› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Estetyka i klimat miejskich przestrzeni publicznych. Co zyskał Elbląg?

› bieżące ponad rok temu    5.09.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 4 / 100%
A A A
Estetyka i klimat miejskich przestrzeni publicznych. Co zyskał Elbląg? fot. Konrad Kosacz

Najbliższy weekend zapowiada się pogodnie, więc będzie to doskonała okazja do podsumowania tegorocznych działań inicjatywy Zielbląg. W sobotnie popołudnie (7 września, od godz. 16) zapraszamy do Krużganka Galerii EL, gdzie przy wsparciu znakomitych prelegentów zastanowimy się jak skutecznie kształtować estetykę i klimat miejskich przestrzeni publicznych? Jak planować w tej sferze działania odgórne i oddolne? Jakie dobre praktyki Elbląg może zaczerpnąć z innych miast?

Prezentacje wygłoszą doświadczeni praktycy z zakresu architektury, wzornictwa, sztuki i szeroko pojętych działań społecznych:

- Marcin Kościuch (Poznań) – współwłaściciel pracowni Ultra Architects, której innowacyjne projekty i perfekcyjne realizacje można podziwiać na łamach polskich i zagranicznych branżowych publikacji oraz portali internetowych. Autor termomodernizacji uznanej za jeden ze 100 najciekawszych polskich budynków ostatniej dekady, a także wielu projektów o tak intrygujących nazwach jak "Biuro-Garaż" czy "Lampa w ciąży". W ostatnim czasie Ultra Architects projektowali m.in. wnętrza biurowca Pixel dla Grupy Allegro oraz współpracowali ze znanym holenderskim biurem MVRDV przy projekcie poznańskiego biurowca "Bałtyk". (http://ultra-architects.pl

- Franciszek Sterczewski (Poznań) – student architektury na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Animator licznych wydarzeń miejskich, m.in.: Piknik na Placu Wolności, Pstryk, Pogrzeb Zimy, Kino Grunwald, Otwarte, Dzień Akcji Miejskich. Grafik amator. W ostatni weekend realizował w CSW Zamek Ujazdowski (w ramach "Zielonego Jazdowa") swój projekt "Cisza na wynos". "Jak każdy miły młody człowiek lubi podróżować na stopa i dobrze zjeść", stwierdza zapytany o krótką charakterystykę swojej osoby.

- Paulina Brokos (Toruń) – członkini zarządu Pracowni Zrównoważonego Rozwoju. Kształtowanie przestrzeni publicznej to nie tylko jej praca, ale również pasja. Po studiach na kierunku architektura krajobrazu działała w firmie projektującej i zmieniającej świat, który widać za oknem. Potrafi nie tylko przeanalizować i zaplanować przestrzeń parku czy ulicy, nieobca jest jej również praca z łopatą, grabiami i sekatorem. Koordynowała już dwie edycje festiwalu „Artyści dla Ziemi – Land Art Festiwal”, badania społeczne oraz uczestniczyła w kilku projektach jako wolontariuszka. Nie wierzy, żeby przyjazną przestrzeń publiczną można było stworzyć bez włączenia obywateli w proces projektowania. Jest fanką aktywnych społeczności lokalnych. (http://pzr.org.pl/)

- AP DIZAJN, czyli elbląskie biuro projektowe w składzie Agata Zambrzycka i Piotr Górski – absolwenci Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, stypendyści fińskiego Seinäjoki University Of Applied Sciences, School of Culture and Design. W swoim dorobku mają takie projekty jak wielokrotnie nagradzany i doceniony na świecie długopis "JustPen", publikowaną w zagranicznych czasopismach lampę "Hypnotic", czy wyróżnione w konkursie Make me! 2013 biodegradowalne siedzisko "Re_ed". Ostatnio uczestniczyli w warsztatach dla projektantów Nowa Forma 2013, gdzie powstały kolejne produkty – stół i krzesło "blitz" oraz łóżko "model45". Zarówno w dizajnie jak i w architekturze cenią regionalizm, wernakularyzm i świadome podejście do projektowania. (http://apdizajn.pl).

Natomiast w niedzielę (8 września, od godz. 11) zapraszamy wszystkich elblążan wyposażonych w piknikowe kocyki i koszyki, aby wraz z rodziną i/lub przyjaciółmi wspólnie cieszyć się niezobowiązującą atmosferą schyłku lata w malowniczym otoczeniu elbląskiej Starówki. Po miejskich piknikach, które w lipcu i sierpniu organizowaliśmy w Parku Planty i Parku Kajki wracamy na gościnny dziedziniec Galerii EL, gdzie odbyło się pierwsze, czerwcowe spotkanie.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Miszkurka2000
ponad rok temu ocena: 17%  1
Jeśli chodzi o estetykę przestrzeni miejskich to nie mogę zdzierżyć szopy wybudowanej na osiedlu przy ul. Władysława IV. Podobno ktoś wydał zezwolenie na budowę tego czegoś co wygląda jak altanka ubogiego działkowicza.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.