› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Esperantyści opanują Elbląg. Wystawa, przedstawienie i darmowe lekcje!

› bieżące ponad rok temu    24.11.2014
Wawrzyniec Mocny
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
Esperantyści opanują Elbląg. Wystawa, przedstawienie i darmowe lekcje! fot. Fot. Materiały prasowe

Język esperanto na jakiś czas zawita do Elbląga. Wszystko za sprawą wystawy i warsztatów, które odbędą się w dniach 25-27 listopada i 2-3 grudnia. Wystawa zostanie zaprezentowana w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek 24 listopada o godz. 17.00. Dla osób, które stwierdzą, że to mało, zostanie wystawiona monodrama: „Doktor Esperanto” pierwszego dnia warsztatów, także o godz. 17.00.


Jest ona oparta na tekście Mario Migliucci’ego o Ludwiku Zamenhofie w tłumaczeniu Romana Dobrzyńskiego, a wykona ją Helena Biskup. Z kolei podczas wystawy będzie można wysłuchać mało znanych nowinek na temat świata spod znaku zielonej gwiazdy, obejrzeć książki i czasopisma z wielu krajów w esperanto.


- Esperanto jest genialnym językiem, którego można nauczyć  się w pół roku, a sześć godzin lekcji pozwala na poznanie jego całej gramatyki – zachęca Edward Kozyra, organizator z Polskiego Stowarzyszenia Europa – Demokracja Espernato.

- W ocenie lingwistów esperanto jest językiem niemal dziesięciokrotnie łatwiejszym od wszystkich innych języków, ładniejszym od włoskiego, bardziej eleganckim od francuskiego i precyzyjniejszym od niemieckiego - podkreśla organizator. - Co ciekawe esperanto to język regularny, który z powodzeniem może być wykorzystywany w tłumaczeniach komputerowych, tak trudnych języków jak: arabski, chiński czy japoński. Dużo łatwiej bowiem wówczas przełożyć tłumaczenie esperanackie tekstu w j. chińskim, np. na jeden z języków europejskich.

Twórcą języka esperanto był polski lekarz - okulista żydowskiego pochodzenia – Ludwik Zamenchof (1859-1917). Można podejrzewać, że inspiracją dla doktora był wielonarodowy charakter miasta jego pochodzenia - Białegostoku. Miejscowość tworzyła przed II wojną światową ludność polska, żydowska, niemiecka i rosyjska. Dla mieszkańców na każdym kroku jedną z barier stanowił język narodowy. I tak z chęci porozumiewania się i tolerancji, powstała myśl o stworzeniu uniwersalnego, prostego języka.


- Jednym z dowodów na precyzję esperanto, jest fakt że za jego pomocą można dokonać niemal perfekcyjnego tłumaczenia "Pana Tadeusza" z zachowaniem rymów i rytmów 12-zgłoskowca – podkreśla Edward Kozyra. - W językach niemieckim i chińskim jest to np. niemożliwe. Nasz narodowy poemat tamtejsi mieszkańcy czytają prozą, chyba że są... esperantystami!



W ramach elbląskich dni esperanto zaistnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych lekcji w terminie 25-27 listopada oraz 2 i 3 grudnia w godz. 17 – 19.30. To rodzaj dowodu, który ma pokazać, że w zaledwie sześć godzin można wyłożyć całą gramatykę esperanto.

Dodajmy, że w tym roku minie 125 lat od jego narodzenia.

Udział we wszystkich wymienionych wydarzeniach jest bezpłatny.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.