towarzystwo Kulturalne funduje stypendia od 2001 roku. Gdzie ETK znajduje przyszłych stypendystów?
Wysyłamy zapytanie na uczelnie, do szkół, do mediów. Wysyłamy regulaminy. Następnie instytucje publikują taki regulamin i poszczególne osoby przysyłają nam, już osobiście, swoje zgłoszenia.

Dla kogo przeznaczone są stypendia ETK?
Dla młodych, artystycznie uzdolnionych ludzi, przy czym pod pojęciem artystycznie rozumiem nie tylko sztukę ale też np. pomysłowe dziennikarstwo, itp. Stypendia, są tylko dla elblążan, dla osób, które są związane z Elblągiem.

Dominik Grędziński postanowił tegoroczne stypendium przeznaczyć na remont instrumentu, Karolina Kardas chce z tych pieniędzy zorganizować wystawę, Przemysław Świerk zakupi wzmacniacz gitarowy, niezbędny do dalszej pracy. Na jakie inne ciekawe cele, w przeszłości były przeznaczane stypendia?
Najciekawszym było nagranie płyty Special Jazz Sextet „projekt Elbląg” pod kierownictwem Bartka Krzywdy, była to pierwsza elbląska płyta jazzowa. Innym przedsięwzięciem było wydanie   Elbląskiej Encyklopedia Muzycznej Krzyśka Bidzińskiego. Pani Barbarze Misiewicz, wiolonczelistce, pomogliśmy kupić nowy instrument.

ETK organizuje wiele imprez pod swoim patronatem. Przypomnijmy czytelnikom co jeszcze można w mieście spotkać z logiem ETK w tle?
ETK co roku organizuje Dni Muzyki Dawnej, w tym roku chcemy rozszerzyć festiwal o występy muzyków „bliżej ludzi”. Chcemy, aby każdego dnia festiwalu, muzycy występowali na Starym Rynku. Także organizujemy Letni Salon Muzyczny w Bażantarni, który cieszy się dużą popularnością wśród elblążan. W ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego organizujemy jeden koncert w Elblągu.

Co może Pani polecić w tym sezonie kulturalnym?
Na razie na sto procent pewny jest 15 kwietnia koncert w ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego -  Nahorny Trio zagości w Elblągu w klubie Mjazzga. No i oczywiście w czerwcu zapraszamy na Elbląskie Dni Muzyki dawnej i Letni Salon Muzyczny w Bażantarni.

Dziękuję Pani za rozmowę.

Dziękuję.

Zapraszamy także na videorelację z koncertu

Patronat medialny nad wydarzeniem objął serwis:

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.